Glváč a jeho výber - výsmech vojakov

Dnes som sa po určitých úvahách rozhodol napísať pravdu o dodržiavaní zákonnosti v Ozbrojených silách SR a konkrétnejšie vo Vojenskej polícii.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

 Inšpirovala ma nedávna diskusia vojakov a policajtov so mnou a nakopol ma aj článok ešte z júna roku 2015, v ktorom autor cituje Predsedu stavovskej organizácie, Asociácie slovenských vojakov (ASV), ktorý tvrdí, že, „na armádu bude vytvorené gestapo, ktoré bude strážiť aby sa náhodou vojaci nesťažovali. Ak sa však taký odvážlivec nájde, bude tvrdo potrestaný, ako napríklad rotný Hlatký, ktorý bol mediálne ponížený a ukrižovaný ako výstraha.“ (zdroj: http://www.aktuality.sk/clanok/278528/nasi-vojaci-sa-boja-buducnosti-minister-glvac-to-vidi-presne-opacne/# ). V čase uverejnenia tohto článku, týmto vyjadreniam nikto nevenoval pozornosť, najmä nie verejnosť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Išlo o myšlienku, ktorá bola založená na vyjadreniach a oprávnených obavách samotných vojakoch, ktorí narážali na obsah zákona o štátnej službe z vlastných skúseností. A bohužiaľ, odstupom času, musím konštatovať, že vojaci mali pravdu. Verejnosť týmto problémom venuje minimálnu alebo skoro žiadnu pozornosť, pretože vojakov a policajtov berie, povedzme si pravdu, ako tzv. darmožráčov štátu.

Je to však smutné, pretože je to omnoho väčší problém ako si dokážeme predstaviť. A teraz zbystrite pozornosť. Na verejnosť sa dostali informácie, že spolu s policajtmi v uliciach onedlho budú hliadkovať aj príslušníci armády. A kto z armády je najvhodnejším kandidátom na takúto spoluprácu? No predsa vojenský policajti. Samotný vojenský policajti sú profesionáli a sú naozaj dobre vycvičení - o tom nebudeme diskutovať. Čo by si mala verejnosť všímať je však vedenie Vojenskej polície a samotnej armády. A tu je ten podstatný problém. Ministerstvo obrany na čele s Glváčom a stranou Smer-SD vytvorilo naozaj systém podobný tomu, ako ho Predseda stavovskej organizácie, Asociácia slovenských vojakov, nazval.

SkryťVypnúť reklamu

Pokúsim sa Vám to všetkým v krátkosti priblížiť. Väčšinu sťažností a hlavne protiprávne konania v armáde celkovo rieši Vojenská polícia, ktorá má dohliadať hlavne na zákonnosť v plnom rozsahu a vyvodzovať právne kroky. Poviete si, čo ja, ako súčasť verejnosti, mám s Vojenskou políciou a armádou. Dovolím si oponovať, verejnosť bude mať s armádou po prijatí protiteroristického balíčka mnoho spoločného, najmä ak ich bude stretávať v uliciach. Ale k veci. Na čele Vojenskej polície na Slovensku je dnes človek, ktorý pre sťažnosti na jeho osobu a samotné porušovanie zákona musel z polície odísť na vlastnú žiadosť (zdroj: http://www.topky.sk/cl/10/1306080/Sef-dopravnej-policie-Hamar--Po-dialnici-uhanal-ako-vichor--pokutu-nedostane- )? Pokračujme však ďalej. Keďže nebolo možné tohto pána udržať v polícií, tak ho nejaký svätci, ochraňujúci naše krásne Slovensko, prevexlovali do armády. Veď taký ,,správny" človek sa nám zíde. A aby sa mu nevodilo zle, tak ho šupneme rovno do spravodajskej služby, tam ho predsa nik hľadať nebude a navyše vojaci sa spravodajskej služby tak trocha obávajú. V súvislosti s týmto mi nejako nejde do hlavy, ako tento človek dostal bezpečnostnú previerku, keď sa na neho v časoch jeho ,,vládnutia" u polície sťažovali aj samotné vrabce okolo jeho kancelárie a navyše porušoval zákon - viď článok priložený k jeho osobe? Ako precízne si chlapci z vojenského spravodajstva vykonávajú prácu, keď im takého banálne informácie ušli pomedzi prsty a stal sa nesmrteľným? U iných, obyčajných ľudí a vojakov stačí iba podozrenie a previerka je nedostihnuteľnou métou. Ešte nekončíme, ďalším pokračovaním raketového výstupu tohto pána na vrchol je skutočnosť, že sa sčista jasna ocitol na stoličke Riaditeľa Vojenskej polície. Príbeh ešte len začína, tento ochranca zákonnosti na svojej stoličke znova a opäť ,,vládne" nebojácnou rukou a keď sa náhodou uvoľní v roku 2014 miesto právnika u Vojenskej polície, zrazu je do služieb zákonnosti a ochrany štátu povolaný ten najpovolanejší, pán Ratuský. Žeby Vám toto meno odniekiaľ bolo známe? Nemýlite sa. Skúsim Vám oprášiť Vašu pamäť (zdroj: http://domov.sme.sk/c/4906835/byvalym-tajnym-z-hranic-sa-dari-dodnes.html ) Jeho skúsenosti z oddanosti socializmu nespochybňujem, skôr by sa bolo dobré pozrieť na jeho znalosti z oblasti práva. Ale to jeho veličenstvo Glváč nemusí skúmať, postačí keď je verný, že pán Glváč.

SkryťVypnúť reklamu

Systém, ktorého sa vojaci tak obávali, však treba skompletizovať. Nato nám predsa slúži Sekcia kontroly a tá to bude, v mojom mene, celé zastrešovať. A koho dosadiť na takúto zodpovednú funkciu? Aj na to sme dostali odpoveď. Pekne pomaličky, ale za to veľmi systematicky sa šéfom Sekcie kontroly Ministra obrany stane bývalý Štb-ák, František Blanárik, ktorý podľa dostupných informácii udával svojich kolegov ešte tesne pred 89-tym ( zdroj: http://domov.sme.sk/c/4549154/blanarik-udaval-az-do-revolucie.html )

Máte hlavu plnú otázok? Nečudujem sa Vám. Otázkou zostáva, či má plnú hlavu týchto nevysvetliteľných otázok aj šéf NBÚ, šéf Vojenského spravodajstva, náčelník Generálneho štábu OS SR alebo pán prezident, ako najvyšší veliteľ Ozbrojených síl Slovenskej republiky? Dostaneme odpoveď od niektorého z nich?

SkryťVypnúť reklamu

Poslednou otázkou zostáva, funguje tento systém tak, ako sa vojaci obávali? Bohužiaľ funguje. Jeden z vojenských policajtov z útvaru v Bratislave poukázal na protiprávnosť jeho nadriadených. Tento policajt je držiteľom posudku, že na jeho osobe bola zo strany nadriadených vykonávaný mobbing, bossing aj šikana. Keď sa tento policajt sťažoval a poukazoval na protiprávne konania, bolo s ním jednané ako so špinavou handrou od ktorej by sa odvracali hádam aj samotné potkany, až bol nakoniec donútený odísť. A stanovisko menovaných ,,strážcov" zákona vrátane ministra Glváča? Výsmech do očí, a to doslova. Najzarážajúcejšie na tomto prípade je skutočnosť, že osoby na ktoré sa tento policajt sťažoval, boli ,,uprataní" nasledovne: jeden z týchto nadriadených bol prevelený za odmenu na Veliteľstvo Ozbrojených síl SR do Trenčína a ten druhý je dnes stále dôstojníkom Vojenskej polície v Bratislave aj keď je v súčasnosti čerstvý čakateľ na vysnívaný civil s prekrásnym dôchodkom bez možnosti potrestania ho za svoje protiprávne konania. Tento príbeh zatiaľ nikde nebol medializovaný, má však súdnu dohru, no to už je iná vec.

Teraz sa pýtam, aké rozkazy budú takýto nekompetentní strážcovia zákona dávať svojim podriadeným v súvislosti s oprávneniami, ktoré prijatím protiteroristického balíčka dostali do svojich rúk? Mám sa ako občan spoliehať na niekoho takéhoto? A posledná otázka, ako je vôbec možné, že títo ľudia, s tak neprijateľnou minulosťou, sedia na tak dôležitých funkciách a nikto s tým nič nerobí? Vyvoláva to vo mne prinajmenšom obavy a tu už hovoríme aj o obavách verejnosti. 

Jozef Boledovič

Jozef Boledovič

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám rád ľudí a život a snažím sa byť pozitívny. V pamäti mi utkvel jeden citát ešte z čias stredoškolských: ,, Nič pre lásku neurobí, kto pre ňu neurobí všetko" A odkaz tohto citátu sa snažím aplikovať na všetko čo v živote robím. V mojom podaní by som to interpretoval takto: Nič pre akúkoľvek vec neurobím, ak pre ňu neurobím všetko. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu