Nezahrávaj sa s ohňom

Nezahrávaj sa s ohňom je klišé, ktoré už celé veky vekov používajú ľudia na poukázanie na niečo, niečo, čo môže spôsobiť viac škody ako úžitku. A to bude téma dňa v našom prípade. Určite si sa s týmto klišé stretol neraz vo svojom živote aj ty, že?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

O tom presne bude tento článok. Možno hneď takto na úvod sklamem pyromanov a ostatných ohňa-chtivých nadšencov, no radšej uprednostňujem uspokojiť tú väčšiu 99%-nú časť publika, než jedného zatúlanca.

Inšpiráciou pre tento článok mi bola jedna moja známa – mimochodom skvelý človek (pozdravujem) – a ako som počúval jej príbeh, uvedomil som si, že to, čo hovorí vlastne bol aj môj príbeh. Kedysi. V ďalekej minulosti. Keď som mal ešte -2mesiace (slovom mínus dva mesiace) t.j. plával som si ešte v brušku maminy, tak mamina stretla cigánsku veštkyňu. A tá jej vyveštila, že sa jej narodí krásne bábätko – dievčatko. A ono sa to naozaj o dva mesiace bábätko narodilo a bolo podľa rozprávaní aj v skutku krásne, dokonca bolo najväčšie v celej Martinskej pôrodnici, no nemalo ružovú kolísku, ale modrú – narodil sa malý Jožko.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dnes sa dozvieme niečo nové o veštcoch, veštení a ich schopnostiach.

Stretli ste sa niekedy s veštcom/veštkyňou? Ja osobne nie, no v poslednom čase zisťujem, že priamu skúsenosť práve s touto oblasťou má mnoho ľudí. O skúsenosti a následnosti a dôslednosti, o tom všetko si povieme trošíčka neskôr.

Teraz – Kto je to alebo vlastne čo je to veštec/veštkyňa?

/Odteraz budem používať už len ženský rod, pravdupovediac je drvivá väčšina ľudí vykonávajúcich túto remeselnú činnosť práve ženského rodu./

I. Je to človek, ktorý hovorí, čo sa ti stane.

Ako môže dokázať cudzí človek povedať čo sa ti stane, keď ty sa môžeš kedykoľvek rozhodnúť, že sa ti to nestane?

Skryť Vypnúť reklamu

II. Je to človek, ktorý hovorí, čo sa ti nestane.

Ako môže dokázať cudzí človek povedať čo sa ti nestane, keď ty sa môžeš kedykoľvek rozhodnúť, že sa ti to stane?

Činnosť veštice v jednoduchosti spočíva v dvoch veciach:
1.) hrá, že niečo hrá
2.) rozpráva Pri bode 1.) môže používať rôzne pomôcky, aby jej herecký prejav bol dramatickejší a vytvoril dôveryhodnejšie zdanie. Jej herecký výkon sa prelína tiež do bodu 2.) keď svojím rozprávaním zavŕši svoj cirkusový program výpoveďami, ktoré by zaplnili palcovými titulkami prednú stranu akéhokoľvek bulvárneho denníka.
Žene sa stane nešťastie!
Rozhodla sa skončiť so vzťahom!
Bude bohatý!
Narodí sa ti slepé dieťa!
Zistíš, že tvoja žena nie je žena!

Skryť Vypnúť reklamu

A podobné prehlásenia menej, či viac pritiahnuté za vlasy.

Chápeš?

Dostane dukátik, zahrá divadlo, vynesie rozsudok – BUM!

Koniec! Tým to hasne! Svoju prácu si urobila!
“Máš smolu chlapče, taký je život! Si nahraný! Skončil si! Bohužiaľ – to je tvoj osud! Zmier sa s tým! Modli sa, aby to čo najmenej bolelo! Život prináša aj ťažké skúšky! Hlavne sa nevzpieraj! Prijmi to s pokorou!

Nebudem očierňovať ich schopnosti videnia do budúcnosti, no v skutku – sú nereálne.

Dajme si príklad:

Máme chlapíka Paľka. Je poctivý podnikateľ, robí od nevidím do nevidím, prispieva na daniach štátu nehorázne sumy, čím viac vyprodukuje, tým má väčšiu daň (bohužiaľ), má svoju rodinku a snaží sa. Snaží sa, lopotí sa, je veľmi usilovný a jeho hodnota pre spoločnosť je veľmi vysoká, keďže dokáže uživiť seba, svoju rodinu, prispieva na daniach štátu a ešte vytvára dobré veci, ktoré pomáhajú ľuďom.
Jedno leto sa vyberie na púťovú atrakciu aj so svojou rodinkou, kde stretne veštkyňu. Za symbolické 1Euro je táto dukátmi ovešaná, čudne zapáchajúca, exoticky-mimozemsky oblečená stvora ochotná vyveštiť Paľkovi jeho budúcnosť. Pozve ho do svojho stanu. Paľko vojde, je veľmi zvedavý a rozradostený, posadí sa na zamatový vankúš a veštica nahliadne do jeho takmer dopitej šálky ešte včerajšej kávy Nescafé, okolo ktorej poletuje šesť sedem hladných múch. Po tomto akte, vynesie ortieľ! Ortieľ, krotý Paľkovi navždy zmení život. Veštica mu vyveští, že jeho žena ho podvedie a že sa mu prestane dariť v práci. Paľko vyjde zo stanu, mĺkvo pozrie na svoju rodinku a snaží sa predstierať, že je všetko v najlepšom poriadku. Deti aj manželka sa ho vypytujú, čo sa dozvedel, čo mu vyveštila. Paľko sa humorom snaží zaonačiť, že to bola len taká malá hra, taká zábavka, nechce o tom rozprávať. No hra ešte len začína.
Paľkov život sa síce navonok nezmenil, no od tej chvíle začal rozmýšľať nad svojím ortieľom. Začal upodozrievať manželku, čo robí, kým on je v práci, s ktorými kamarátkami sa stýka, začne jej čítať sms-ky, skrátka “je nad vecou”(sarkazmus). Musí byť. Vie, že jeho žena ho predsa chce podviesť a preto tomu musí zabrániť. A čo sa v skutočnosti stalo? Paľko prestal tvoriť. Prestal tvoriť vzťah – prestal miešať (spomínate si na minulý článok – O recepte na lásku?). Keď prestal miešať, samozrejme to začne ísť dolu vodou, necíti sa dobre doma, je stále podozrievavý, v práci tiež rozmýšľa celý čas len o tom, biznisy sa prestanú dariť a začne strácať zákazníikov. Jeho celý svet je zaseknutý len na tejto malej myšlienke – že ho ide žena podviesť. A on tomu chce zabrániť! On to nesmie pripustiť.
Pravda je však taká, že akonáhle pripustil to, že niekto iný môže vedieť o jeho budúcnosti viac ako on sám to pokašlal. Páni! A on to pokašľal na plnej čiare!
Koniec! Game Over! Skončil si! Si nič! Si zero! Nula! Opona spadla..

To bol koniec jedného veľmi reálneho a pravdepodobného príbehu jedného veľmi reálneho a pravdepodobného života. Pripadá ti to smutné?

Skryť Vypnúť reklamu

Hmm, máš pravdu. Tak čo keby sme ten koniec trocha zmenili?..

pokračovanie príbehu vyššie: A ako tak padal k zemi, rúcal sa mu vzťah, práca, celý jeho život pred očami ako domček s karát, zrazu objavil čisto náhodou tento blog www.chcembytstastnejsi.wordpress.com , prečítal si článok “Poznáš svoj osud?”, potom si prečítal “Čo dokáže jeden človek” a nakoniec si prečítal “Recept na lásku“!
Páni a viete, čo sa stalo? On bol späť v hre! Mal späť svoju nádej! Opäť zdvihol hlavu a dokázal vidieť svet a veci v ňom tak, ako naozaj sú! A takto končí náš veľmi reálny a veľmi pravdepodobný príbeh a žili šťastne až kým …,

Chápeš?

Týmto článkom nechcem znehodnocovať nikoho schopnosti videnia života iných. Týmto článkom chcem apelovať na tvoje schopnosti!

Je veľmi nebezpečné zahrávať sa s ohňom. Je veľmi nebezpečné zvoliť si niekoho iného za svojho kata. Je veľmi nebezpečné dávať príčinu za svoj život na niekoho iného. Je veľmi nebezpečné podvoliť sa niečej budúcnosti a prísť tak o svoju. Je to až tak veľmi nebezpečné, že ťa to môže stáť život!

Preto nenechávaj nikoho, aby ti kedykoľvek určoval smer tvojej cesty. Môžeš skončiť mimo vozovky – môžeš dokonca vypadnúť z hry.

To isté platí aj pri akýchkoľvek iných metódach mystiky, či spiritualizmu. Sú to veci, ktoré sú jednoducho v živote človeka navyše. Vznikli ako zábavka v starovekých ríšach a ten účel mali a majú dodnes – priniesť trocha rozmarnosti do inak všedného dňa. No skrátka v živote ľudí nemajú čo robiť. Spôsobujú v živote človeka rozháranosť, zmätok. Nikomu nepomáhajú. Nedávajú riešenia na veci. Stavajú človeka do pozície obete – malého prasiatka. No úloha človeka je byť tigrom. Bojovať, hrať sa, byť ochrancom, rešpektovať a byť rešpektovaný, starať sa o džungľu a dohliadať, aby bol v džungli poriadok a aby prežili aj malé prasiatka.

Preto moja rada pre teba:

Nebuď zblúdené hlúpučké prasiatko, čo čaká, kým ho niekto odvedie do bezpečia.

Buď tigrom! Vždy si ním bol/a, hoci si o tom začal/a pochybovať. Vždy si ním bol/a.

Jozef Antol

Jozef Antol

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Človek, muž, syn, partner, kamarát, ľudomil. Zoznam autorových rubrík:  ♥ Články▲ Umenie♦ Román

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Skryť Zatvoriť reklamu