aj vychladnutie, za rozchody, rozvody, za diery v srdciach, za nevinné obete. Nezvláda ju – chémiu – ani jej vlastný rozum.
Take it easy, vravia “angličania”. Počúvnime, oddýchnime si chvíľu od ošumelých tém, načrime do tej, ktorá “kliše” nebola, nie je ani nebude, hoci politikou je, a aj keď len treťoplánovou, predsa príťažlivou.
Sex.
Mnohí produktívni si asi pomyslia: Kam sa naňho hrabe politika, šport aj všetky ostatné fenomény bytia, azda len s výnimkou zdravia, lásky k deťom a lásky ...(?)
Atraktívny vedecký pohľad na celý komplex súčasti sexu, včítane vrelého citového vzťahu, ponúka autorský manželský pár Allan (Austrálčan) a Barbara (Američanka) Peasovci v knihe s názvom titulku tohto článku.
Dalo by sa polemizovať, či muži len chcú, či tiež nepotrebujú a či ženy len potrebujú a či tiež aj nechcú. No polemicky (vzhľadom na rozsah) snáď až v diskusii. Takže radšej zopár zábavných ukážok a perličiek z knihy manželského autorského páru.
Sex je ako vzduch, dôležitý je, až keď nie je.
Láska je len špinavý trik prírody, ako dosiahnuť pokračovanie nášho živočíšneho druhu. W. Somerset Maugham
Ak poviete, že ste do niekoho blázon, vyjadrili ste sa absolútne presne.
Sme jediný živočíšny druh, ktorý nevie, ako sa má správať, keď vytvára pár.
Percento rozvodovosti u ľudí, ktorí spolu žili už pred svadbou a potom sa zobrali, kolíše od 25 percent v Kanade a v Španielsku, po vyše 50 percent vo Švédsku, Nórsku a Francúzsku.
V Európe pripadá na každé manželstvo jeden rozvod. Čoraz menej ľudí uzatvára manželstvo a čoraz viac manželstiev sa končí rozvodom. Približne 30 percent druhých manželstiev sa takisto končí rozvodom.
Ako hodnotí mužský mozog ženskú príťažlivosť?
,Výskumníci Bartels a Zeki ukazovali mužom obrázky príťažlivých žien. Zistili, že sa zvýšila ich aktivita v dvoch oblastiach mozgu: v tej, ktorá súvisí s vizuálnou stimuláciou, a v tej, ktorá súvisí s erekciou. (Prekvapenie!) Väčšina mužov reaguje na vizuálne podnety. Ustavične zízajú na ženy, snívajú o nich, s radosťou si pozrú porno. Vedci zistili, že keď sú tieto oblasti mužského mozgu aktívne, činnosť oblasti súvisiacich s morálnym hodnotením sa znižuje.´
,Vizuálna sieť v mužskom mozgu sa vyvíjala milióny rokov. Chlap musel pohľadom odhadnúť, či bude žena schopná rodiť zdravé deti, aby sa zachoval rod. Ak bola mladá a zdravá, muž sa vzrušil a…Príčina otáčania sa mužských hláv za ženami je teda jasná – evolúcia.
,Muži sú náchylnejší zaľúbiť sa na prvý pohľad a skôr ako ženy, lebo sú vizuálne vzrušivejší. Ich mozog hneď dostane signál, aby sa začali uvoľňovať hormóny, ktoré im môžu zahmliť racionálne uvažovanie, sú náchylní robiť rozhodnutia, ktoré pre nich nie sú najlepšie - ak erekcia prevalcuje rozum. Tento fakt neprekvapuje ženy, ktoré majú s mužmi skúsenosti. David Buss skúmaním dokazuje, že uvedený jav sa vyskytuje vo všetkých kultúrach.
Ešte len Trojročný chlapček si pri kúpaní obzerá vajíčka. “Mamička,” pýta sa, “toto je môj mozog?” Mamička odvetí: “Ešte nie, synček.”
Ženatí muži žijú dlhšie ako slobodní, no častejšie si želajú umrieť.
A ako hodnotí mužskú príťažlivosť ženský mozog?
Podľa vedeckých skenov celkom inakšie ako mužský ženskú. Dámam sa zaktivizuje viacero oblastí súvisiacich s pamäťou. Je to adaptačná stratégia na zapamätanie si detailov správania muža; v zrkadle evolúcie - či oštepom trafí bežiacu korisť z päťdesiatich metrov, či sa s ňou podelí o potravu počas náročnej starostlivosti o detí, či ju ochráni, ako sa správal k svojej matke, či je milý, čestný, štedrý, dôveryhodný…´
Dokonalá lustrácia muža ženou, a ešte nedošlo k žiadnemu rozhodnutiu, ale aj dôkaz precízneho a zodpovedného prístupu k partnerstvu. Kým žena si skladá obrázok vyvoleného z jednotlivých skladačiek mnohých iných mužov, ktorých pozná, muž hádže pohľady na mnoho žien, obzrie sa za každou sukňou. Čo ho k tomu núti? Iba túžba, smäd? Nie aj alebo len obdiv? Nemalo by sa mu to tolerovať? Veď napadne niekomu vyčítať chlapovi obdivný pohľad na zasnežené Tatry, Alpy? Sotva. A neotočia sa za nimi aj dámy? A či krása ženy je menšou hodnotou? A ešte otázka na samozodpovedanie: Nie je muž smädný častejšie ako žena?
Staré, ale veľavravné:
Prečo sú vydaté ženy zvyčajne tučnejšie ako slobodné? Pretože slobodná žena príde domov, pozrie, čo je v chladničke, a ide do postele. Vydatá žena príde domov, vidí, čo je v posteli, a ide do chladničky..
Láska je len obyčajná chemická reakcia v mozgu, chemický koktail drog šťastia. O ľuďoch, ktorí sú na ňom závislí sa vraví, že sú závislí od sexu.
Dnešné ženy chcú presne to isté, čo chceli ich prapraprapramatky: materiálne zabezpečenie.
Prečo žiadostivosť dlho nevydrží
“79 percent párov, ktoré majú v úmysle sa zobrať, najprv spolu žije, ale len 18 percent z nich vydrží spolu viac ako desať rokov. Milenci si navzájom prisahajú, že ich city sa nikdy nezmenia, no hormónom nerozkážeš. Milenci mienia, hormóny menia…”
Múdra matka príroda zodvihne hladinu hormónov len na taký čas, kým nedosiahne evolučný cieľ - zabezpečenie potomstva. Jej pravou rukou je v tomto prípade serotonín, jeho znížená hladina. Tú dokáže stlačiť aj alkohol. A po ňom sa nám vraj môže zdať aj celkom obyčajná žena alebo muž pri bare neskutočné príťažlivá, príťažlivý....
Enzo Emanuele s kolegami na univerzite v Pavii v Taliansku zistili, že chemickí poslovia romantickej lásky - neurotrofíny sú po jednom-dvoch rokoch zaľúbenia preč. A to aj vtedy, ak sú partneri spolu. Avšak “U 90 percent ľudí dlhodobý vzťah udržiavajú iné faktory ako zvýšený výskyt hormónov.” Ktoré? Prečítajte si knihu, oplatí sa, garantuje pútavú zábavu okorenenú vzácnymi informáciami, veď väčšinou žijeme vo vzťahoch, v celej šírke aj výške sociálnej pyramídy.
Túžime po láske, čo vydrží roky-rokúce?
Autori knihy preloženej Erikou Minárikovou, redigovanej Zuzanou Reiselovou a vydanej vydavateľstvom Ikar ešte v r. 2010, ktorá by mala byť - ak nie prílohou kresťanského Katechizmu, tak - pokojne dobrovoľne povinným čítaním potenciálnych rodičov, radia: “Vyčkajte najmenej dva roky a až potom sa citovo alebo finančne spojte s niekým do dlhodobého zväzku.”
A na záver dve optimistické konštatovania
Sex môže byť príjemný a zábavný, ale je náročný na čas a peniaze. Výsledkom sú však silnejší, odolnejší jedinci. A to je hlavný dôvod, prečo sa milujeme.
Ľudia, ktorí cítia, že sú milovaní, žijú dlhšie a tešia sa lepšiemu zdraviu.