Pokračujeme teda v skokoch na mape Slovenska v meste s bohatou históriou. Je to mesto, ktoré je pekné cez deň aj v noci. Niekedy aj na mojich fotografiách (Nitra, Spätný chod, Galéria).

Nitra a jej hrad v nočných farbách.

Synagóga v Nitre slúži ako koncertná a výstavná sieň.

Aj v Nitrianskej galérii sa konajú koncerty. Záber je z klavírneho koncertu z cyklu komorných koncertov Galéria hudby v zrekonštruovanej koncertnej sále Župného domu, na ktorom sa predstavil náš popredný klavírny interpret Miki Skuta. (foto: Archív Nitrianskej galérie, 24. 10. 2012).
Najbližší koncert v rámci cyklu bude 13. 12. 2012 o 18.00 hod., Ján Levoslav Bella, PETER PAŽICKÝ – klavír.

Neďaleko Nitry je Nová Ves nad Žitavou. V areáli „Studnička“ sa nachádza, trojklenbový Turecký most, popod ktorý preteká potok Drevenica. Most je jedinečnou architektonickou pamiatkou z 15. storočia, z obdobia tureckého pustošenia.

Ochtinská aragonitová jaskyňa (pri ceste medzi Jelšavou a Štítnikom) je zapísaná v zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Vstup do jaskyne.

Netypický záber z jaskyne, ktorá sa vyznačuje bohatou aragonitovou výzdobou.


Z tvorby Ing. Vlada Macha, z výstavy v Palárikove.

V chránenom historickom parku pri kaštieli v Palárikove je unikátna, 12 metrov vysoká, celodrevená vodárenská veža. V tomto roku bola opravená. Park s rozlohou 52 hektárov by sa mal komplexne obnoviť. Práce na realizácii projektu obnovy sa majú začať už v tomto roku a dokončiť v roku 2014.

Piešťanský Krajinský most nad riekou Váh

Piešťanskí milenci (Alexander Trizuljak). Sú najstaršou pamiatkou na Sochu piešťanských parkov.

Za krásami prírody sa často chodí na Liptov. Vodopád v Prosieckej doline.

Radošinské naivné divadlo naozaj pochádza z Radošiny. Cesta dolu, z Radošiny na Hlohovec.

Skalné kopce neďaleko Ražňan. Ražňany sú pri Sabinove. Je tam letisko s tradičnými leteckými dňami. Zaujímavosti v okolí – Šarišský hrad, Lipovce, Jarovnice... Z hlavnej cesty možno odbočiť vo Fričovciach na Lipovce k prameňu minerálnej vody Salvátor, a ďalej smerom na Lačnov k jaskyni Zlá diera. Môžete sa tiež rozhodnúť pre vstup do kaňona Lačnovského potoka so skalným útvarom Kamenná baba. NPR Kamenná baba patrí k najstarším chráneným územiam Slovenska.

Na vrchu Rokoš, nad Uhrovcom je pamätná tabuľa Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka. Pohľad na lesy, vpravo v diaľke je Uhrovský hrad.

Renesančný kaštieľ v Šali bol postavený v druhej polovici 16. storočia ako protiturecká pevnosť.

Iste by ste neuhádli, že táto pamätná doska je v Šamoríne.
Na konci 19. storočia posielali deti zo slovenských oblastí do Šamorína, aby si tam osvojili maďarský a nemecký jazyk. Preto aj Štefánik študoval na evanjelickom lýceu v Šamoríne. Reliéf je umiestnený pred farou evanjelického kostola.

Zo Sandbergu je pekný výhľad na hrad Devín.

Chránené nálezisko Sandberg, je vraj najväčšou slovenskou púšťou. V lokalite sa našlo viac ako 350 druhov skamenelín. Pravdou je, že na Slovensku máme ešte jednu Saharu. Tá sa nachádza na Záhorí a je to miesto kde sa z času na čas konajú zrazy milovníkov historickej bojovej techniky na terénnych ukážkach bojov.

Krajina neďaleko obce Sazdice (13 km západne od Šiah) v čase kvitnutia repky. Repka nás mala zachrániť pred nedostatkom ropy. Všetko je však trochu inak...

Sebechlebský hudci by hneď vedeli, kde sme. Je to cesta do vinohradníckej osady Stará hora. Príjemné miesto, pôsobiace podobne ako Vlkolínec.

Na Spišskom hrade nie je núdza o sugestívne pohľady a výhľady do okolia.

V Štiavnických Baniach možno zažiť nádhernú túru cez Štiavnické vrchy až do Banskej Štiavnice.

Hrad Stará Ľubovňa, jeden z najkrajších hradov na Slovensku.

Kúpele Štós, klimatické kúpele uprostred čistej prírody. V spolupráci s neďalekou Jasovskou jaskyňou sa v kúpeľoch robí aj speleoterapia.

Malá odbočka od architektúry a zastavenie pri mačke zo Štúrova.

V Ríme majú slávne Španielske schody, Trnava má trnavské. Veď je to náš malý Rím.
Trnava má aktuálne aj nový historický a zábavný portál Trnaváci. Aktuality, fotogaléria, fejtóny a trocha humoru nielen pre Trnavákov.

Jednoducho povedané, kaštieľ v obci Vrakúň. Je to zrenovovaný klasicistický kaštieľ z 2. polovice 18. storočia, dnes hotel vyššej triedy neďaleko Dunajskej stredy. Kto má záujem o bulvárne súvislosti, nájde ich tu. Z vlastnej skúsenosti by som sa mohol pochvalne vyjadriť len ku kvalite kávy Cappuccino na terase hotela a k parkovej úprave.

Z Dunajskej stredy do Vrútok je to trochu ďalej, ale vlakom a prstom na mape je to "na skok". Vo Vrútkach majú tradíciu vlaky a hlavne "mašinky". Jeden z historických exponátov v rušňovom depe Vrútky.

Ani by sa to nezdalo, ale sme vo Vysokých Tatrách, na Štrbskom plese. Obrázky z Tatier sú všeobecne známe, mňa zaujala práve táto ruina rozhľadne na veľmi dobrom mieste pre rozhľadňu. Podľa všetkého jej svitá na lepšie časy. Že by sa o to zaslúžilo "vyčistenie" okolia víchricou?

Tradičný letný záber zo Štrbské plesa.

Touto lokomotívou v depe vo Vychylovke sa blížime k záveru mojej abecedy. Nádherný kraj Kysúc a Oravy.

Na Orave dnes aj skončíme. Zuberec mi ostal ako príjemné miesto v spomienkach.
Vraj som tu zabudol na počty obcí podľa začiatočného písmena... Nezabudol som, je to však na viac slov, preto radšej skúsim nabudúce.