Autizmus: jedno slovo, viac významov

Slovo “autista” sa v dnešnej dobe skloňuje čoraz častejšie. Veľakrát sa však používa nesprávne. Ľudia ním pomenúvajú introvertov, ktorí neprejavujú záujem o sociálnu interakciu, aby ich zosmiešnili, alebo len “zaškatuľkovali”.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Toľko k tomu, čo pojem autizmus neznamená. Ale čo znamená naozaj?

V prvom rade: autizmus, po správnosti porucha autistického spektra, je termín, ktorý zahŕňa viacero diagnóz. Práve preto sa o autizme zvykne hovoriť aj ako o “autistickom spektre”. Hoci všetky tieto poruchy obvykle spájajú deficity v oblasti komunikácie a sociálnej interakcie, každý autista je jedinečný a to, čo platí pre jedného, nemusí platiť aj pre ďalšieho. Kým jeden sa v spoločnosti ľudí cíti nepríjemne a snaží sa jej čo najviac vyhýbať, iný ju môže vyhľadávať. Preto to spektrum.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pojem “spektrum” sa používa taktiež na rozlíšenie vážnosti postihnutia. Autistickí jedinci, ktorí dokážu komunikovať a fungovať v spoločnosti bez väčších problémov, sa nachádzajú na vysokofunkčnom konci spektra, kým jedinci, ktorí nedokážu komunikovať alebo sa o seba postarať, sa nachádzajú na opačnom konci.

Medzi vysokofunkčných autistov sa zvyknú zaraďovať jedinci s takzvaným Aspergerovým syndrómom. “Aspergeri” sa od ostatných autistov odlišujú nadpriemernou inteligenciou a lepšími komunikačnými schopnosťami. Častokrát sú to ľudia s jednou konkrétnou záľubou. Môže ísť o prírodné vedy, matematiku, informačné technológie, ale aj šport či umenie. V tejto jednej aktivite však vynikajú a dosahujú nadpriemerné výsledky. Deťom s Aspergerovým syndrómom sa preto hovorí aj “malí profesori”. Okrem toho sú “aspergeri” známi svojou záľubou v opakujúcich sa činnostiach, ktoré im dodávajú pocit istoty. Nesmieme však zabúdať, že sa stále jedná o autistické spektrum, čiže tieto znaky nemusia platiť pre všetkých. Existujú jedinci s Aspergerovým syndrómom, ktorí nemajú jednu oblasť záujmu, v ktorej by vynikali, ale majú ich viacero a dosahujú v nich priemerné výsledky.

SkryťVypnúť reklamu

V minulosti sa ani o Aspergerovom syndróme, ani o iných poruchách autistického spektra nehovorilo. Celá táto téma bola považovaná za tabu a bola zahalená rúškom tajomstva. O autizme sa však hovorí a vie čoraz viac.

Autizmus sa dostal do povedomia verejnosti aj vďaka filmovej a seriálovej produkcii. Film Rain Man alebo postava Sheldona Coopera zo seriálu Teória veľkého tresku patria asi medzi najznámejšie prípady.

Predpokladá sa, že medzi “aspergerov” patrili aj osobnosti ako Mozart, Einstein a Warhol. Každý z nich sa venoval niečom celkom inému, ale všetci boli vo svojich oboroch géniami.

Aspergerov syndróm je len jednou z mnohých porúch autistického spektra; dokonca len jednou z porúch nachádzajúcich sa na jeho vysokofunkčnom konci. Niektorí psychiatri Aspergerov syndróm ani nepovažujú za miernejšiu formu autizmu, ale za samostatnú diagnózu.

SkryťVypnúť reklamu

Má takéto škatuľkovanie nejaký zmysel? Sú poruchy autistického spektra vôbec poruchy? Ale o tom až nabudúce.

Rebeka Jirsáková

Rebeka Jirsáková

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Študentka IBD programu na Gymnáziu Jura Hronca v Bratislave. Moje najväčšie srdcovky sú prírodné vedy, írska hudba, kreslenie a knihy. Zbieram zážitky a som cestovateľka srdcom i dušou. Mojím snom je študovať medicínu a popularizovať vedu. Zoznam autorových rubrík:  Séria o autizmeNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu