V sobotu 28. októbra 2022 sa na Slovensku konali „spojené“ voľby orgánov samosprávy obcí a volieb do orgánov samosprávnych krajov. Slovo „spojené“ je však namieste dať do úvodzoviek, pretože nešlo o skutočné spojené voľby, ale o dvoje samostatných volieb, ktoré sa síce uskutočnili v jeden deň a dokonca aj v jednej miestnosti, no ich priebeh spojený rozhodne nebol. Poukážem na tri hlavné znaky, ktoré dokazujú, že o spojené voľby nešlo:
1. Štyri urny vo volebnej miestnosti
Áno, štyri, a možno aj viac. Jedna modrá, hlavná a prenosná, pre voľby do orgánov samosprávnych krajov, a biele pre voľby do orgánov obcí. Táto separácia už na prvý pohľad naznačovala, že ide o dve odlišné hlasovania.
2. Nezmyselné kreovanie volebnej komisie
Hoci v miestnosti sedela jedna komisia s jedným predsedom a jedným podpredsedom, jej zloženie bolo výsledkom komplikovaného procesu. Najprv sa riešili členovia delegovaní pre voľby do orgánov obcí a následne sa dopĺňali delegovanými osobami pre voľby do orgánov samosprávnych krajov. Táto duplicitná štruktúra zbytočne komplikovala administratívu.
3. Dve obálky a množstvo lístkov
Volič dostal od štyroch až po šesť volebných lístkov, v závislosti od toho, kde volil. To by sa dalo ešte pochopiť, no následne ich musel vložiť do správnej obálky a hodiť do správnej urny. Ak sa pomýlil, jeho hlas bol neplatný. Tento systém zbytočne zvyšoval riziko chýb zo strany voličov.
Z vyššie uvedeného jasne vyplýva, že nešlo o spojené voľby, ale skôr o akéhosi „mačkopsa“. Úplne by stačila jedna urna a jedna obálka. Veď každý hlasovací lístok je označený, pre ktoré voľby platí, a komisia by ich predsa vedela rozdeliť. Ak bol hlavným cieľom „spojených“ volieb šetrenie financií, tak sa to v tejto podobe rozhodne nestalo.
O to viac ma mrzí, že odpoveď, ktorú ministerstvo vo svojej ankete ponúka, je, či súhlasíme, nesúhlasíme alebo sa nevieme vyjadriť k rozdeleniu volieb. Nič viac neponúka a ani sa nepýta na naše názory na to, ako by sa dali voľby skutočne spojiť.
Myslím si, že voľby môžu byť spojené, len si k tomu musia sadnúť odborníci, ktorí odstránia spomínané zvláštne nuansy. Ak tieto nedostatky odstránime, verím, že môžeme ostať pri skutočne spojených voľbách a ušetriť tak financie, čo je v čase konsolidácie dôležité. Prípadne by sme mohli nájsť rezervu a vrátiť druhé kolá volieb predsedov krajov a zaviesť druhé kolo aj pre voľbu starostov či primátorov.