Japonsko sa po 70 rokoch odkláňa od pacifizmu

Anime vojaci a rakety. Japonsko sa lúči s érou pacifizmu a reaguje na nové hrozby.

Japonsko sa po 70 rokoch odkláňa od pacifizmu
Ilustračná foto (Zdroj: The Economist)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Počas pravidelného monitoringu sa ku mne dostal najnovší pamflet „Defense of Japan 2025“ a zostal som prekvapený. Na obálke ma nevítali fotografie techniky, ale traja vojaci nakreslení v štýle anime. Za touto modernou fasádou sa však skrýva jedna z najzásadnejších a najodvážnejších transformácií japonskej obrannej politiky od konca druhej svetovej vojny.

Tento dokument nie je len informačnou brožúrou. Je to starostlivo pripravený odkaz pre vlastných občanov aj pre celý svet. A aby sme pochopili jeho revolučný charakter, musíme sa na chvíľu vrátiť v čase.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koniec jednej éry: Prečo bolo Japonsko pacifistické?

Po ničivej porážke v druhej svetovej vojne prešlo Japonsko pod americkou okupáciou radikálnou zmenou. V roku 1947 bola prijatá nová ústava, ktorú do veľkej miery napísali americkí právnici pod vedením generála Douglasa MacArthura. Jej srdcom sa stal Článok 9, ktorý vo svete nemá obdobu. V ňom sa Japonsko:

  1. Navždy zrieka vojny ako suverénneho práva národa a hrozby alebo použitia sily ako prostriedku na riešenie medzinárodných sporov.

  2. Zaväzuje, že nikdy nebude udržiavať pozemné, námorné a vzdušné sily, ani iný vojnový potenciál.

Táto „mierová ústava“ bola cenou za porážku a zároveň prísľubom svetu. Japonsko sa malo stať ekonomickým gigantom, no vojensky malo zostať trpaslíkom. Svoju bezpečnosť prakticky outsourcovalo na Spojené štáty, ktoré sa v obrannej zmluve zaviazali chrániť Japonsko. Vznikli tak len Sily sebaobrany (Self-Defense Forces, SDF), ktorých mandát bol ústavne obmedzený výlučne na obranu vlastného územia. Žiadne ofenzívne zbrane, žiadne bojové nasadenie v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu

A práve táto 70-ročná doktrína sa dnes, tvárou v tvár novým hrozbám, otriasa v základoch. Poďme sa pozrieť, ako to vyzerá v praxi.

Hrozby sú reálne a sú za rohom

Japonsko už viac nehovorí v diplomatických hádankách. Dokument bez okolkov pomenúva, prečo sa cíti byť v „najvážnejšom a najkomplexnejšom bezpečnostnom prostredí od konca vojny“. Minister obrany Nakatani Gen menuje tri hlavné zdroje obáv:

Čína: „Najväčšia strategická výzva“. Dokument upozorňuje na masívne a netransparentné navyšovanie čínskeho obranného rozpočtu, agresívne aktivity v okolí Senkaku ostrovov, v Juhočínskom mori a rastúce napätie okolo Taiwanu.

Severná Kórea: Neustála jadrová hrozba. Pchjongjang pokračuje vo vývoji balistických rakiet a zbraní hromadného ničenia, ktoré sú v priamom dosahu Japonska.

SkryťVypnúť reklamu

Rusko: Agresor v susedstve. Ruská agresia na Ukrajine a nebezpečné spoločné vojenské cvičenia s Čínou v blízkosti Japonska sú vnímané ako priame ohrozenie.

Čo to znamená: Japonsko verí, že spoliehať sa len na americký obranný dáždnik už nestačí. Musí vziať bezpečnosť viac do vlastných rúk.

Revolúcia v obrane

Najdôležitejšia zmena sa skrýva v spôsobe, akým chce Japonsko na tieto hrozby odpovedať. Ak bol doteraz jeho postoj čisto defenzívny (štít), teraz pridáva aj ofenzívny prvok (meč).

  • Zrodenie „protiúderovej schopnosti“ (Counterstrike Capability): Toto je historický zlom, ktorý priamo spochybňuje tradičnú interpretáciu Článku 9. Japonsko buduje kapacity na zasiahnutie cieľov na území protivníka (napr. raketové základne), ak by sa chystal zaútočiť. Ide najmä o rakety dlhého doletu, ako sú americké Tomahawky a vylepšené japonské rakety Type-12.

  • Mozog operácií: Velenie spoločných operácií (JJOC): Novovytvorené veliteľstvo centralizuje riadenie všetkých zložiek armády pre moderný, prepojený boj – na zemi, mori, vo vzduchu, ale aj v kozme, kyberpriestore a elektromagnetickom spektre.

  • Modernizácia v praxi: Dokument je plný konkrétnych príkladov – úspešné pristátie stíhačky F-35B na palube JS Kaga (čím sa z neho fakticky stáva ľahká lietadlová loď) alebo spoločný vývoj stíhačky novej generácie (GCAP) s Veľkou Britániou a Talianskom.

Japonsko sa mení z pasívneho partnera na aktívneho hráča. Investuje do technológií a štruktúr, ktoré mu umožnia nielen brániť sa, ale aj aktívne odstrašovať.

SkryťVypnúť reklamu

Skrytý hrdina: Človek v uniforme

Technika je nanič bez motivovaných ľudí. Pamflet prekvapivo otvorene hovorí o problémoch s náborom a predstavuje konkrétne riešenia:

  • Zlepšenie platov a podmienok: Zavádzajú sa desiatky nových príplatkov a zvyšujú sa platy.

  • Koniec éry spoločných izieb: V kasárňach sa budujú individuálne priestory, aby sa rešpektovalo súkromie.

  • Starlink na mori: Na hlavné vojenské lode sa inštaluje Wi-Fi, aby námorníci mohli byť v kontakte s rodinami.

  • Kariéra po službe: Rieši sa aj problém skorého odchodu do dôchodku s lepšou podporou pri hľadaní zamestnania.

Japonské ministerstvo obrany si uvedomuje, že v 21. storočí musí o talenty bojovať. Investície do ľudí sú rovnako dôležité ako investície do rakiet.

Záver: Zrodil sa nový bezpečnostný gigant?

Pamflet „Defense of Japan 2025“ je fascinujúcim pohľadom do mysle národa, ktorý prehodnocuje svoju úlohu vo svete. Pod tlakom agresívnych susedov sa Japonsko definitívne lúči s pozostatkami povojnového pacifizmu, zakotveného v ústave. Robí to komplexne – mení interpretáciu zákonov, buduje nové veliteľské štruktúry, investuje do špičkových technológií a stará sa o svojich vojakov.

Svet, a najmä Indo-pacifický región, získava nového, sebavedomého a veľmi schopného bezpečnostného aktéra. A to je vývoj, ktorý budeme musieť všetci veľmi pozorne sledovať.

Jozef Huljak

Jozef Huljak

Bloger 
Politik
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  49x

Som vyštudovaný politológ a nadšenec do geopolitiky, najmä v oblasti vzťahov medzi Čínou a Taiwanom. Rád sledujem aktuálne dianie vo svete a analyzujem geopolitické procesy, pričom sa snažím tieto témy podať jasne a zrozumiteľne. Instagram - @GeopolitikaJH Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
INESS

INESS

111 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

286 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

259 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

326 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu