Podľa webovej stránky obce tam žije 1111 obyvateľov, ak sa medzičasom niečo nezmenilo. Obec leží na juhovýchodnom okraji Trnavskej pahorkatiny. Celú oblasť možno charakterizovať ako kultúrnu step prevažne odlesnenú. Ja by som jednoducho povedal, že leží na rovine.
Archeológovia tvrdia a majú to doložené vykopávkami, že to územie bolo osídlené už od praveku. Ostatné historické podrobnosti si môžete nalistovať na stránke obce. Ak niekoho viac zaujíma príbeh patriarchu Abraháma, nájde ho na stránke "uniba".
My sme sa do Abrahámu dostali odbočkou z diaľnice Trnava - Nitra na Vlčkovce, potom cez Opoj a Majcichov. V Majcichove sme sa chceli pozrieť do Vlčkovského hája za účelom "zberu" jesenných motívov, ale zabudol som doma podrobnejšiu mapu, tak sme šli ďalej do Abrahámu, ktorý som mal vopred trochu lepšie zmapovaný na google.maps.

Abrahám má namiesto hlavných ulíc pekné aleje, v strede dediny je kostol, ktorého počiatky spadajú do roku 1561. Na mieste pôvodného dreveného kostola dal v roku 1782 gróf Esterházy postaviť dnešný kostol v slohu neskorého baroka. V roku 1934 bol rozšírený o bočné lode.

Našim cieľom bol Abrahámsky park s kaštieľom grófa Esterházyho, ak sa to tak ešte dá povedať... Park je súčasťou Abrahámskeho lesa. Ku kaštieľu to bola od kostola asi hodinová prechádzka. Orientačným bodom na okraji lesa je maximálny mobilný signál.

Typická krajina okolo lesa.

Lesné cesty sú tu vyasfaltované, pri nedeľnej vychádzke to vôbec nevadí.

Spadnuté listy pokrývajú asfalt.

Farebné detaily jesene... postupný prechod zelenej.

Akumulovaná červená.

Odtiene žltej.

Suché ratolesti svedčia o sporadickej, alebo žiadnej starostlivosti o park.

Pod nohami nám škrípali žalude...

Slnečná žiara, tisíce stupňov Celzia...

Cestou ku kaštieľu cesta zarúbaná.

Jesenný celok.

Secesný kaštieľ, postavený v roku 1899 podľa plánu architekta E. Lechnera. Pôvodne tam boli dva kaštiele, celý areál je viditeľný na satelitnej mape. V realite už zarastá náletovými drevinami.

Dnes je kastiel vykradnutý a takmer ruinou, chodia tam strielat paintballisti...

Staré platany a stará bolesť v podobe zahadzovania odpadkov všade naokolo. Tip na doplnkovú aktivitu paintballistov...
Kaštieľ bol niekoľko rokov využívaný DFN Bratislava ako detská ozdravovňa. Starosta obce M. Vrbovský píše na internete, v diskusii ku kaštieľu, o jeho pohnutej histórii.
"...situácia okolo kaštieľa by mala byť pučením a výstrahou pre nás všetkých, ako sa pristupuje k pamätihodnostiam na Slovensku. Za všetkým treba vidieť ľudí a v tomto konkrétnom prípade má hrubé maslo na hlave bývalé vedenie Detskej fak. nem. BA, ktoré nechalo objekty po skončení prevádzky liečebne v roku 1996 bez dozoru schátrať a rozkradnúť. Následne liečebňa i s parkom bola predaná hoci park je vo štvrtom stupni ochrany čo je v rozpore zo zák. 543/2002. Potom liečebňa čiastočne vyhorela, park chátra. V súčastnosti je predaj riešený prokuratúrou, pre porušenie zákona." (zdroj)
Na záver ešte jedno pozitívne prekvapenie z Abrahámu, pri areáli družstva je predajný automat na pravé kravské mlieko. Výborné.

Abrahámovský mliečny automat dezinfikuje priestor a dávkuje 1 l, alebo 0,5 l mlieka do fľaše.
...