Taiwan v strede geopolitickej pozornosti - recenzia knihy

V procese písania diplomovej práce o geopolitickej situácií medzi Taiwanom a ČĽR som narazil na zaujímavú publikáciu.

Taiwan v strede geopolitickej pozornosti - recenzia knihy
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Štruktúra knihy
Kniha The Struggle for Taiwan: A History of America, China, and the Island Caught Between od Sulmaana Wasifa Khana ponúka dôkladnú analýzu komplexného geopolitického problému, ktorý zahŕňa otázky nacionalizmu, diplomacie a geopolitickej rivality medzi Čínou, Taiwanom a Spojenými štátmi.

Historický kontext Taiwanu a jeho vzťah s Čínou 
Khan začína od historických koreňov vzťahov medzi Taiwanom a pevninskou Čínou, počnúc obdobím pred 17. storočím, kedy bola väčšina obyvateľstva Taiwanu etnickými Austronézanmi. V tejto kapitole autor podrobne analyzuje proces, v ktorom Taiwan prešiel z autonómnej ostrovnej kultúry do sféry čínskej moci. Popisuje zásah západných mocností, najmä Spojených štátov, ktoré mali rozhodujúci vplyv na zmenu statusu Taiwanu, a to od doby pred príchodom Čching dynastie až po 20. storočie, kedy sa vyostrovali napätia medzi rôznymi čínskymi politickými frakciami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Formovanie americkej politiky voči Taiwanu 
Táto kapitola sa zameriava na zložité formovanie americkej politiky voči Taiwanu, ktorá sa menila v závislosti od vývoja medzinárodnej situácie. Khan popisuje obdobia americkej podpory Taiwanu, ako aj obdobia diplomatických zmien, ktoré viedli k uznaniu Čínskej ľudovej republiky v 70. rokoch. Okrem toho sa autor zameriava na dôležité momenty počas studenej vojny, ako bola kríza v Taiwanskom prielive 1995-1996, a tiež na rokovania o normálnych vzťahoch medzi Čínou a USA v priebehu 20. a 21. storočia.

Kríza v Taiwanskom prielive 1995-1996 
Khan sa hlbšie zaoberá najmä vojenskou a diplomatickou krízou, ktorá vznikla v súvislosti s čínskymi vojenskými manévrami v Taiwanskom prielive, ktoré spustili reakciu USA v podobe vyslania lietadlovej lode. V tejto kapitole autor analyzuje, ako rôzne politické zúčastnené strany, vrátane Taiwanu, Číny a USA, reagovali na eskaláciu napätia, a hodnotí vplyv tejto krízy na globálne geopolitické vzťahy.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasna geopolitické dynamika a napätie 
V tejto kapitole autor zhodnocuje súčasné politické, vojenské a ekonomické faktory, ktoré formujú vzťahy medzi USA a Čínou, pričom Taiwan sa stáva kľúčovým ohniskom tejto rivality. Khan analyzuje vzostup Si Ťin-pchingovej autoritárskej politiky v Číne a jeho tvrdú postoj voči demokratickému Taiwanu, čo spôsobilo, že šance na zmiernenie napätia medzi oboma stranami sa drasticky znížili. Súčasne zhodnocuje aj zahraničnú politiku USA, v ktorej sa vyprofilovala podpora Taiwanu, najmä po nástupe administratívy Donalda Trumpa a pokračovaní politiky za Joea Bidena.

SkryťVypnúť reklamu

Možné scenáre do budúcnosti
Vojna, mier alebo zmrazenie konfliktu? Khan sa zameriava na predpovedanie budúcich scenárov, ktoré by mohli vzniknúť v prípade eskalácie alebo naopak deeskalácie napätia medzi USA a Čínou. Uvažuje o možných vojenských a diplomatických reakciách v prípade vojenského konfliktu, ako aj o možnostiach, ktoré by mohli viesť k mierovému riešeniu alebo dlhodobému zmrazeniu konfliktu. Autor tiež predkladá analýzu rôznych reakcií zvyšujúcich sa rizík spojených s rozširovaním čínskych vojenských aktivít a politiky v regióne.

 Cieľ autora
Cieľom bolo poskytnúť komplexný pohľad na vzťah medzi Taiwanom, Čínou a Spojenými štátmi. Khan sa usiluje vyzdvihnúť nielen historické a diplomatické procesy, ktoré viedli k súčasnej situácii, ale aj analýzu globálnych geopolitických dynamík, ktoré dávajú Taiwanu pozíciu kľúčového bodu v potenciálnej vojenskej konfrontácii medzi dvoma svetovými mocnosťami. Autor považuje Taiwan za "iskru", ktorá by mohla zapáliť globálny geopolitický konflikt, a za hlavný bod napätia v rámci rastúcej rivality medzi USA a Čínou.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasný stav výskumu a porovnanie s inými dielami
Khanova kniha prichádza v čase, keď sa medzinárodný výskum zameriava na rôzne aspekty čínskej expanzie a rolu Taiwanu v tejto dynamike. Mnohé doterajšie publikácie sa zameriavali na vojenské a ekonomické dimenzie tohto konfliktu, ale Khan vnáša nový pohľad do tejto diskusie tým, že sa podrobnejšie zaoberá historickými faktormi a sociálnymi aspektmi vzťahov medzi Čínou a Taiwanom. Jeho dielo sa vyznačuje rovnováhou medzi detailnou analýzou historických udalostí a súčasných geopolitických faktov, čo ho odlišuje od iných prác v tejto oblasti.

Relevancia a metódy
Khanova práca využíva historickú analýzu v kombinácii s teóriami geopolitiky. Vytvára silnú argumentáciu, ktorá zohľadňuje, ako história zasahovala do formovania moderných politických postojov a ako tieto postoj ovplyvňujú súčasné rozhodnutia. Khan nezanedbáva dôležité udalosti a rozhodnutia, ktoré formovali USA a čínske politické a vojenské reakcie na otázky Taiwanu, a to od podpory Čankajšeka po obdobie zbližovania medzi USA a Čínou v 70. rokoch. Jedným z hlavných prínosov Khanovej knihy je použitie multidisciplinárnej metodológie, ktorá zahŕňa politickú analýzu, historický kontext, diplomaciu a vojenské stratégie. Vďaka tomuto prístupu poskytuje čitateľovi komplexný pohľad na krízu, ktorý odhaľuje širší rámec geopolitických vzorcov. Khan si zakladá na rigoróznej práci s primárnymi historickými a diplomatickými dokumentmi, čo mu umožňuje ponúknuť originálny pohľad na kľúčové udalosti, ako bola návšteva Nancy Pelosi v Taiwanskom prielive v roku 2022, ktorá vyvolala prudkú reakciu Číny.

Hodnotenie a význam
Kniha The Struggle for Taiwan: A History of America, China, and the Island Caught Between je výnimočným prínosom k diskusii o riziku vojny v dôsledku eskalácie napätia v Taiwanskom prielive. Jeho komplexná analýza, ktorá zahŕňa historické, politické a vojenské faktory, je dôležitým zdrojom pre každého, kto sa zaujíma o súčasné geopolitické napätie medzi USA a Čínou. Khan nielenže rozoberá vojenské a politické rozhodnutia, ale aj upozorňuje na komplexnosť situácie, ktorá zahŕňa nielen národné záujmy, ale aj širšie medzinárodné vplyvy.

Na záver možno povedať, že dielo prináša hodnotné postrehy, ktoré sú nevyhnutné pre pochopenie súčasných geopolitických vzorcov a predpokladov o tom, ako sa budú vyvíjať vzťahy medzi USA, Čínou a Taiwanom v nasledujúcich desaťročiach.

Jozef Huljak

Jozef Huljak

Bloger 
Politik
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Mám 25 rokov a momentálne finišujem štúdium na UKF v Nitre - odbor politológia. Vo voľnom čase aktívne prispievam na sociálnu sieť instagram, kde píšem o aktuálnych geopolitických témach. Venujem sa primárne Číne a Blízkemu východu. Vo voľnom čase rád cestujem, čítam knihy. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

213 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu