Svoju vďačnosť nielen vnútorne prežívam, ale tiež navonok prejavujem, či už svojim konaním, alebo verbálne. Vďačnosť je podľa mňa jedna z hlavných ľudských cností. Okrem cnosti je vďačnosť priam životný postoj, či osobnostná charakterová črta.
Som presvedčený, že ľudia, ktorí dokážu byť vďačnými, prežívať pocit i zážitok vďaky, sú ľudia šťastní a pozitívne naladení. Sú šťastní preto, lebo majú vo svojom živote jasný hodnotový rebríček. Vedia čo a za akú cenu chcú dosiahnuť a vedia oceniť hodnotu jednotlivých životných skutkov i prežívaní a dosiahnutých úspechov.
Ľudia vďační sa podľa toho aj správajú a konajú. Určite sa nestane, aby vďačný človek prejavil svoju vďaku tým, že subjektu, ktorému ju prejavuje, ublíži (aspoň nie v rámci základnej ľudskej a človečenskej normálnosti). Vďační ľudia nebudú chváliť nedostatok, či priam zlú vec.
Význam slova „vďaka" je v Slovníku slovenského jazyka popísaný dosť obsažne a ja ho nebudem teraz rozoberať (iba v krátkosti ho uvádzam pod čiarou). Jeden fakt ale zdôrazním a to je skutočnosť, že všetky jeho významy a zmyslové slovné spojenia majú iba pozitívne konotácie (okrem posledného spojenia - „a otec - vďaka hrubej sile - vyhral" - kde má význam „pomocou").
V priamom rozpore s vyššie uvedeným sú stále častejšie sa objavujúce výroky Slovákov na rôznych rebríčkoch spoločenského života, počnúc najvyššími predstaviteľmi krajiny, cez predstaviteľov cirkví, komentátorov verejnoprávnych aj všetkých ostatných médií (písaných i audiovizuálnych), cez zástupcov kultúry, ale žiaľ aj pedagógov na všetkých stupňoch vzdelávania, končiac bežnými ľuďmi.
Keďže v mojom ponímaní iba človek nezodpovedný, alebo nevedomý (možno primitívny) môže ďakovať zlu za svoje nešťastie, stále viac a intenzívnejšie ma, proporcionálne k rastúcej frekvencii ich výskytu, iritujú výroky podobné týmto :
"Prezident I. Gašparovič: Vďaka kríze bol rok 2009 pre občanov sklamaním." 26.12.2009 12:04 www.cas.sk
"Vďaka kríze máme v peňaženkách o 240 eur menej." 19.10.2011, Zdroj: Hospodárske noviny
"Zasypú Slovensko vďaka finančnej kríze tony odpadu?" 20.01.2009 SLIPCEN (Slovenské priemyselné združenie pre obaly a životné prostredie)
"Všetci sa vďaka kríze snažíme šetriť. Naši vládni činitelia nie sú výnimkou a tak stanovujú opatrenia na úsporu verejných financií a vymýšľajú spôsoby ako dosať viac peňazí od občanov a firiem." Tlačová správa, SEO, 12.4.2013
"Nízke platy učiteľov a zdravotného personálu na Slovensku máme aj vďaka zlej legislatíve."
"Nadmerné množstvo výtlkov sa na slovenských cestách objavilo aj vďaka dlhej a krutej tohtoročnej zime."
"Vďaka dlhotrvajúcim zrážkam a následným povodniam prišlo na Slovensku za posledný rok o svoje príbytky veľké množstvo rodín."
"Dovolenka nám nevyšla vďaka skrachovanej cestovke."
"Dcéru vyhodili z práce vďaka jej opakovanej absencii."
"Vďaka Tvojmu pitiu sme prišli o strechu nad hlavou."
Myslíme to vážne s takýmto našim prístupom k vďake a vďačnosti, alebo sme naozaj iba nevedomí a stále väčší ignoranti sami voči sebe a hlavne voči používaniu našej rodnej reči a jej zákonitostí ?!?. Dôsledky tejto našej ľahostajnosti, ignorantstva až nekultúrnosti môžu byť čoskoro nedozerné.
Navzájom sa počúvame a predovšetkým mladí ľudia si hľadajú, a priebežne aj nachádzajú, svoje idoly, ktoré následne v rôznej miere napodobňujú. Ak im budeme trvalo dávať takýto príklad vyjadrovania sa a nebudeme ich upozorňovať na potrebu odlišovať dobro od zla aj cez tak zásadný detail akým je, aspoň podľa mňa, správne používanie slova "vďaka", dobehne nás to generačne aj celospoločensky napr. deformáciou nášho hodnotového rebríčka, rastom relativizmu, či chválenia negatívnych javov.
Verbálny prejav je odrazom myšlienkových pochodov a ich prejavom v hovorenej reči. Učme sa a upozorňujme navzájom na dôležitosť, a priam nevyhnutnosť, správne používať nielen slovo "vďaka", ale aj ďalšie slová, slovné zvraty a spojenia, ktoré majú v slovenčine našej rodnej jasne stanovené pravidlá a svedčia o vysokej kultúrnej vyspelosti slovenského národa.
Začnime teda spoločne v našich vyjadreniach podobných tým vyššie uvedeným správne používať slová „v dôsledku", „z dôvodu", „kvôli", prípadne hoci aj len „pre".
Či ???
Význam slova „vďaka" v Slovníku slovenského jazyka
vďaka1, -y žen. r. (kniž. zastar. i vďak, -u muž. r.) vedomie zaviazanosti, pocit záväzku prejaviť uznanie za preukázané dobro, vďačnosť: vysloviť, prejaviť niekomu (srdečnú, vrelú) v-u; prejavy v-y; slová v-y (Ráz.); s v-ou niečo prijať; byť niekomu zaviazaný v-ou; Ich duše preplnené boli vďakou oproti pá. nu slúžnemu. (Vaj.) To má byť vaša vďaka za všetko? (Žáry) Faust vzdával vďaky svojim spoločníkom. (Záb.) Pozrel na ňu okom plným vďaky (Kuk.) vďačne. Vďaky sa od vás nedočkám. (Laz.) Dnes nám srdcia vydychujú vďak.(Fr. Kráľ) Takýto vďak! (Kuk.) Srdečná vďaka! Vďaka (ti, vám)! zdvorilostná formulka poďakovania; hovor. Vďaka Bohu výraz vyjadrujúci uspokojenie nad niečím, chvalabohu;
vďaka2 predl. s 3. p. pomocou, za pomoci, zásluhou niečoho, vďačiac niečomu: Vďaka energickému zakročeniu šla práca od ruky. (Vans.) Stretli sa v otvorenom boji otec so synom a otec - vďaka hrubej sile - vyhral. (Min.)