
Hneď na začiatok by sme sa mohli skúsiť venovať téme "menšie zlo". V tomto svete existuje snáď milión typov morálnych zlyhaní a svojim spôsobom každý z nás volí menšie zlo, či si vyberá džús alebo niečo iné. Výraz menšie zlo sa však môže použiť jedine vtedy, keď cieľom našeho rozhodnutia sme my sami.
Zabiť predavačku na pumpe, pretože nemám doma čo jesť, nie je "menšie zlo". "Menšie zlo" si nevyberáme ani vtedy, keď pri strete s morálnou dilemou problém odstránime tým, že ho presunieme na niekoho iného. "Menším zlom", ale už vôbec nie je kolaborácia s partiou bezbrehých vrahov pod rúškom vlastnej ochrany.
Kde to žijeme? Čo chceme dosiahnuť? Je predsa jasné, že každý svojim dielom prispieva k spoločnosti. Akú spoločnosť chcel mať Tiso? Zjavne bez Židov. Bez jednej konkrétnej skupiny občanov (platiacich dane, pôsobiacich v spoločnosti). Úryvok z listu prezradí viac.
Vedúci referátu Incl. II.A von Thadden[7] nemeckému vyslancovi v Bratislave Ludinovi
...Aj prezident Tiso bol veľmi nahnevaný, keď mu oznámili, že medzi Židmi v povstaní boli aj Židia s prezidentskou výnimkou. Bol osobne názoru, že na Slovensku bude až vtedy pokoj, keď budú všetci Židia bez akéhokoľvek humanitného omámenia bezohľadne odstránení a odtransportovaní. Je pripravený v každom smere podporovať zahraničný úrad v židovskej otázke, keby mal problémy. Vedel si aj predstaviť, že v Bratislave po predchádzajúcich skúsenostiach sú rozvážnejší ako predtým. Pred svojím odchodom sa rozprával aj s Machom o tom, že ako sa Židia, potom čo nastal ich prírastok z Maďarska, opäť drzo a nápadne na Slovensku správajú... Berlín 27. septembra 1944 (!)
Veľa sa tiež hovorilo o tzv. výnimkách, ktoré Tiso udelil niektorým Židom. Ako to vyzeralo v praxi?
"Slovensky priemysel krachoval. Boli vyvlastnene zakonom vsetky fabriky ktore patrili aspon z 50% zidom. Dostala ich do daru neschopna a leniva haved gardistov, fasistov a kolaborantov. Tieto neschopne slovenske nuly, neboli schopne riadit ani vlastnu domacnost a nie to este fabriku a tak sa z 95% stalo, ze po mesiacoch krachovania utekali na vladu a ziadali aby zidovi - byvalemu majitelovi tovarne, bola udelena vynimka a nebol deportovani, ale aby v zaujme priemyslu, riadil fabriku ktoru mu ukradli, samozrejme za chlieb a vodu. To su ti slavni zidia este slavnejsie zachraneni dobrakom Dr Jozefom Tisom pred istou smrtou z krestanskej lasky..."
O zákonoch, ktoré toto všetko umožňovali ani netreba hovoriť. Len heslovite- arizačný zákon, salzburské rokovanie, židovský kódex. Toto všetko bolo podporované výdatnou propagandou, ktorá mala špeciálne oddelenie kde sa mohli Slováci slobodne vyspovedať kedy si pán Goldberg dovolil bicyklovať sa alebo pán Stern ísť po chodníku. Toto všetko Dr. Tiso podpisoval, schvaľoval a podporoval. Kade chodil tade predkladal štatistiky o židovskom majetku, čo malo priame následky v podobe pogromov.
Historici ešte doteraz nedokončili výskum tejto "osoby" a poviem Vám, že ani nemusia. Komu záleží na tom, či Tiso vedel čo presne sa v koncentračných táboroch deje (pani Hessovej údajne tiež prišlo divné prečo sa na jej strieborné misy pri nedeľnom obede toľko napráši a kde sa berie ten sladkastý smrad, keď bývali pár metrov od Auschwitzu) ? Je dokonca veľmi pravdepodobné, že sám osobne nikdy nikoho nezabil (ako to už býva).
Mne úplne stačí prečítať si jeho kázne, preštudovať postoj voči Hitlerovi a stráviť následky takéhoto konania, aby som vedel, že pre Dr. Tisa bola poprava málo. A úprimne nerozumiem nikomu kto v tejto otázke "nie je rozhodnutý" alebo dokonca Tisa obhajuje (na riešenie "čo s takými ľuďmi" si dnes nechám zajsť chuť).
jakub