Nedávno exminister hospodárstva a predseda SASKY predstavil reálny plán výstavby nového zdroja elektriny z jadra, a to na východe Slovenska. Dokonca sa spomínali aj konkrétne lokality.
Hlavným dôvodom výstavby nového zdroja je čoraz väčšia náročnosť na dodávku elektriny pre veľkých odberateľov – VOLVO, USS Steel a pod. Na východe pri tom chýba veľký stabilný zdroj. Výstavba jadrovej elektrárne by nevyriešila len energetickú bezpečnosť Slovenska, ale priniesla by aj stovky pracovných miest.
Žiaľ, nielen na Slovensku, ale aj v časti Európy je stále cítiť odpor voči zdroju energie z jadra. Osobne som však presvedčený, že ide o čistý a udržateľný zdroj energie. Nehovorím to pritom len preto, že je to pekné, ale ako vyštudovaný elektroenergetik s praxou viem, o čom hovorím. Áno, môžeme sa vybrať cestou Nemecka, ktoré zatvára jadrové elektrárne a keďže plyn je nepoužiteľný, je „ekologickejšie“ naštartovať staré uhoľné elektrárne.
No nie o tom som chcel. Samozrejme, často sa spomína bezpečnosť a udalosti z Černobiľu. V tomto, ako aj v iných prípadoch sú dôležité fakty a nie „odborníci“ zo sociálnych sietí. V prvom rade zlyhal v Černobile ľudský faktor, v druhom rade by malo byť našou úlohou ďalej pracovať na tom, ako zlepšovať a skvalitňovať technológie, aby sa stali ešte bezpečnejšími.
Veď ani oheň sme neprestali používať, aj keď je nebezpečný, neprestali sme jazdiť autami, plaviť sa loďami či lietať lietadlami, jednoducho sa snažíme predchádzať rizikám a zvyšovať bezpečnosť. Toto je cesta aj v prípade výroby elektriny z jadra. Jadrovú energetiku a jej ďalší výskum či rozvoj by sme mali presadzovať aj na úrovni Európskej únie.
No je to v poslednom rade na nás, či o potravinovej sebestačnosti budeme len hovoriť alebo s tým aj niečo urobíme. Rovnako je to tak aj v oblasti energetickej bezpečnosti. Či si budeme hľadať výhovorky alebo sa jednoducho pustíme do výstavby nového energetického zdroja na východe Slovenska