11:55 - ešte nie je neskoro

Dnes som sledoval diskusiu, ktorá nám ukázala asi najreálnejší stav dnešného Slovenska, v ktorej diskutoval Sulík, Hrušovský a Pellegriny.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Hneď v úvode sa hovorilo o politickej kultúre, kde Pellegriny poukazoval na vystúpenia Matoviča a Hlinu, na ich spôsob prezentácie v parlamente. Áno, súhlasím s ním, ale iba v jednej veci , a to na margo Matoviča, kde jeho formálny, respektíve neformálny odev, ktorým prichádza do parlamentu, je neadekvátny. No na druhej strane musím z môjho pohľadu obhájiť tak Matovičove ako aj Hlinove výroky. V samej podstate to jasne pomenoval Sulík, ktorý oponoval v tejto veci predsedovi parlamentu, že nie je tak podstatné ako príde Matovič oblečený alebo ako teatrálne Hlina poukazuje na rozkrádanie štátu zo strany Smeru, ale podstatný a najdôležitejší je obsah ich vystúpení. A všetci dobre vieme, že obsahovo sú viac ako trefné, pretože hovoria hlasom ľudu. Musíme si mnohí z nás priznať, že nie raz v živote ste stratili nervy a svoje argumenty ste podporovali aj inými metódami ako obvykle a nie jedenkrát ste zvýšili hlas alebo aj zahrešili, pretože ak ste komunikovali s niekým ako je smerácky kolesík, tak sa to ani nedá.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O politickej kultúre a hodnote hlasov poslancov Smeru v parlamente dosť pochybujem, pretože je pravdou, že z celkového počtu 83 poslancov Smer-u je iba asi 5 z vlastným názorom a ostatní sú riadení joystick-om v podobe Laššákovej palca. Dovolím si tvrdiť, že ak by nedala palec ani hore, ani dole, ale na jeden či druhý bok, tak by ostatní smer-áci asi vyskočili z vládneho kopca, lebo si to tak Fico žiada. Nečudujem sa teda obidvom pánom, Matovičovi ani Hlinovi, že niekedy svoje prejavy nezvládnu, pretože sa všeobecne proti hlupákovi argumentovať nedá. Tu je potrebné uviesť, že je naozaj ťažké s takýmito rozkrádačmi štátu akokoľvek diskutovať, pretože ich postoj k štátu a občanom je vo všeobecnosti autokratický.

SkryťVypnúť reklamu

Navyše postoj terajšej vládnucej strany je presne rovnaký, ako bol aj v minulosti u Mečiara. Mečiar vypustil z úst niekoľko nesmrteľných výrokov, no v tejto diskusií bol spomenutý práve jeden, ktorý úzko súvisí s tým, neskôr vysloveným, od Pašku. Mečiarov výrok znel „Je po voľbách, zvyknite si“ a po jeho slovách si Slovač začala zvykať na dereš a rozkrádanie , no Paškov výrok ,, Vyhraj voľby, môžeš všetko " bol iba pokračovaním začatej práce zhrnutej v Mečiarom výroku. Dalo by sa to prirovnať k rôznym historickým obdobiam sveta, no v knihách dejepisu to budeme nazývať Mečiarizmus - Ficoizmus.

Dvaja z diskutujúcich, Hrušovský a Sulík jasne poukázali na fakt, že Smer zneužíva svoju moc a využíva svoje jednostranné postavenie v parlamente na svoje osobné záujmy. Bolo to jasne pomenované a konečne sa viac centralizovali príklady zneužívania moci v jednej vete, kde bolo spomenuté, a to v otázkach ako bola voľba predsedu NKÚ, voľba generálneho prokurátora, mnohé iné ako aj vytváranie nič nehovoriacich a nič nerobiacich ombudsmanov, kde, podľa mňa, Smeru už chýba iba ombudsman v oblasti výcviku služobných psov a výsmech tejto funkcie bude dokonaný. Tak ako Smer, ani Pellegriny nedokázal na tieto argumenty reagovať. Najprv hovoril o politickej kultúre a neschopnosti konštruktívne debatovať, no nakoniec sa utiekal zmeniť tému diskusie na kandidátov jednotlivých politických strán a poukazovať na ich prípadnú minulosť, no nejak zabudol na to, že jeho, ako aj Smerácka politická kultúra skončila už dávno predtým v otázkach rozkrádania republiky. Skutočnosť o zneužívaní moci nechtiac priznal a potvrdil aj Pellegriny, keď povedal, že všetky rozhodnutia sa udejú v zákulisí a vláda urobí iba to, čo sa dohodlo., čo v preklade znamená, že si aj tak urobíme po svojom a názory iných nás nezaujímajú.

SkryťVypnúť reklamu

No dovolím si s Pellegrinym nesúhlasiť aj v otázke zodpovednosti za štát a Slovákov, kde sa vyjadril, že iba vláda je zodpovedná za občanov a štát a poslanci nemajú žiadnu zodpovednosť. Predseda parlamentu predsa nemôže vysloviť takúto hlúposť, podľa mňa každý poslanec má plnú zodpovednosť. No jeho výrok dáva zmysel iba vtedy, ak o zásadných otázkach štátu a jeho obyvateľov rozhoduje vláda, čiže Smer úplne sám. A to je dnešná realita. Takže v podstate s ním musím aj súhlasiť. No ak dokázal povedať túto myšlienku, tak v budúcnosti nemôže dementovať tvrdenie, že za stav, takto kritický stav Slovenska, nie je Smer na čele s Ficom zodpovedný!

SkryťVypnúť reklamu

Je z môjho pohľadu taktiež neprijateľné, aby jeho myšlienka o tom, že dokážu ako jednofarebná vláda rýchlejšie prijímať zákony, bola akceptovaná verejnosťou. Tento fakt vyvrátil Sulík jasne a zrozumiteľne, kde povedal, že v dnešnej dobe sa nemôžu zákony prijímať rýchlo, ale zodpovedne. A musíme uznať, že čo je rýchle nie je dobré. Výsledkom sú potom výroky Fica o moslimskej komunite a mnohé iné. Je to jednoznačne Ficov predvolebný slovný ťah, pretože ak by nebol, musel by spomenúť aj komunitu rómov a všetkých menšín na Slovensku, ale tých sa nedotkne, pretože sú už dávno zapadnuté prachom a iba by mu znížili preferencie. Dnes je moslim, z pohľadu Fica, iba predvolebný nástroj, to si treba uvedomiť. Najlepšie by bolo, ak by moslimská komunita na Slovensku ani nereagovala na výroky Fica, pretože mu tým iba nahráva v predvolebnej kampani. Samozrejme, že sa ich tieto výroky museli dotknúť, koho by sa nedotkli, no Fico sa odrovnáva sám a dosť systematicky, čo by obyvateľom Slovenska iba vyhovovalo.

O jeho nekorektnosti hovorí aj fakt, že sa nezúčastní priameho boja v podobe diskusie so žiadnym z jeho oponentov v podobe Sulíka alebo Matoviča či iných, ktorí mu vyhadzujú na oči pravdu. Dokazuje to iba toľko, že je zraniteľný a aký je slabý. Radšej do konštruktívnych debát pošle svojich kolesíkov, aby negatívne reakcie zlízli oni a on sa mohol sám a bez iných tvárí prezentovať vo svojich televíziách. Je ho tam tak plno, ako detí v reklame na eurofondy! 

Musím povedať, že mi utkvel v pamäti výrok Sulíka, kde naozaj trefne pomenoval dnešné dianie v parlamente a v prenesenom význame aj dianie na Slovensku, kde povedal, že je lepší zlepenec ako valec. Áno, s týmto výrokom súhlasím v plnom rozsahu, pretože je omnoho lepšie mať viac názorov a môcť diskutovať o nich a nechať rozhodovať viac odborníkov ako mať iba vlastné zrkadlo a nevidieť svet.

Musím však uviesť, že aj napriek všetkému, čo sa v diskusií uviedlo, bola to konečne diskusia o Slovensku a Slovákoch a nie o Nemcoch a o cudzích krajinách. A pri Slovákoch aj zostanem, pretože opäť Sulík pripomenul verejnosti, že Smer sa obáva iba ľudu a uviedol aj príklad, kde stačilo cca 5000 ľudí na námestí a hneď bol odvolaný Paška a jeho zopár banditov. Preto sa natíska aj otázka odvolávaní jednotlivých ministrov, ktorá v podstate v každom prípade dopadla neúspechom zo strany opozície. Pri týchto dvoch príkladoch nám ale vyšiel aj pozitívny výsledok, ktorý sme však v mnohých prípadoch nevyužili ako občania. Ak by sme išli do ulíc, pravdepodobne by bolo odvolaných väčšie množstvo rozkrádačov na pozíciách ministrov z čoho jasne vyplýva aj posolstvo do budúcna pre opozičných politikov. Predtým ako budete chcieť niekoho odvolať, postavte sa na námestia a zburcujte dav, ak sa dav vytvorí a bude s Vami súhlasiť na základe konštruktívnych argumentov, potom je možné odvolávať a nielen vysedávať v laviciach a vykrikovať do mikrofónu. Tak neslávne dopadla aj Gorila. Dav bol naštartovaný, dav bol motivovaný a stačilo podľa mňa zotrvať ešte nejaký čas a bola by sa vláda zosypala.

Jedno ma však na dnešnej diskusii mrzí, že pán Hrušovský zostal príliš konzervatívny , pravdepodobne aby nikomu neublížil, ale mi práve potrebujeme politikov, ktorí majú svoj vlastný názor a dokážu ho patrične aj prezentovať a obhájiť. V tomto prípade takým určite nebol.

Jozef Boledovič

Jozef Boledovič

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám rád ľudí a život a snažím sa byť pozitívny. V pamäti mi utkvel jeden citát ešte z čias stredoškolských: ,, Nič pre lásku neurobí, kto pre ňu neurobí všetko" A odkaz tohto citátu sa snažím aplikovať na všetko čo v živote robím. V mojom podaní by som to interpretoval takto: Nič pre akúkoľvek vec neurobím, ak pre ňu neurobím všetko. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu