Strana Sloboda a Solidarita nedávno poodhalila ako vyzerá skrytá privatizácia nemocníc pod taktovkou vládneho Smeru a finančnej skupiny Penta. Netreba zrejme pripomínať, že je to práve strana Smer a premiér, ktorý dlhé roky odmietal čo i len úvahy o privatizácii, či transformácii nemocníc. „Bojoval“ proti súkromným poisťovniam a reforme ako takej. Dnes po desiatich rokoch vládnutia Smeru v zdravotníctve je viac menej jasné, že to bolo divadlo pred voličmi.
Táto téma sa týka aj štyroch nemocníc, ktorých zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj (KSK). Predsedom KSK je od roku 2005 smerák Zdenko Trebuľa. V roku 2011 boli akcie nemocníc v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja dočasne prevedené na spoločnosť Vranovská investičná, s. r. o., ktorej právnym nástupcom je spoločnosť Svet zdravia, a. s., ktorá patrí do skupiny Penta Investments.
Príbeh michalovskej nemocnice sa však pri prenájme nekončí. Dlhodobým problémom tejto nemocnice bol nový rozostavaný pavilón, ktorý dlhé roky čakal na dokončenie. Nájomca sa pritom zaviazal pavilón dostavať. Všetko sa zmenilo v roku 2013, keď KSK, Svet zdravia a Mesto Michalovce uzavreli Memorandum. Vznikla tak nová spoločnosť - Nemocnica novej generácie Michalovce, a. s., v ktorej vlastníkmi sú Svet zdravia s 80% a KSK s mestom Michalovce s 20%.
A tu je vlastne schovaná pointa celej operácie. Ak by totiž Svet zdravia dostaval pôvodný pavilón, ten by bol vo vlastníctve KSK. Nová spoločnosť, v ktorej má Svet zdravia väčšinu, vlastní nie len novo rozostavanú nemocnicu, ale cez nepeňažný vklad KSK a mesta Michalovce, do tejto spoločnosti, aj budovy „starej“ nemocnice, tiež má dosah na viaceré pozemky v rámci mesta. Tak došlo de facto k skrytej privatizácii michalovskej nemocnice. O tejto problematike som písal aj tu.
Problém pri tom nie je v tom, že novú nemocnicu stavia a vlastni súkromná spoločnosť. Veď mesto Michalovce, ako centrum dolného Zemplína, potrebuje novú a modernú nemocnicu. Tiež je jasné, že štát, tobôž pod vedením Smeru, nevie v štátnych nemocniciach hospodáriť a skôr slúžia len na podivné obchody a rodinný biznis „našich ľudí“.
Pritom stačilo málo. Košický samosprávny kraj mohol vypísať jasnú, transparentnú a verejnú súťaž na predaj nemocnice. Takýmto spôsobom mohol nemocnici nájsť partnera bez zbytočného zahmlievania.
Slovenské zdravotníctvo potrebuje jasnú víziu toho, ako má vyzerať a kam smerovať. Je evidentné, že so Smerom vo vláde to nepôjde, pretože vplyv tzv. „košickej zdravotníckej chobotnice“ je ešte stále silný.
SaS preto momentálne pracuje na ucelenej a komplexnej reforme, ktorú predstavíme koncom roka. Už dnes však máme jasnú predstavu o financovaní, cez Odvodový bonus a vieme tiež, čo trápi slovenské zdravotníctvo. Ako býva v SaS zvykom, pripravíme komplexnú, jasnú a transparentnú reformu, ktorá bude myslieť na lekárov, sestry, zdravotnícky personál a samozrejme na pacientov.