Ku koncu doktorandského štúdia v Londýne som mal v otázke svojej kariéry celkom jasno: chcel som pokračovať vo výskume na akademickej pôde a ísť na post-doktorandské štúdium. Ale kde? Myslím, že hovorím za väčšinu akademických vedcov, keď poviem, že našu pracovnú destináciu si vyberáme najmä podľa kvality výskumu, ktorý nám umožní publikovať čo najlepšie vedecké články. V mojom odbore, hemato-onkológii, je najväčšia koncentrácia svetovo najkvalitnejších výskumných tímov v Spojených štátoch amerických. Preto som sa rozhodol uchádzať sa výhradne o pozície na amerických univerzitách, najmä na východnom pobreží, kvôli pohodlnej dostupnosti letov do Európy. Po niekoľkých pohovoroch som dostal pracovnú ponuku z New York University (NYU), konkrétne od výskumnej skupiny, ktorá je súčasťou akademického medicínskeho centra NYU Langone Health. Bol som nadšený, pretože šlo o jednu z mojich najpreferovanejších skupín, a musím priznať, že predstava života v New Yorku bola neodolateľná.
Keď píšem tento článok, v New Yorku žijem už deväť mesiacov. Ako teda vyzerali začiatky? Prekvapivo hladko! NYU je najväčšia univerzita v New Yorku a vlastní nespočetné množstvo budov v meste. V praxi to znamená, že svojim zamestnancom ponúka univerzitné bývanie s cenami, ktoré sú výrazne nižšie než ceny na realitnom trhu, ktorý je v New Yorku inak šialený. Pre predstavu: najlacnejšie garsónky na Manhattane, často s pochybnou kvalitou, stoja okolo 3500 dolárov mesačne. Ďalšie praktické výhody práce pre akademické medicínske centrum, ktorého súčasťou je aj NYU univerzitná nemocnica, sú pokrytie zdravotného poistenia, keďže v USA je zdravotná starostlivosť prevažne privátna, dve povinné očkovania ročne pred chrípkovou sezónou (ktoré sú pre zamestnancov bezplatné), a kyvadlová doprava medzi ubytovacími zariadeniami a kampusmi NYU. Z odborného hľadiska je veľkou výhodou práce pre takéto veľké medicínske centrum dostupnosť všetkých zariadení a vybavenia potrebných pre môj výskum priamo v rámci kampusu. Ďalej je tu pohodlná kolaborácia s rôznymi výskumnými skupinami a relatívne jednoduchý prístup k vzorkám od pacientov. Mimochodom, najväčšie prekvapenie pre mňa bola úroveň a blízkosť spolupráce medzi rôznymi newyorskými inštitútmi. Pravidelné semináre a konferencie, na ktorých sa zúčastňujú rôzni odborníci, sú bežnou súčasťou života v akademickom prostredí. Takáto intenzívna spolupráca by sa mohla výskumným inštitútom v Londýne iba snívať – neviem, ako to vyzerá v ostatných európskych mestách. Ďalšou príjemnou skúsenosťou bolo, že založenie bankového účtu a vybavenie potrebných úradných dokumentov bolo extrémne jednoduché a rýchle. Všetko prebiehalo s prístupom „keď sa chce, dá sa to“. Samozrejme, víza sa vybavujú ešte pred príchodom do krajiny. Týždeň po prílete som už bol pripravený nastúpiť do laboratória.
Aký je teda život v New Yorku? Extrémne pracovne orientovaný, ale zároveň vzrušujúci. V New Yorku práca nie je len prostriedkom na zárobok – je to kľúčová súčasť vašej identity, ktorá vás definuje. Ľudia z celého sveta a rôznych oblastí prichádzajú do tohto mesta, aby realizovali svoje vízie a uspeli, pretože vedia, že New York im to umožní. Zvyšok už záleží len na nich. Toto by nemalo byť až tak prekvapivé, keďže New York sa stal slávnym práve vďaka svojim ambíciám. Stačí prejsť po Piatej avenue alebo si prečítať históriu stavieb ako Chrysler Building, Empire State Building či Rockefeller Center. V New Yorku je úplne bežné pracovať 11–12 hodín denne, často aj cez víkendy. Dlhé pracovné hodiny však znamenajú, že sa spoločenské aktivity a zábava začínajú až neskoro večer. A tak už asi chápete, prečo sa New York nazýva mestom, ktoré nikdy nespí. Aj keď je práca v New Yorku náročná, mesto ponúka aj nespočetné možnosti na relaxáciu. Či už ste fanúšikom hudby, jedla, módy, architektúry, barov, klubov, umenia, histórie, športu… tu nájdete všetko – a na najvyššej úrovni (okrem európskeho futbalu, samozrejme). Preto sa chystám začať sériu článkov, v ktorých sa budem venovať rôznym aspektom života v New Yorku a priblížim, čo všetko toto mesto ponúka vo voľnom čase. Neviem, kde začať skôr!