Kráľovská pozorovateľňa

Rakúšania v Bergu ju volajú „Königswarte“. Vyhliadková veža podobná tej, čo je postavená na vrchu Veľká Homola (709,2 m n. m) neďaleko Zochovej chaty.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Je podobná, ale trochu väčšia, má širšiu podstavu, ktorá jej zaisťuje lepšiu stabilitu. Ale od začiatku...

V nedeľu sme si povedali, že sa pôjdeme pozrieť na Bratislavu z Bergu, tak ako sa na nás dlhé desaťročia pozerali Rakúšania a iní Západniari... Dnes je to pre nás rovnako jednoduché, ako z Bratislavy odísť autom do Modry, alebo niekde na Záhorie.

Berg je malé upravené mestečko, hneď za hraničným priechodom do Rakúska. Petržalské sídlisko v pozadí odtiaľ vyzerá skoro ako jeho súčasť.

Berg
Berg 
V roku 2004 tu ambiciózny starosta Bergu, Georg Hartl postavil studňu troch národov so sklenenou fontánou, ktorá má symbolizovať zjednotenie Európy a tri krajiny – Rakúsko, Slovensko, Maďarsko. Fontána je zo skla, aby to znázorňovalo krehkosť priateľstva medzi národmi týchto krajín.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Fontána
Fontána 
Hneď za mestom je pekná vyhliadka na Bratislavu, ale napriek slnečnému počasiu, alebo práve preto, viditeľnosť bola dosť zlá...

Bratislava hrad
Bratislava hrad 
V okolí Bergu, na slnečných stráňach kopca nad mestom sú malé vinohrady, teraz už po vinobraní vymaľované jesennými farbami.

Vinohrad
Vinohrad 
Pre okolie Bergu je charakteristické množstvo veterných elektrární.

Veterné elektrárne
Veterné elektrárne V lese, na stromoch a kríkoch sa objavujú presne tak, ako u nás aj neočakávané sýte farby.

Krík
Krík 
Výzor listnatého lesa je už naplno poznačený jesenným časom. Turistické značky sa od našich mierne odlišujú.

Les
Les 
Cieľ našej cesty – kráľovská rozhľadňa „Königswarte“ na vrcholovej lúke. Táto vyvýšenina už za čias Habsburgovcov slúžila ako pozorovateľňa pri vojenských cvičeniach v trojuholníku Kittsee – Berg – Bratislava. Vyvýšeninu použil aj cisár Napoleon I. na pozorovanie svojich vojsk v roku 1805 pred bitkou pri Slavkove ( Austerlitz). V roku 1811 tam bol cisár František I. A napokon aj ja s rodinou v tomto roku...

SkryťVypnúť reklamu
Rozhľadňa
Rozhľadňa 
Neďaleko rozhľadne je vojenský objekt, často považovaný za meteorologickú stanicu. Svedčí o tom aj prítomnosť vojakov na vrchole veže. Takže aj dnes je okolie Dunaja z tejto strany dobre strážené. Smerom k Dunaju je hrad Pottenburg. Cesta k nemu vedie cez diviačiu oboru.

Pottenburg
Pottenburg 
Pri peknom počasí, za dobrej viditeľnosti je možné odtiaľ dobre pozorovať Bratislavu. Preto je vhodné vziať so sebou ďobrý ďalekohľad a k fotoaparátu teleobjektív. Viditeľnosť pri našom pobyte nebola dokonalá, preto len na ilustráciu - mestská štvrť Dlhé Diely z Rakúska...

Dlhé Diely
Dlhé Diely 
Pohľad z veže na lúku, kde si dorast z Bergu púšťal šarkanov. Popri ohrade vpravo je chodník k hradu Pottenburg, rovno - náš zelený okruh.

SkryťVypnúť reklamu
Pod vežou
Pod vežou 
Na ďalšej ceste sme stretli dvoch jazdcov z jazdeckej školy v Bergu.

Jazdci
Jazdci 
Medzi spadnutými listami sme nachádzali množstvo lúčnych kvetov. Na ilustráciu kvet púpavy.

Púpava
Púpava Na záver mapa turistických chodníkov na „Königswarte“. My sme absolvovali zelenú trasu, čas 3 hodiny, vrátane pobytu na rozhľadni a fotografovania.

Mapa
Mapa 
Auf Wiedersehen...


Jozef Javurek

Jozef Javurek

Bloger 
  • Počet článkov:  835
  •  | 
  • Páči sa:  85x

Neoznačené fotografie na blogu výlučne z vlastnej tvorby (c). Inak je všetko vo hviezdach... "štandardný už tradičný bloger, s istou mierou poctivosti" (jeden čitateľ) Zoznam autorových rubrík:  SlovenskoČeský rajCestovanieFotografieHistóriaKultúraPoéziaPrózaMyšlienky, názoryBlogovanieTechnika a technológiaDomácnosťZáhradaZábavaZdravieSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu