Dom na kľúč? S pokojom sa lúč – zdravý spánok je fuč!

Písmo: A- | A+

Minulý august som podpísal zmluvu o dielo na výstavbu rodinného domu. Na prvý pohľad s elitnou firmou. Dojem výnimočnosti vzbudzovala svojou webovou stránkou. Lákala zákazníkov aj sloganom v zmysle - plníme vaše sny o bývaní.

A kto by v dnešnej dobe neobmedzených možností nesníval o bývaní v rodinnom dome? Chlapci mi mali postaviť domček tradične – podľa projektu.

ČERTOVSKY KVALITNÉ SLUŽBY

Už ich prvý zhotoviteľský skutok však znamenal karikatúrny rozpor medzi webstránkovou samochválou a staviteľskými schopnosťami. Stavbu vymerali ako Jánošík súkno pre poddaných – od buka do buka. Posunuli ju južnejšie než mala stáť. Treba priznať, že s citom. Lebo iba o necelých 5 metrov. Presne o 430 cm!!! (Obr. 1 a 2). Bola to však  maličkosť oproti tomu, čo za nemalý peniaz stvárali na stavenisku ďalej.

Obr. 1: Priestorové pomery objektov – naprojektovaného (šrafovaného) RD          
a susednej budovy.
Obr. 1: Priestorové pomery objektov – naprojektovaného (šrafovaného) RD a susednej budovy.  (zdroj: J.Ivan)

Obr. 2: Zmena priestorových pomerov objektov po vytýčení RD stavebnou firmou.
Odchýlka bola "iba" 430 cm!
Obr. 2: Zmena priestorových pomerov objektov po vytýčení RD stavebnou firmou. Odchýlka bola "iba" 430 cm!  

Ich úvodné majstrovstvo som, našťastie, odhalil včas. A stratil som len pol dňa, kým som si ako majiteľ a investor v  pohnutej polemike s konateľom firmy presadil opravu.

Druhý krok majstrov stavbárov znamenal ich ďalší lapsus: Obvodové základy domu vyhĺbili nie do projektovanej nezamŕzajúcej hĺbky 100 cm, ale šetrne k matičke Zemi len do hĺbky 75-80 cm! To som však vtedy ešte nevedel, lebo všetky zakrývateľné práce prikrývali podozrivo rýchlo a bez odovzdania, čiže v rozpore so zmluvnými podmienkami. (Obr. 3 a 4)

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obr. 3 a 4: Vykopať značný objem zeminy a dostať sa pod základy na troch miestach, najmä v strede už vytvrdnutej zarmovanej základovej dosky nebolo ani lacné, ani jednoduché, na pohľad ani príjemné. Zato výsledok stál za to. Odhalil nielen charakter realizátorov základovej ryhy. Do projektovanej 100 cm hĺbky sa im, členom super firmy nechcelo. Tak si prácu o 25 hĺbkových centimetrov "patomatovsky" uľahčili! (Podobnosť s Patom a Matom zo seriálu A je to! je tu asi len náhodná... Kto seriál nepozná, odporúčam pozrieť.)

Navzdory môjmu výslovnému želaniu konateľova firma uponáhľane pozakrývala aj DT tvárnice na zabetónovanej základovej ryhe – mnohé spolu s obsahom, ktorý stavební odborníci ešte ani nestihli zakoncipovať do stavebných teórií. Na dne boli plné špiny, blata a zvyškov OSB dosiek. Nasledujúce tri obrázky (č. 5, 6 a 7) z bohatého počtu podobných nie sú ilustračné, ale priamo z výstavby môjho RD elitnou firmou pána konateľa.

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Keďže moju požiadavku vyvierajúcu z podozrení na ich budovateľské šlendriánstvo, aby vykonali kontrolnú sondáž, konateľ firmy odmietol, dokázali to až tri sondáže zrealizované novou firmou po vyhostení konateľovej za pomoci advokáta.

Po odhalení základov na miestach určených súdnym znalcom bola príčina konateľovej náhlivosti pri zakrývaní vykonaných prác bez  odovzdania jasná: Okato trúfalo, no iba zdanlivo vynaliezavo obchádzal projekt.

HRA NA CHROBÁKA

V deň vykopania sond (15.6.2021) som toho podareného konateľa elitne firmy i jeho stavbyvedúceho s titulom „Ing“ vyzval, aby si prišli obzrieť výsledky svojho stavbárskeho kumštu. Na elektronickú výzvu dodnes ani jeden z nich nezareagoval. Nepohlo nimi ani oznámenie Slovenskej komore stavebných inžinierov. A aj reklamačné podmienky našej Zmluvy o diele podľa paragrafu 631 a nasl. Občianskeho zákonníka sú pre obidvoch trhací kalendár. Veď, čo tam po podnikateľskej cti? Tá má (len?) na Slovensku mnoho podôb. 

Meritum projektu konateľova partia odignorovala aj v časti stredového základu. Aby sa na jej pôsobenie na stavbe nespomínalo krátko, pre istotu ho nevybavila naprojektovanou pätkou pod komín. (Obr. 8. a 9). Zo strany firmy to však bolo výsostne strategické konanie! Len nevedno, či vedomé. Predsa pri tempe globálneho otepľovania bude severné mierne pásmo čo nevidieť subtropické... Takže načo komíny, načo kúrenie?! Kašlať na projekt!

 

Obr. 7: Stredový základ v strede bez opory pod komín.
Obr. 7: Stredový základ v strede bez opory pod komín.  (zdroj: J.I.)
Obr. 9: Stavebnej skupine sa opora pod komín zdala zbytočná. Tak ju jednoducho nevyrobíme. A je to!
Obr. 9: Stavebnej skupine sa opora pod komín zdala zbytočná. Tak ju jednoducho nevyrobíme. A je to! 

Počas celej svojskej realizácie projektu úradovala konateľova výnimočná firma navlas patomatovsky. Namiesto 60 cm hĺbky vykopala stredový základ 75 centimetrový. Keď už ignorovanie technologických postupov, prečo nie aj plytvanie materiálom?! Však to nie z vlastného vrecka. Všetko platí objednávateľ, investor. A dokonca vopred! Naivnému zákazníkovi treba usínanie i prebúdzanie dajako spríjemniť. Za podmieňovanie adrenalínovej produkcie v jeho bunkách naše právo zatiaľ sankcie neudeľuje. Dokedy?

REFERENCIE? ZAKÁZANÝ ARTIKEL! PRÁVOM...

Pred vstupom i po vstupe do zmluvného vzťahu som konateľa popýtal o zopár referencií na jeho prácu od bývalých zákazníkov. Odmietol. Vraj nemieni konať protizákonne, chráni osobné údaje svojich klientov. Čudné, myslím si dodnes, že zverejňovať referencie naše právo konateľom nedovoľuje... Keby to platilo za Ježiša Krista, dnes nevieme, kto to bol. A neboli by ani dejiny.
Keď som na znak nespokojnosti žiadal konateľa elitnej firmy o stretnutie s jeho právnym oddelením, ktorým sa predo mnou vystatoval aj písomne, odmietol. Že je to nežiaduce.
Tesne pred skončením našej spolupráce na môj podnet, vysvitlo, že vynaliezavý pán konateľ žiadne právne oddelenie nemá. Nuž, trúfalosť! U niektorých charakterov nepozná výškové obmedzenia.
V tomto duchu sa prispôsobujem konateľovmu trendu: Odo dneška je americký prezident Joe Biden môj asistent.


Na reklamáciu podanú mojim stavebným dozorom 17.4. t. r. v zmysle našej Zmluvy o dielo už piaty mesiac pán konateľ nereaguje. Paragrafy Občianskeho zákonníka a jeho stopa v mysli zákazníka sú preňho evidentne obťažujúce toxíny.  

  OTÁZKA PRE INTERPO?

Ako konateľa elitnej firmy presvedčiť k čestnému občianskemu vyrovnaniu sa bez justičnej tortúry? Nájde svetový expert na hľadanie odpoveď na túto ťažkú otázku?
Súdny znalec zdokumentoval a potvrdil nedodržanie technologických postupov. Súhrnné škody nie sú vysoké, len niekoľkotisícové. Traja múdri poradili: "Chlapsky a kamarátsky sa s konateľom stretnúť, vyložiť karty na stôl a stanoviť konečný termín vyrovnania." Stalo sa – v pondelok 6. 9. t. r. v jednom prešovskom zariadení. Termín konateľovho vyjadrenia sa k vyrovnaniu naznačenou cestou uplynul vo štvrtok o 24:00. Šéf elitnej firmy však v duchu svojej tradície zas ignorantsky mlčí, na email ani nezareagoval, ako v prípade reklamácie stavebného dozora a mojej výzvy na zoznámenie sa s kvalitou ním vyhotovených základov a opory pod komín... Asi neostáva iné, len naskutku osloviť skúsenejší Interpol.

Čiže, milý zákazník, hovorím si, obrň si nervy oceľovejším štítom odolnosti a priprav sa na maratón slovenského súdneho konania. Zodpovednosť, zvyky, dobré mravy, etika, česť zlyhali. Ako vraví verejná mienka: rezort stavebníctva je prešpikovaný odborníkmi.

ALE ZÁROVEŇ, SLOVENSKO, POZOR!

Pred niekoľkými dňami som bol opakovane upozornený na stránku, ktorú s tebou zdieľam. Oplatí sa pochopiť jej posolstvo: https://domovik.sk/uvod.html.

Môžeme si na nej prečítať aj lišiacky zavádzajúce slová konateľa stavebnej firmy: "Pozrite si, čo sa o nás píše." Pán konateľ výzvou budí dojem, že jeho prevratné know-how preniklo až k redakcii Petitpress.sk a tá s ním spravila uvedený rozsiahly rozhovor. Bodaj by obsah bol pravdivý a aj tento článok aby bol preňho užitočný. Pritom ale samotná redakcia pod článkom uvádza neprehliadnuteľné: "Tento text je platenou formou reklamy." Okrem toho celý materiál je publikovaný v rubrike Inzercia... Vypočítavú samochválu pána konateľa už zdieľalo na svojom FB 190 čitateľov...

 Úprimne im želám, aby s ním mali oveľa priaznivejšie skúsenosti než ja. Keďže ich nemôžem opísať vo verejnej diskusii pod článkom, lebo nie je dovolená(!), stručne som jeho najvýraznejšie stavbárske kúsky spomenul tu.  Pán konateľ totiž nemalé peniaze zinkasoval akoby všetky práce urobil tak perfektne, ako ony svoju hodnotu nespochybniteľne garantujú.

Takže pozor, priatelia, nenaleťte. Ale ak z dotyčného majstra konateľa má niekto lepšie dojmy, veľmi rád si s ním o nich otvorene pohovorím, popíšem. Podčiarkujem, že každého človeka si vážim, i jeho som si vážil, pokiaľ ma priebežne neklamal a definitívne neoklamal. A teraz ma, napriek zmluvným podmienkam, opakovane ignoruje. Už trojnásobne opakovanou aroganciou mi od 6.8.2020 výdatne spríjemňuje dni. Aj nocí pokojného blahodarného spánku. 

     Tieto riadky tu uverejňujem preto, lebo na stránke elitnej firmy pána konateľa som tiež nikde nenašiel priestor pre otvorenú diskusiu, čo opakovane svedčí o jeho načrtnutých kvalitách. 

 

Skryť Zatvoriť reklamu