Dnes nie je problém zaletieť si do Londýna hoci aj na jeden deň. Lieta sa pohodlne z Bratislavy. V našom prípade bolo cieľovým letiskom Stansted, len 55 km od Londýna. Zo Stanstedu do Londýna sme išli pohodlným vlakom, s konečnou stanicou Liverpool street. To je neďaleko mosta Tower Bridge. Vystúpili sme teda na Liverpool street a na cestu do hotela sme si zvolili taxík.
Londýnske taxíky sú známe svojou kvalitou, tak sme si sľubovali bezproblémový odvoz. V čase dopravnej špičky v strede mesta a tá je asi stále, sme sa vozili skoro hodinu. Na naše prekvapenie, taxikár mal problém zorientovať sa v tom, ktorý je ten náš hotel, kde je ulica Sussex Gardens. Pritom to bolo neďaleko Hyde Parku. Alebo len naťahoval čas...
O hoteli radšej pomlčím, aby som mu nerobil neplatenú reklamu, aj tak sme sa tam prišli len vyspať a naraňajkovať. Pochválim však raňajky, ktoré boli výborné, bufetovým štýlom, ale anglické. Každý deň nám núkali to isté, ale bolo z čoho vyberať. Ja som veľmi nevyberal, obľúbil som si opekanú šunku s vajcom a paradajkovú omáčku s fazuľou k tomu. Bez následkov. Keď som už u jedenia, vyskúšali sme pizzeriu, indickú reštauráciu, aj grécku a samozrejme aj londýnsky pub. Bol som spokojný s gréckym aj s indickým pivom, ale Guinness bol trochu tvrdší oriešok...
Londýnske ulice na mňa od prvej chvíle zapôsobili veľkým hlukom a prekvapeniami za každým rohom. V parkoch zase typickým "anglickým" trávnikom a konským pachom. Kone sú tu súčasťou všedného života. Je to úžasné mesto. Zbieral som svoje dojmy, ukladal som si ich aj do fotoaparátu. Nemenej ako architektúra, ma zaujali aj ľudia. Na uliciach, v obchodoch aj v reštauráciách sme stretávali ľudí zo všetkých kútov sveta a všetkých možných rás. Bolo to zaujímavé a môžem povedať, že aj celkom príjemné, byť súčasťou toho zmiešaného mraveniska.
Londýn na mňa zapôsobil aj úžasnou zmesou svojej architektúry. Skúšal som paralely s Parížom a Rímom, ale Londýn je predsa len trochu iný, je v ňom história a súčasnosť v symbióze s očakávanou budúcnosťou. Vôbec nie som zástancom porovnávania krásy miest, lebo každé je iné a krásne a príťažlivé práve tým, že je iné.
Druhá vec je atmosféra, ktorá v meste panuje. V tom už možno hodnotiť a porovnávať. Londýn mi bol počas týchto pár dní veľmi príjemným miestom. Je to pozoruhodné mesto a hociktorým smerom človek obráti zrak, vidí nejakú zaujímavosť, či dominantu. Preto som neodolal a vložil som do článku o trochu viac fotografií, ako obvykle... Začíname v daždi...

Tower of London - Palác a pevnosť Jej Veličenstva. Za ním sa týči
mrakodrap Shard od talianskeho architekta Renza Piana. Má 310 metrov, čo je maximum, nad ktoré nemožno v Londýne stavať budovy kvôli leteckej prevádzke.

V daždi ideme na most Tower Bridge. Nevyhnutné príslušenstvo - dáždnik. Domácich však také slabé "daždenie" vôbec nerozhádže.

Most vo svojej plne umytej kráse s patinou storočia.

Ako sa patrí, s korunkami na vežiach a s neodmysliteľnými vlajkami. Vraj keď sa plaví kráľovná, musí byť zdvihnutý celý deň.

Oproti Toweru je moderná štvrť s "ihlou" mrakodrapu Shard. Nabudúce, pred cestou do Londýna budem musieť vymyslieť špeciálny "parazól" na fotoaparát.

Dlažba pri pevnosti Tower si iste pamätá veľa kráľov a kráľovien.

Takéto sú Londýnske uličky - úzke a vysoké. Opticky ich často uzatvárajú moderné "mrakodrapy". Podobnú značku pre cyklistov v protismere už majú aj v Česku.

Tejto uličke tróni Londýnske "vajce". Budova bola daná do prevádzky v roku 2004. Navrhol ju Norman Foster a postavila firma Skanska. Má 40 podlaží a výšku 180 m. Vajcovitý tvar symbolizuje dokonalosť a absolútno.

Dokonalosť v perspektíve.

Ako by stála hneď za rohom a ona je až za Temžou...

Architektonická symbióza starého s novým - aj to charakterizuje centrum Londýna.

Londýnske taxíky sú vraj najlepšie na svete.

Výťahy.

Monument - pamätník veľkého požiaru Londýna má výšku 61 m. Bol postavený 61 m od miesta, kde požiar v roku 1666 vypukol. V dobe svojho vzniku (1671-1677) bol najvyšším voľne stojacím stĺpom na svete.

Je to výška...

Marble Arch je oblúk z bieleho Carrarského mramoru. Stojí na ostrovčeku v rušnej križovatke na konci Oxford street. Na druhej strane v Hyde parku je známy rečnícky kút "Speakers corner". Tento oblúk pôvodne stál pri Buckinghamskom paláci. V roku 1851 bol rozobratý a premiestnený na toto miesto. Marble Arch je podobného štýlu ako Konštantínov oblúk v Ríme a Víťazný oblúk v Paríži.

Neďaleko Marble Arch je konská hlava.

V Hyde Parku si každý môže povedať čo chce. Druhá vec je, či vás bude niekto počúvať. Mňa nikto nechcel počuť. Na Oxford street sme videli ženu, ktorá mávala Bibliou a kričala tak, že prehlušila aj ruch ulice. Tiež ju nikto nepočúval. Neviem, o čom to bolo. Možno o konci sveta...

V parku sú upravené cestičky pre jazdu na koni.

Neodmysliteľná rekvizita Londýnskych parkov.

Aj v okolí konských ciest sú prechody pre chodcov kombinované s prechodmi pre kone. Aby jazdec nemusel zostúpiť, volí si zelenú pohodlne zo sedla.

Policajt na koni. O kúsok ďalej prejazdil križovatku na červenú.

Detail súsošia s levom na Trafalgarskom námestí.

Konské kasárne, neďaleko sídla vlády strážia v pohotovosti na koňoch.

Katedrála svätého Pavla, sídlo biskupa. Stavba pochádza zo 17 storočia. Od roku 604 je to už piaty chrám na tom istom mieste.

Admirál Nelson na Trafalgarskom námestí. Trafalgar Square je námestie, ktoré svojim názvom pripomína Bitku pri Trafalgare v roku 1805 a víťazstvo britského námorníctva v Napoleonských vojnách.

Blížime sa k parlamentu, prší a niekto má naponáhlo.

Veža so zvonom Big Ben. S fotoaparátom v bezpečí pod strieškou obchodu.

Je práve toľko, koľko je. O chvíľu budú biť tri štvrte hodiny. Hodiny na tejto veži sú vraj veľmi presné.

Budova parlamentu - Westminsterský palác je sídlom Snemovne Lordov (House of Lords) a Dolnej snemovne (House of Commons).

Oproti parlamentu je známe Londýnske "oko", z ktorého je iste dobrý výhľad na stred Londýna. Najväčšie vyhliadkové koleso na svete (výška 135 m) od roku 1999.

Royal Albert Hall of Arts and Sciences je hala určená na usporadúvanie koncertov a iných umeleckých aktivít. Je venovaná manželovi kráľovnej Viktórie, princovi Albertovi. V tejto hale je umiestnený najväčší organ v Spojenom kráľovstve.

Výjazd z uličky Downing street.

Ešte raz Trafalgarské námestie, Národná galéria. Na námestí bola pripravená plocha na športový akt.

Londýn, 23. mája 2013.

Westminsterské opátstvo je veľký gotický kostol anglikánskej cirkvi hneď vedľa Westminsterského paláca.
Je to tradičné miesto monarchie – tu sa konajú korunovácie nových panovníkov, či kráľovské pohreby a svadby.

V Buckinghamskom paláci nás vítajú...

Buckinghamský palác je oficiálnym londýnskym sídlom britského panovníka. Stráž si práve išla precvičiť telo slávnostným pochodom.

Stráž. Čas výmeny stráží sme zmeškali.

Victoria Memorial pred Buckinghamským palácom. Prestalo pršať...

Detail kráľovnej Victórie.

Od Buckinghamského paláca dovidieť na viaceré dominanty Londýna.


London Eye ako na dlani.

Na záver ešte pohľad na Temžu s modernou štvrťou.

Je ešte mnoho miest vhodných na obdiv. Býval tu literárny Sherlock Holmes, je tu Múzeum Madame Tussaud a mnoho iných.