Kazašská novinárka

Ako vyzerá štát, ktorí vedú ľudia s právnickým vzdelaním.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (44)

Práve som si kúpil knihu . Napísal ju známy český právny teoretik, Viktor Knapp. Volá sa Problém nacistickej právnej filozofie. Už už som sa do nej chcel pustiť, až som si v e-maily našiel link na článok , kde sa píše o tom, že kazašskú novinárku polícia odniesla z námestia, pretože protestovala proti prezidentovi Nuzurbajevovi .

Nejdem polemizovať o tom, či má pravdu novinárka Marzecová alebo prezident Nuzurbajev. Po prečítaní tých wiki-linkov si môžete aký-taký názor spraviť sami.

Ide mi o nás. Ivan Gašparovič, tak ako Róbert Fico, či Vladimír Mečiar, majú právnické vzdelanie. Človeku s právnickým vzdelaním na Slovensku zrejme len ťažko mohol uniknúť judikát Ústavného súdu SR, známy pod názvom Tibetská vlajka (u nás je asi rozšírenejšie označenie II. ÚS 44/00 - ak chcete, vyhľadajte tu ).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dotyčné rozhodnutie vyniesol senát ÚS SR, v zložení Ján Klučka (ako predseda), Alexander Broestl a Ján Mazák. To len aby sme si rozumeli, že o kom sa bavíme...pre menej chápavých, čo meno, to pojem slovenského právneho myslenia.

Rozhodnutie sa týka petičného práva. V petícii išlo práve o vyvesenie tibetskej vlajky, ako podporu exilovej tibetskej vláde atď. atď. Popri tom tam niekto hral na tamtamy. Polícia akciu zakázala, zastavila, skrátka zrušila a dôvodila tým, že dotyční nemali povolenie, že tam robili hluk, že narušovali verejný poriadok. V náleze samozrejme potvrdil porušenie čl. 27 ods. 1 Ústavy SR, čiže petičného práva.

SkryťVypnúť reklamu

Iste, pointou tohto prípadu je, že petičné právo nepodlieha oznamovacej či povolovacej povinnosti. Mne ide o ducha zákona. Ľudské práva musia byť zrozumiteľné. Ľud neprosí o ich udelenie štátnou mocou, ľud ako suverén si ich prizná a tých, čo to nerešpektujú by mal potrestať. 

Kazašská novinárka mala povolenie bratislavského magistrátu. Argumentácia, že svojou aktivitou nejakým spôsobom znevážila hymnu SR je hlúpa. Znevažuje pán prezident štandardu, keď s ňou jazdí závody do vrchu, alebo hádam hymnu, keď sa prihovára vedľa stojacemu kolegovi, alebo ju znevažujem ja, keď si pustím ipod, alebo keď hrám na gitare? Je trochu ťažke, dopredu prísť s argumentami, lebo si viem len ťažko predstaviť, ako bude vlastne polícia zdôvodňovať tento zásah.

SkryťVypnúť reklamu

Lenže celé to nie je také jednoduché. Kazachstan nám dodáva ropu, a môže ešte všeličo iné. Rozhodnutím v tomto prípade zvažujeme, akú cenu má pre nás jedno z ľudských práv zakotvených v Ústave, koľko barelov. Možno sa to celé stalo tak, že prezident Nazarbajev vykukol z okna, uvidel "známu firmu" a z pozicie barelového kráľa "poprosil", či by sa s dotyčnou nedalo niečo urobiť. A možno to vedel už dávno dopredu, lebo mu to snaživí slovenskí priatelia povedali hneď ako si novinárka zabúkovala námestie.

Čiže, som zvedavý na zdôvodnenie polície, na prípadné rozhodnutie ÚS SR, resp. ESĽP, a tiež na Vaše názory.

Jakub Jošt

Jakub Jošt

Bloger 
  • Počet článkov:  90
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Autor sa spolupodieľa na Central-European Economics Watch Zoznam autorových rubrík:  EkonómiaPolitikaAforizmizniPrávoKultúraSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu