Stratégie a rozmary

Subjektívna recenzia predstavenia činohry SND - Pierre de Marivaux : Stratégie a rozmary (1.4.2006)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

V sobotu - práve v taký bláznivý deň - prvého apríla, sme sa vybrali do DPOH na predstavenie Stratégie a rozmary. Všetci známi, ktorí to predstavenie videli ho chválili, tak prečo nie :)

Predstavme si predstavenie

 Pierre Carlet de Chamblain de Marivaux (4.2.1688 - 12.2.1763), najvýznamnejší francúzsky dramatik osemnásteho storočia, ktorý písal komédie pre La Comédie Française a La Comédie Italienne v Paríži.

Na stránkach SND sa dočítame, že hra Stratégie a rozmary je klasická komédia o rozmare, intrigách a pôvabnej sile lásky s francúzskym šarmom :-) ...viac...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvé čo nás zaujalo bola jednoduchosť scény, na ktorej sa odohráva celé predstavenie. Druhá vec, ktorá príjemne šokovala - boli krásne šaty, ktoré mali na sebe oblečené tri Zuzany (zrejme boli herečky vyberané podľa mena, lebo predpokladám, že v SND sú len tí najlepší ;-) )

Postupne sa na scéne rozohrali stratégie (veľmi pekné slovo pre intrigy), ktorými sa snažil Dubois (Richard Stanke) dopomôcť pánovi Dorantovi (Ján Koleník), aby získal priazeň a lásku pani domu Araminty (Zuzana Fialová)... ...hoci to ani nepotreboval - ale zasa jeden nikdy nevie :-) Istota je istota...

Celé sa to troška zamotá nečakanými zásnubami, ktoré z čista jasna vyhlási Dorantov strýko Remy (Juraj Slezáček) a zasnúbi svojho synovca s dôverníčkou pani domu - Marton (Zuzana Marošová). Napriek tomu, že sa dovtedy nepoznali, je Marton šťastná - teší sa takému nečakanému osudu, a nešťastne sa zamotá do pavučiny intríg, teda stratégií Duboisa. Dobre mu pri intrigovaní poslúži aj nič netušiaci sluha Harlekýn (Ondrej Kovaľ)

SkryťVypnúť reklamu

Na druhej strane zasa intriguje Aramintina matka (Zuzana Kocúriková), ktorá sa chce stať matkou grófky, a preto dohadzuje svojej dcére postaršieho grófa (František Kovár), čím by jednou ranou vyriešila aj majektové spory. Nakoniec sa však ona sama má stať grófkou - tj. je to nakoniec ona, ktorá nečakane dostane ponuku na sobáš. ...a tak koniec dobrý - všetko dobré:... ...všimnite si tie šaty ;-)

...a čo som to ešte chcela... ...aha... ...že predstavenie odporúčam, lebo sa dá na ňom zasmiať - nie že by ste až plakali od smiechu - ale je to akurátna dávka humoru :-) 

...škoda, že na stránke SND používajú rámce - potom odkazy nefungujú ako treba - som si až teraz všimla...

Jana Jelínková

Jana Jelínková

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Viem, že som :-) Zoznam autorových rubrík:  Divadlo - ako som to videla jaRôznosti (umeleckého sklonu)Nezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu