O myšiach a ľuďoch

Subjektívna recenzia predstavenia činohry SND (DPOH) - John Steinbeck : O myšiach a ľuďoch (25.1.2006).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Jedného januárového dňa sme sa rozhodli kúpiť lístky do divadla na niečo dobré :-) ...a tak sme sa vybrali znova do Divadla P. O. Hviezdoslava (nazývané aj DPOH) na hru O myšiach a ľuďoch. Dopredu som o hre mala takéto referencie: veľmi dobré predstavenie, dobrá hudba. ...hm... takže v podstate žiadne referencie... ...alebo žeby mali vyvolať väčšiu zvedavosť, aby som tam šla pozrieť? Asi nie, lebo kto ma pozná, tak ten vie, že určite by som si toto predstavenie raz pozrela... ...posledné tri roky som na divadelných predstaveniach každú chvíľu. Favoritom je pravdaže DPOH, ktorého kultivovanému prostrediu môže konkurovať azda len - aj zvonka - pekná budova SND na Hviezdoslavovom námestí. (...malá vsuvka, ktorá by sem nemala patriť, ale neviem kam s ňou - bolo by dobré zamyslieť sa nad priestormi Malej scény, alebo sa udiali novinky???... totiž vyslovene mi prekáža cigaretový dym, cez ktorý treba prejsť, ak sa chcem dostať do/z divadla, alebo ak cez prestávku vídem zo sály... ...ale keďže som bezvýznamný jeden divák, ktorý by štatisticky vylepšil predaj lístok na cca 3-6 ročne, tak pohoda... ...ale asi sa to dostavbou novej budovy SND porieši ;-) alebo nie?) Toľko na úvod :-)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Predstavme si predstavenie

  • Autor: John Steinbeck (1902-1968) - držiteľ Nobelovej ceny za literatúru (1962)

  • Novela i dvadelná hra O myšiach a ľuďoch uzrela svetlo sveta roku 1937

  • Web SND uvádzal, že je to dramatický príbeh drsných i nežných chlapcov z amerického Juhu

Predstavenie, ktoré si môžete pozrieť v DPOH je naozaj veľmi silné. Určite veľkú zásluhu na tom - v mojom prípade - mali hlavní predstavitelia, a to Peter Trník ako Georg a Milan Bahul ako Lennie. Týto dvaja herci - ako nerozlučná dvojica - boli naozaj veľmi presvedčiví. M. Bahul zahral svoju postavu naozaj skvele. Lennie bol silný, ale zraniteľný. Bol tichý, ale vedel riadne vybuchnúť, bol zbrklý (chcel všetko hneď riešiť - napr. nevydarený útek do hôr ;-)), ale aj pokorný (radšej sa nechal viesť Georgom). Lennie mal rád zvieratá i ľudí, ale akosi ani myši, ani šteniatko, ani Curleyho žena jeho záľubu v hladkaní jemných kožúškov neprežijú. ...ostatné si pozrite v divadle osobne :-)

SkryťVypnúť reklamu

Rušivé momenty predstavenia - herečka Lenka Barilíková; a všetci rovnako kričia - ak kričia. Ale asi to tak má byť :-) Asi sa to tak učí na VŠMU ;-) ...a popevok hitu Marilin Monroe (hm, asi to malo znamenať, že je to nadčasová hra)...

P.S.: ...najväčšou reklamou pre divadlá je spokojný divák, ktorého strhne predstavenie, ale ktorý je spokojný aj s priestormi divadla :-) Za najspokojnejšieho diváka na svete, alebo aspoň teda v Bratislave považujem Moniku (pozri jej blog), ktorá určite z viacerých známych spravila pravidelných návšetníkov bratislavských divadiel ;-)

Jana Jelínková

Jana Jelínková

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Viem, že som :-) Zoznam autorových rubrík:  Divadlo - ako som to videla jaRôznosti (umeleckého sklonu)Nezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu