Zúfalstvo v doméne .SK

Uplynulý rok 2017 sa niesol v znamení boja slovenskej internetovej komunity za budúcnosť domény SK. Vznikla petícia NašaDoména.sk, ktorá požadovala vrátenie národnej domény .SK späť komunite a ľuďom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (39)

Doména .SK bola totiž v minulosti ukradnutá internetovej komunite, dostala sa do súkromných rúk a už nikdy sa nevrátila. Naša petícia vyzbierala vyše 10,000 podpisov, ale ani to nestačilo. S požehnaním a podpisom podpredsedu vlády Petra Pellegriniho bola doména .SK predaná do zahraničia britskej firme CentralNic.

Keď firma CentralNic v decembri oznámila, že zavŕšila finančnú transakciu kúpy spoločnosti SK-NIC (správca .SK), bolo nám všetkým jasné, že sme náš boj prehrali, a že nastupuje každodenná realita. Ako táto realita vyzerá, som sa osobne presvedčil na utorkovom zasadnutí Komisie pre správu národnej domény na Pellegriniho úrade. Zástupcom registrátorov v komisii je Mišo Truban. Ten bol však v zahraničí, takže som išiel za registrátorov ja.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bola to pre mňa prvá komisia, a rovnako tak aj pre nových majiteľov domény .SK z Britských ostrovov. Zúčastnil sa jej aj CEO CentralNic Ben Crawford.

Doména .SK bola predaná firme CentralNic
Doména .SK bola predaná firme CentralNic 

Redelegácia .SK

V prvom bode programu sa hodnotili úlohy z minulej komisie. V jednej z nich dostali právnici za úlohu zanalyzovať, za akých okolností môže prísť k redelegácii domény .SK – inými slovami, ako sa môžeme CentralNicu zbaviť a vrátiť .SK späť občanom Slovenska.

Prezentované boli dve možnosti: prvá, ktorá hovorila o takých technických výpadkoch, po ktorých by bolo možné zrušiť CentralNicu zmluvu, a druhá o zániku samotnej spoločnosti SK-NIC. Ďalšia možnosť už spomenutá nebola. A podľa štátnych právnikov ani žiadna iná neprichádza do úvahy.

Skryť Vypnúť reklamu

Na tomto príklade pekne vidieť mentálne nastavenie štátnych zamestnancov voči súkromnému správcovi našej domény. CentralNic považujú za zabetónovaný v doméne .SK naveky vekov. Keďže túto nevypovedateľnú zmluvu im priklepol Pellegrini, zrejme si jeho úradníci ťažko predstavujú, žeby mohol byť niekedy ich šéfom aj niekto iný.

Tak im trochu pomôžme v kreatívnom myslení:

  1. Začnime tým, že by si ľudia mohli zvoliť nových zástupcov výkonnej moci, ktorí by mali vo svojom programovom vyhlásení vrátenie domény .SK späť Slovensku. Keď môže Fico odkupovať strategické podniky, tak získanie domény .SK je v porovnaní s tým oveľa jednoduchšia transakcia. Navyše za “drobné”.

  2. Iná možnosť je, že poslanci NR SR prijmú zákon, ktorý bude explicitne správu domény .SK upravovať. Že je toto celkom realistický scenár ukazuje nedávny Zákon o kybernetickej bezpečnosti, v ktorom dokonca aj samotný NBÚ (predkladateľ zákona) podporoval náš návrh na úpravu správy národnej domény. Potom ale názor nečakane zmenil :-) Parlament je schopný schváliť čokoľvek, zvlášť keď mnohí poslanci hlasujú len podľa zdvihnutého palca.

Možností je naozaj veľa. Celé je to len o tom, či chceme aby nám doména .SK znovu patrila. Alebo pojdeme cestou ako Laos (.LA) a Palau (.PW) , ktoré spravuje CentralNic.

Bolo by tiež skvelé, keby štátni zamestnanci pozerali viac na záujem štátu a jeho občanov, ako na záujmy súkromného investora.

Skryť Vypnúť reklamu

SLA

Laicky povedané, SLA upravuje kvalitu a podmienky poskytovania služby. Teda koľko výpadkov môže SK-NIC so svojimi službami mať, a ako rýchlo ich musí opraviť. Tieto parametre sú nastavené tak vágne, že keby k týmto hraničným situáciam skutočne došlo, nemalo by už žiadny zmysel doménu .SK vlastniť ani prevádzkovať. Preto som na komisii za takto definovanú SLA nehlasoval, moje vnútro by mi to nedovolilo.

Kvalitu služieb si monitoruje SK-NIC sám. To je niečo akoby ste svoju prácu po sebe sami kontrolovali, hodnotili, a ešte si aj za ňu vyplatili prémie. Vaše výsledky by boli dozaista vynikajúce! ;-) Mne sa to zdá síce absurdné, ale bolo mi na komisii vysvetlené, že vraj je to “biznis štandard”.

Skryť Vypnúť reklamu

Súhlasím, že biznis štandardy na Slovensku a vo svete sa môžu líšiť. Napríklad moja firma Platon v Amerike spravuje internetové serverové clustre a naši americkí zákazníci nás pravidelne bičujú externým monitoringom, na ktorý nemám žiadny vplyv. Tento typ monitoringu by prospel aj SK-NICu.

Zálohy

V lete minulého roka Pellegrini podpisoval so SK-NIC novú zmluvu o doméne .SK a my sme ho vyzývali, aby ju nepodpisoval, lebo je pre štát veľmi nevýhodná. Je prakticky nevypovedateľná, nereflektuje požiadavky komunity, štátu neprimerane zväzuje ruky a z registračných poplatkov .SK domén mu posúva len odrobinky.

Pellegrini nás nevypočul a nevýhodnú zmluvu podpísal. Aby to nejako obhájil, argumentoval tým, že sa mu podarilo vyjednať zálohy v štátnom cloude. To je síce fajn, len škoda, že okrem toho nevyjednal nič iné.

Realita je však taká, že doteraz sa zálohy v štátnom cloude nedejú. Navyše keď som chcel na komisii do dokumentu o SLA pridať podmienky týchto záloh, teda ich dostupnosť, celistvosť a konzistentnosť, zdvihla sa proti tomu zo strany SK-NIC a štátu veľká vlna odporu. Neviem si vysvetliť prečo, ale zanechalo to vo mne dojem, že štát tieto doménové zálohy len otravujú a obťažujú.

Nuž takto: ak CentralNic zajtra hodí doménu .SK cez palubu, alebo ich frustrovaný zamestnanec vymaže všetky databázy, nebude mať vláda žiadnu možnosť ako .SK obnoviť. Nie, toto nie je šírenie poplašnej správy, ale krutá realita.

Zúfalstvo

Celé zasadnutie komisie zanechalo vo mne trpkú pachuť. Ak na tom bola doména .SK 15 rokov zle, nie je na tom teraz oveľa lepšie. Je jedno akým pozlátkom ju Pellegrini alebo CentralNic natrie.

Túto pachuť navyše umocňuje fakt, že v susednej Českej republike doména .CZ naozaj výborne funguje. CZ.NIC ju nielenže dobre spravuje, ale aj organizuje konferencie, vyvíjajú užitočné open-source projekty, a celkovo robia to, o čom tu na Slovensku mốžeme len snívať.

U nás sa má z každého registračného poplatku .SK domény odvádzať 5% na komunitné projekty. Ako bolo s týmito peniazmi v minulosti nakladané si povieme nabudúce. Bohužiaľ, nebude to príjemné čítanie.

Ondrej Jombík

Ondrej Jombík

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

www.jombik.skExpert na domény, servery a webhosting.Spoluzakladateľ internetovej petície NašaDoména.sk.Zástupca registrátorov v Komisii pre správu národnej domény .SK na Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky. Zoznam autorových rubrík:  Doména .SKKonšpirácieSúkromné

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu