Palantir: superstar alebo prepadák ?

Ešte prednedávnom bol Palantir miláčikom investorov. Stačilo len pár mesiacov a cena jeho akcií spadla o 60%.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Posledné 2 roky veľmi priali cenovému vývoju akcií rastových spoločností. Investori sa mohli tešiť z politiky centrálnych bánk spočívajúcej vo vysokých objemoch kvantitatívneho uvoľňovania spojenej s nulovými, a miestami aj zápornými úrokovými sadzbami. Práve takáto situácia bola ideálnym podnebím pre rast akciových titulov, ktoré dnes nie sú ziskové, prípadne dosahujú len malé zisky, no investori od nich očakávajú, že dorastú do svojich valuácií[J1] . Inflácia ale dosahuje extrémne vysoké hodnoty, čo spôsobuje tlak na rast úrokových sadzieb. Toto spôsobuje veľký tlak na pokles cien rastových spoločností akou je práve Palantir (PLTR).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Zdroj: Seeking Alpha 

Spoločnosť Palantir bola založená v roku 2003 skupinou ľudí okolo slávneho Petra Thiela, ktorý je vo svete investovania známy ako prvý externý investor do firmy Facebook (FB). Tiež je jedným zo spoluzakladateľov známej platobnej spoločnosti Paypal (PYPL), spolu s ešte známejším Elonom Muskom. Spoločnosť si požičala svoje meno z trilógie Pána prsteňov, kde bol palantir jedným z nezničiteľných kryštálov určených na pozeranie sa do minulosti a do budúcnosti. Business model Palantiru je veľmi zložitý a zaberie relatívne veľa času, kým človek pochopí, čomu sa táto spoločnosť venuje. Palantir nie je spoločnosť, s produktmi ktorej by sa ktokoľvek z nás stretával na dennej báze. Ak by sme to mali úplne zjednodušiť, stačilo by povedať, že Palantir sa venuje dátovej analýze, týmto to celé ukončiť a preskočiť na ďalšiu kapitolu. No to ani zďaleka nezachytí to, čomu sa táto firma venuje a v čom vyniká.

SkryťVypnúť reklamu

Palantir sa venuje extrémne pokročilej dátovej analýze, pri ktorej jeho softvér hľadá vzorce ukryté hlboko v obrovských datasetoch. Pre lepšiu ilustráciu uvediem pár príkladov. Už v roku 2011 dokázal tento softvér veľmi efektívne pomôcť pri lokalizovaní Usámu Bin Ládina. V dnešnej dobe asistoval napríklad pri trasovaní vírusu Covid-19, pri manažovaní distribúcie vakcín po USA a zároveň dokázal predvídať ohniská šírenia ochorenia ešte predtým, než reálne nastali. Toto všetko znie viac ako sci-fi, ale práve to robí z Palantiru tak zaujímavú firmu.

Obrázok blogu

Peter Thiel, zdroj: techcrunch

Produkty

Gotham

Firma aktuálne ponúka niekoľko platforiem. Prvou z nich je platforma Palantir Gotham, ktorá je určená pre potreby americkej vlády. Táto platforma je používaná napríklad organizáciou CIA, americkým ministerstvom obrany a mnohými ďalšími. Jej využitie je nesmierne široké. Zjednodušene povedané, táto platforma pracuje s obrovským množstvom dát, ktoré dokáže v reálnom čase spracovať do ľahko čitateľnej podoby a umožní tak robiť rýchle a presné rozhodnutia v akejkoľvek situácií.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Zdroj: palantir.com

Foundry

Ďalšou platformou, ktorá je určená prevažne pre firmy mimo štátnej správy je platforma Palantir Foundry. Pomocou tejto platformy si firmy zabezpečujú hĺbkovú dátovú analýzu pri každodenných procesoch. Jej použitie je možné pre ktorékoľvek odvetvie ekonomiky a je aplikovateľná na veľmi široké operácie od umelej inteligencie, cez boj proti praniu špinavých peňazí až po optimalizáciu dodávateľských reťazcov.

Obrázok blogu

Zdroj: palantir.com

Skywise

Skywise je platforma vyvinutá v spolupráci so spoločnosťou Airbus. Jedná sa naozaj o nesmierne komplexnú platformu, do ktorej sú napojené všetky výrobné linky Airbusu, dodávatelia komponentov a aerolinky používajúce lietadlá Airbus, ktoré sa rozhodnú zakúpiť si Skywise.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Zdroj: airbus

Skywise zbiera informácie zo senzorov v lietadlách a dokáže okrem iného aj predikovať poruchu komponentu predtým, než sa naozaj poškodí. Zjednodušene povedané, Skywise to videl už x-krát opakovane niekde pri inom lietadle, napríklad inej aerolinky, a preto vie, že je vysoká pravdepodobnosť, že takéto poškodenie znova nastane. Platforma taktiež dokáže aj vopred objednať u dodávateľa daný komponent, ktorý už lietadlo čaká na najbližšom mieste pristátia, čo extrémne znižuje čas opráv. Toto je obrovský benefit, pretože aerolinka potrebuje, aby lietadlo čo najviac času lietalo a čo najmenej času trávilo na zemi.

Ďalšou výhodou tejto platformy je tvorba rôznych reportov v krátkom čase, ktorá inak trvá dni až týždne. Aerolinkám to šetrí peniaze, ktoré by inak platili zamestnancom pracujúcim na zložitých reportoch. Pomocou Skywise sa maximalizuje čas, kedy sú lietadlá letuschopné, čo šetrí aerolinkám náklady. Samozrejme, všetky tieto zozbierané dáta majú nevyčísliteľnú hodnotu aj pre samotný Airbus, ktorý ich môže použiť pri výrobnom procese a zdokonaľovať svoje budúce lietadlá. Pre zaujímavosť a predstavu prikladám aj obrázok s ilustráciou fungovania tejto platformy.

Obrázok blogu

Zdroj: digital.hbs

 

Konkurenčná výhoda

Palantir sa síce pohybuje v sektore, ktorý je na prvý pohľad plný podobných spoločností, no pri bližšej analýze zistíme, že jeho prístup k fungovaniu je zásadne odlišný od ostatných konkurentov. V prvom rade, Palantir nie je klasickou Software as a Service (SaaS) spoločnosťou, ale dokáže dodať riešenia presne na mieru tak, ako dodal pre Airbus Skywise. Druhou odlišnosťou je prístup k malým začínajúcim spoločnostiam. Palantir im dodá software a spolu s ním získava aj podiel v samotnej firme. Do budúcna to môže prinášať nemalé zisky, keďže takáto spoločnosť má konkurenčnú výhodu vo veľmi kvalitnom software. Poslednou výhodou je jeho schopnosť udržať si klientelu. Veľkou časťou na tržbách sa podieľajú samotné americké vládne inštitúcie, ktoré majú s Palantirom zaužívanú dlhoročnú spoluprácu. Firma sa ale usiluje o diverzifikáciu smerom k súkromnému sektoru. Tým, že Palantir dodá produkt presne na mieru, si automaticky vytvára veľký predpoklad toho, že si firmu udrží medzi klientmi aj do budúcna. To sa deje vďaka tomu, že firma za takéto riešenie už zaplatila nemalé prostriedky a aj tak nie je takmer nikto, na koho by sa mohla obrátiť a kto by bol schopný dodať podobné riešenie.

 

Problémy

Ako prvý problém vidím emitovanie nových akcií spoločnosťou vo veľkom objeme. Predstavte si to na príklade - vlastníte 1 akciu firmy, ktorá má v obehu 10 akcií, teda váš podiel na zisku firmy je 10%. Firma sa rozhodne emitovať ďalších 10 akcií, čím váš podiel na zisku klesne automaticky na polovicu - presne toto sa deje v spoločnosti Palantir. Firma mala ešte v treťom kvartáli roka 2020 emitovaných cca 0,9 mld. akcií, no posledné dáta k dnešnému dňu hovoria o čísle 2,01 mld. To v praxi znamená, že investor spred roka a pol má aktuálne o viac ako polovicu menší podiel na firme, než mal v čase investovania. Za toto môže trochu neobvyklé rozhodnutie vedenia, neodmeňovať vysokých zamestnancov a samých seba finančne, ale akciami. Takýto spôsob odmeňovania by mal zamestnancov motivovať k lepším výkonom, keďže sú sami spoluvlastníkmi firmy. Zástancovia takéhoto prístupu poukazujú aj na to, že podobnému konaniu sa vo svojich začiatkoch nevyhol napríklad ani Microsoft a Facebook. Firma dokáže takýmto spôsobom získavať a udržať si tých najlepších zamestnancov v odbore, pretože nemá problém s ich zaplatením a zároveň ju to nestojí peniaze v zmysle reálnych dolárov a eur, no znižuje to dosiahnutý zisk z účtovného hľadiska.

Ako druhý nedostatok vidím problém v škálovateľnosti biznisu. Palantir nie je firmou ako klasické SaaS firmy, ktoré vám dodajú svoj softvér a vy si už len platíte mesačné poplatky za jeho používanie, ako to má napríklad Microsoft s balíčkom Office. Palantir ide viac do hĺbky a venuje pozornosť každému jednotlivému klientovi, čo má aktuálne dopad na jeho ziskovosť, no do budúcna to môže byť výhodou. Firma „šije“ svoje produkty omnoho viac na mieru zákazníka, čo obmedzuje množstvo zákazníkov, ktoré je schopná prijať. Takýto prístup na druhej strane zabezpečuje omnoho väčší predpoklad dlhodobej spolupráce so zákazníkom.

Posledné hospodárske výsledky

Firma reportovala 17. februára výsledky za posledný kvartál roka 2021 a spolu s nimi zverejnila výsledky aj za celý hospodársky rok 2021. Akcie reagovali na zverejnené výsledky zhruba 10%-ným poklesom a cena sa zastavila na úrovni 11 USD za akciu, aj keď samotné výsledky neboli vôbec zlé.

Za štvrtý kvartál roku 2021 dosiahla firma tržby v hodnote 432,8 milióna USD, čo predstavovalo medziročný rast tržieb o 34,4%. Tržby taktiež prekonali odhady analytikov, ktorí očakávali tržby iba 419 miliónov USD. Palantir takisto odreportoval zisk na úrovni 0,02 USD na akciu, no nesplnil predpoklady analytikov, ktorí očakávali výsledok až 0,03 USD. Ziskovosť ale zatiaľ nie je veľmi podstatná, keďže firma je vo fáze prudkého rastu. Palantiru sa ďalej podarilo získať vo štvrtom kvartáli 34 nových zákazníkov. Celkovo sa mu podarilo uzatvoriť až 64 nových zmlúv nad 1 milión USD, z toho až 19 v hodnote nad 10 miliónov USD.

Firma za hospodársky rok 2021 dosiahla tržby 1,54 miliardy USD, čo predstavovalo medziročný rast 41%. Voľný cash flow bol na úrovni 424 miliónov USD. Firme sa taktiež podarilo aj navýšiť počet zákazníkov zo 139 na 237, čo predstavuje rast o 71%.

Spoločnosť delí svoj biznis na dva segmenty. Prvým z nich je vládny, ktorý sa špecializuje na služby pre vládne inštitúcie. Práve tento segment tvorí väčšiu časť tržieb firmy, no Palantir sa sústreďuje na rast svojho druhého, komerčného segmentu, ktorý začína rásť rýchlejšie ako vládny segment a firma v ňom vidí väčší potenciál do budúcnosti. Medzi zákazníkmi v komerčnom biznise nájdeme pár zvučných mien ako Ferrari (RACE), Airbus (AIR.PA), Merck (MRK) a SwissRe (SREN.SW). Firma oznámila na koncoročnej prezentácií aj zvýšenú snahu o expanziu smerom do Európy, kde by chcela ponúkať svoje služby v omnoho väčšej miere. S touto informáciou zároveň zverejnila aj svoju novú akvizíciu do radov zamestnancov, bývalého zamestnanca firmy Oracle (ORCL), ktorý pracoval ako riaditeľ EMEA - Phillippe Mathieu. Tento človek si zo svojho bývalého zamestnania odniesol [J2] kontakty práve z európskeho prostredia, kde bol zodpovedný za tržby vo výške 16 miliárd USD pre Oracle. Ďalej firma zverejnila aj výšku emisie nových akcií, ktorej tempo sa výrazne znížilo, pretože medzikvartálne rástol počet emitovaných akcií z 1,96 miliardy na 2,01 miliardy, čo medzi poslednými dvoma kvartálmi predstavuje rast len 2,5%.

Obrázok blogu

Zdroj: Palantir, prezentácia pre investorov

  

Finančná analýza

Poďme sa teda pozrieť na to najhlavnejšie: je Palantir pri aktuálnych cenách dobrou investíciou? Pravdou ostáva, že Palantir doteraz nikdy neuzavrel ročné hospodárenie v zisku, čo veľmi sťažuje budúci odhad rastu ziskovosti, aj keď firma sa tu snaží o určité predikcie.

Keďže Palantir neprodukuje zatiaľ stabilné zisky, je len veľmi ťažké ho ohodnotiť z pohľadu rastu ziskov, a preto sa sústreďme na rast tržieb. Firma dosiahla tržby na úrovni 1,54 miliardy USD a manažment predpokladá ich medziročný rast nad 30% až do konca roka 2025 (zelené stĺpce na grafe zobrazujúce predikciu tržieb pri 30% raste).

Obrázok blogu

Zdroj: vlastné spracovanie podľa reportov spoločnosti (hodnoty v miliónoch USD)

Podľa odhadov by mali byť tržby Palantiru v roku 2025 takmer 4,4 miliardy USD. Aktuálna trhová kapitalizácia spoločnosti je 23 miliárd USD, čo predstavuje cca 15 násobok tržieb z roku 2021. Pre ilustráciu aj spoločnosť Upstart (UPST) má podobný P/S a to na úrovni cca 15,2. Ak by si tento pomer medzi tržbami a trhovou kapitalizáciou firma udržala do roku 2025 bola by trhová kapitalizácia pri tržbách 4,4 miliardy USD takmer 63 miliárd USD. Ak by sa táto projekcia vyplnila, vzrástla by trhová kapitalizácia Palantiru o 286% za obdobie 4 rokov. Firma ale stále emituje nové akcie namiesto vyplácania veľkých bonusov svojím zamestnancom a toto sa časom prepíše do tlaku na pokles ceny každej jednej akcie. Aktuálne má firma emitované 2 miliardy akcií. Predpokladajme, že do konca roka 2025 vzrastie ich počet na 3 miliardy. Pri odhadovanej trhovej kapitalizácií 63 miliárd a 3 miliardách akcií by mala cena na jednu akciu predstavovať 21 USD. Pri aktuálnej cene Palantiru 11,5 USD, by rast dosiahol do konca roka 2025 takmer 100%.

 

Superstar alebo prepadák ?

Palantir má dobre našliapnuté stať sa v dlhodobom horizonte extrémne úspešnou spoločnosťou, ktorá bude meniť svet okolo seba podobne, ako to posledné roky robí napríklad Amazon  (AMZN), Apple  (AAPL), Google  (GOOG) a ďalšie technologické spoločnosti. Na druhej strane sú tu ale problémy, ktorým sa musí postaviť tvárou v tvár a vyriešiť ich v čo najkratšom čase, aby investorom nedošla trpezlivosť a nezačali akcie predávať v ešte väčšom objeme než doteraz. Väčšina investorov bude očakávať, že hospodárenie Palantiru bude ziskové, čo ide ruka v ruke s obmedzením emitovania nových akcií. Na druhej strane, po posledných výpredajoch, ktoré nastali po zverejnení hospodárskych výsledkov, začína ocenenie z pohľadu tržieb dávať konečne zmysel.

Michal Jelenák

Michal Jelenák

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Ekonomický analytik sústreďujúci sa najmä na akcie a aktuálne dianie v ekonomickom svete. Snažím sa poskutnúť triezvy pohľad na svet investícií. Zoznam autorových rubrík:  AnalýzyNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
SkryťZatvoriť reklamu