Počas pravidelného monitoringu sa ku mne dostal najnovší pamflet „Defense of Japan 2025“ a zostal som prekvapený. Na obálke ma nevítali fotografie techniky, ale traja vojaci nakreslení v štýle anime. Za touto modernou fasádou sa však skrýva jedna z najzásadnejších a najodvážnejších transformácií japonskej obrannej politiky od konca druhej svetovej vojny.
Tento dokument nie je len informačnou brožúrou. Je to starostlivo pripravený odkaz pre vlastných občanov aj pre celý svet. A aby sme pochopili jeho revolučný charakter, musíme sa na chvíľu vrátiť v čase.
Koniec jednej éry: Prečo bolo Japonsko pacifistické?
Po ničivej porážke v druhej svetovej vojne prešlo Japonsko pod americkou okupáciou radikálnou zmenou. V roku 1947 bola prijatá nová ústava, ktorú do veľkej miery napísali americkí právnici pod vedením generála Douglasa MacArthura. Jej srdcom sa stal Článok 9, ktorý vo svete nemá obdobu. V ňom sa Japonsko:
Navždy zrieka vojny ako suverénneho práva národa a hrozby alebo použitia sily ako prostriedku na riešenie medzinárodných sporov.
Zaväzuje, že nikdy nebude udržiavať pozemné, námorné a vzdušné sily, ani iný vojnový potenciál.
Táto „mierová ústava“ bola cenou za porážku a zároveň prísľubom svetu. Japonsko sa malo stať ekonomickým gigantom, no vojensky malo zostať trpaslíkom. Svoju bezpečnosť prakticky outsourcovalo na Spojené štáty, ktoré sa v obrannej zmluve zaviazali chrániť Japonsko. Vznikli tak len Sily sebaobrany (Self-Defense Forces, SDF), ktorých mandát bol ústavne obmedzený výlučne na obranu vlastného územia. Žiadne ofenzívne zbrane, žiadne bojové nasadenie v zahraničí.
A práve táto 70-ročná doktrína sa dnes, tvárou v tvár novým hrozbám, otriasa v základoch. Poďme sa pozrieť, ako to vyzerá v praxi.
Hrozby sú reálne a sú za rohom
Japonsko už viac nehovorí v diplomatických hádankách. Dokument bez okolkov pomenúva, prečo sa cíti byť v „najvážnejšom a najkomplexnejšom bezpečnostnom prostredí od konca vojny“. Minister obrany Nakatani Gen menuje tri hlavné zdroje obáv:
Čína: „Najväčšia strategická výzva“. Dokument upozorňuje na masívne a netransparentné navyšovanie čínskeho obranného rozpočtu, agresívne aktivity v okolí Senkaku ostrovov, v Juhočínskom mori a rastúce napätie okolo Taiwanu.
Severná Kórea: Neustála jadrová hrozba. Pchjongjang pokračuje vo vývoji balistických rakiet a zbraní hromadného ničenia, ktoré sú v priamom dosahu Japonska.
Rusko: Agresor v susedstve. Ruská agresia na Ukrajine a nebezpečné spoločné vojenské cvičenia s Čínou v blízkosti Japonska sú vnímané ako priame ohrozenie.
Čo to znamená: Japonsko verí, že spoliehať sa len na americký obranný dáždnik už nestačí. Musí vziať bezpečnosť viac do vlastných rúk.
Revolúcia v obrane
Najdôležitejšia zmena sa skrýva v spôsobe, akým chce Japonsko na tieto hrozby odpovedať. Ak bol doteraz jeho postoj čisto defenzívny (štít), teraz pridáva aj ofenzívny prvok (meč).
Zrodenie „protiúderovej schopnosti“ (Counterstrike Capability): Toto je historický zlom, ktorý priamo spochybňuje tradičnú interpretáciu Článku 9. Japonsko buduje kapacity na zasiahnutie cieľov na území protivníka (napr. raketové základne), ak by sa chystal zaútočiť. Ide najmä o rakety dlhého doletu, ako sú americké Tomahawky a vylepšené japonské rakety Type-12.
Mozog operácií: Velenie spoločných operácií (JJOC): Novovytvorené veliteľstvo centralizuje riadenie všetkých zložiek armády pre moderný, prepojený boj – na zemi, mori, vo vzduchu, ale aj v kozme, kyberpriestore a elektromagnetickom spektre.
Modernizácia v praxi: Dokument je plný konkrétnych príkladov – úspešné pristátie stíhačky F-35B na palube JS Kaga (čím sa z neho fakticky stáva ľahká lietadlová loď) alebo spoločný vývoj stíhačky novej generácie (GCAP) s Veľkou Britániou a Talianskom.
Japonsko sa mení z pasívneho partnera na aktívneho hráča. Investuje do technológií a štruktúr, ktoré mu umožnia nielen brániť sa, ale aj aktívne odstrašovať.
Skrytý hrdina: Človek v uniforme
Technika je nanič bez motivovaných ľudí. Pamflet prekvapivo otvorene hovorí o problémoch s náborom a predstavuje konkrétne riešenia:
Zlepšenie platov a podmienok: Zavádzajú sa desiatky nových príplatkov a zvyšujú sa platy.
Koniec éry spoločných izieb: V kasárňach sa budujú individuálne priestory, aby sa rešpektovalo súkromie.
Starlink na mori: Na hlavné vojenské lode sa inštaluje Wi-Fi, aby námorníci mohli byť v kontakte s rodinami.
Kariéra po službe: Rieši sa aj problém skorého odchodu do dôchodku s lepšou podporou pri hľadaní zamestnania.
Japonské ministerstvo obrany si uvedomuje, že v 21. storočí musí o talenty bojovať. Investície do ľudí sú rovnako dôležité ako investície do rakiet.
Záver: Zrodil sa nový bezpečnostný gigant?
Pamflet „Defense of Japan 2025“ je fascinujúcim pohľadom do mysle národa, ktorý prehodnocuje svoju úlohu vo svete. Pod tlakom agresívnych susedov sa Japonsko definitívne lúči s pozostatkami povojnového pacifizmu, zakotveného v ústave. Robí to komplexne – mení interpretáciu zákonov, buduje nové veliteľské štruktúry, investuje do špičkových technológií a stará sa o svojich vojakov.
Svet, a najmä Indo-pacifický región, získava nového, sebavedomého a veľmi schopného bezpečnostného aktéra. A to je vývoj, ktorý budeme musieť všetci veľmi pozorne sledovať.