Stredoveké mesto s pravoúhlymi hradbami opevnenia bolo založené v polovici 13. storočia francúzskym kráľom Ľudovítom IX. Malo slúžiť ako prístav pre vojenské loďstvo. Odplávali odtiaľ dve križiacke výpravy. Tá druhá bola pre kráľa osudná. V roku 1270 odplával s krížovou výpravou do Tuniska, kde zakrátko zomrel na následky týfusu.

Dominantou mesta je veža Tour de Constance z roku 1240, odkiaľ vidieť do širokého okolia.

Dnes je to rozhľadňa, ale kedysi tam väznili templárov (templári boli prvými bankármi a vraj im patrí aj vynález šeku) a pozdejšie aj hugenotov.

Pod vežou.

Obloha južného Francúzska. V tomto kraji sú vraj nakrajšie pláže.

Vodná priekopa opevnenia mesta.

-

Hlavná brána, vstup do iného sveta.

Rue J. Jaures vedie rovno k soche zakladateľa mesta Ľudovíta IX. na námestí Saint Louis.

V tichu kostola "Notre Dame des Sablons". Kostol prešiel od drevenej stavby z roku 1183 rôznymi prestavbami aj pustošením, až až po súčasný kamenný kostol.

Zvláštne vitráže sú z roku 1991.

Pohoda na ulici. No nekúpte si od tak milej predavačky nohavice.

Aigues-Mortes je od mora vzdialený 6 km. Spojenie s morom zabezpečujú ramená rieky Rhône a umelo vybudované kanály. Mesto leží v oblasti močiarov, kde nebola núdza o komáre šíriace maláriu. Kráľ preto, v rámci investičných stimulov, oslobodil obyvateľov od mýta a prístavných daní. Tak mohlo mesto prekvitať ako obchodný prístav.

Odchádzame z Aigues-Mortes a predbieha nás autobus Vyskočil, takmer z domova.

Cestou do Carcassonne, vďaka omylu na diaľnici, vchádzame aj do Montpellier. Spomíname si na spolucestujúcu Slovenku z lietadla, ktorá cestovala práve sem.

Sortie Montpellier...

Sme na ceste a mraky sľubujú mokrý večer.

Tesne pred Carcassonne sa na nás smeje cirkusový klaun. Nezmokli sme, už sme tu...

Situačná mapa Aigues-Mortes (stojaté vody južného Francúzska).