Rómsky rasizmus

Ak vidím pestovaného bieleho muža, s prešedivenými vlasmi na bokoch hlavy, takmer vždy pritiahne moju pozornosť. Ak však uvidím atraktívneho a sebavedomého Róma, podlomia sa mi kolená. Je aj toto rasizmus? Možno. Neplánovaný a neuvedomelý a keď tak žensky prirodzený. Bez osobnej potreby ubližovať, niekoho vytesňovať, vyčleniť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (83)

Rasizmus ma hnevá. Prejavovaný zo strany bielych, ale aj Rómov. A vedzte veru, ten Rómsky je významný a ťažko prehliadnuteľný. Kto pozná rómsku kultúru, iste mi dá za pravdu. Celá rómska literatúra sa hemží ubiedenými a utláčanými Rómami, ktorých zotročuje a ničí ten zlý, sprostý a zákerný Gádžo (Gá - dedina, Džo - sedliak). Aj samotné slovo Gádžo treba brať, ako oslovenie výsmešné a ponižujúce. Malé cigánske deti vo svojich rodinách sú od malička vychovávané v tom, že okradnúť, či vypiecť s bielym, nie je žiadny hriech. Že je to niečo normálne, ba žiaduce. V rozprávkach Rómov vystupujú hrdinovia, ktorí často bojujú práve s bielymi. Často Gádža olúpia, zosmiešnia, ale aj odstránia. Ako dajakú osudovú prekážku v prežívaní neskonalého šťastia rómskym spoločenstvom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď som bola malá, veľmi ma mrzelo, že v detskom domove mali pre mňa na hranie len bielu bábiku. Teda bábiku s bielou pleťou. Mala som šesť rokov. Priam neskutočne som túžila po tmavej, čiernej bábike. Hoc by bola ako uhol. Nechcelo sa mi hrať s hnusnou belošskou špinou. Odmietala som. Silno som plakala, ba dokonca som sa od jedu hádzala o zem. Keď som sa upokojila, vzala som si traktor alebo autíčko. Tie sú farebne nepodstatné. Milota a pozornosť niektorých bielych vychovávateliek v detskom domove ma však nakoniec úplne zlomili. A ja som súhlasila a bielu bábiku som si osvojila. Netrvalo dlho a práve ona sa stala mojou neodlučiteľnou spoločníčkou. Mám ju dodnes.

Johana Palková

Johana Palková

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som manželka a matka. Manželka skvelého muža a matka dvoch fantastických a krásnych detí. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu