Hrad stojí v katastri obce Šiatorská Bukovinka, tesne vedľa štátnej hranice s Maďarskom. Dnes už hranice nie sú žiadnou prekážkou, na hrad sa dá ísť aj z maďarskej strany, je to kratší výstup, ale cesta z našej Bukovinky je krajšia. Začína sa vo vstupnom areáli, chvíľu sa ide vedľa Bukovinského potoka, ten sa neskôr stratí v lese. Na ďalšej ceste lesom sa dostaneme ku Krúdyho prameňu s umelými jazierkami. Neďaleko od hradu je kamenné more a kamenny vodopád.

Zo vstupného areálu vedie cestička na hrad a odbočka ku kameňolomu Mačica.

Krúdyho prameň je príjemným miestom na chvíľu odpočinku.

Jazierka sú umelé, ale dobre zapadajú do prírodného prostredia. Sú napájané vodou z prameňa.

Bukový viadukt...

Kamenné more je zvláštne aj preto, lebo je to hádam jediné more, ktoré nemá vodorovnú hladinu a predsa nevytečie. Je výsledkom prirodzeného zvetrávania bazaltu, ale sú tam aj zvyšky materiálu zo stavby hradu.

Hneď za morom je vodopád, opäť z vykryštalizovanej lávy, teda z bazaltu.

Kamenný vodopád vznikol pred štyrmi miliónmi rokov. To už stojí za to, vidieť taký exponát... Je to bazaltová láva, ktorá stuhla v kráteri bývalej sopky.

5 a 6 boký tvar vzniká pri pomalom chladnutí bazaltu.

Takáto ohnutá forma patrí k Európskym unikátom.

Bazaltové stĺpy boli odkryté pri stavbe hradu. Tento materiál je viditeľný na každom kúsku hradu.

Hradná brána jednej z bášt trojuholníkového opevnenia.

Hlavný turistický vstup na nádvorie hradu.

Obnovená veža.

Z hradného nádvoria je nádherný výhľad na podobný hrad Salgó, na maďarskom území. /...

Na hrad Salgó, ani do dedinky Somoskő, ležiacej pod hradom sme nešli, stačil nám pohľad na upravené ulice so starými domami.

Maďarská zvonica z vtáčej perspektívy.

Zo žabej polohy - pohľad na vežu.

Do tejto veže vedie tunel pod hradbami.
Hrad Šomoška je zakonzervovaný. Dnešní záchrancovia hradov by asi mali výhrady k použitým materiálom, hlavne k betónu. Ale neviem, nie som odborník, len mi to tak padlo do oka. Pravdou je, že takto má šancu prečkať ďalšie storočia.

Na záver odporúčam nazrieť aj do diskusie k článku o Hajnáčke, kde diskutujúci "paľ ino" podrobne popisuje okolie Hajnáčky v Cerovej vrchovine vrátane okolia Šomošky...