reklama

Lietavský hrad potrebuje pomoc

Slovenské hrady volajú po záchrane. Lietavský hrad je jeden z tých, čo sú na tom dosť zle a volajú o pomoc, o zachovanie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Na Šášovskom hrade    sme pozorovali stopy činnosti združeniana jeho záchranu. Podobne to bolo aj na Oponickom hrade. Zo stránky o hrade Lietava   sme sa dozvedeli aj o združení nazáchranu Lietavského hradu. Nedávno sme sa presvedčili o ich činnosti aj na vlastné oči. P očas krátkej dovolenky sme sa ubytovali nahornom konci Lietavy, odkiaľ sa nám hrad skrýval za stromami.

Obrázok blogu


Na Lietave sme boli prvýkrát pred 25-timi rokmi. Vtedy sme ystupovali na hrad od Majera.

Obrázok blogu


Samozrejme nešli sme rovno hore pod hrad, ale po značkovanomchodníku. V spomienkach mi ostala veľkosť hradu. Bohužiaľ, žiadnefotografie z tých čias sa u mňa nezachovali. Aj to bol dôvod ísť sana hrad po rokoch a znovu si ho pozrieť a porovnať.


Výstup sme nezopakovali od Majera, ale v strede dedinysme odbočili na lesnú cestu. Bolo to celkom príjemné zväčša lesom až dosedla, ku krížu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu


Ďalej až na hrad po modrej značke. Jediným spestrením výstupu boli stopy na ceste, ktoré by mohli byť aj medvedie, ale zrejme neboli čerstvé a možno ani medvedie...


Pri kríži sme stretli prvého turistu z opačnej stranya po hrebeni cestou na hrad ďalších. Situáciu hradu nebudem opisovať, leboto už urobil Lukáš Zorád vo svojom článku Nevšedné zážitkovanie na Lietavskom hrade a Peter Martinisko v článku Hrad Lietava. O stave hradu svedčí aj nápispri vstupe, upozorňujúci návštevníkov, že do areálu vstupujú na vlastnénebezpečenstvo.


Na hrade sme stretli členov združenia na záchranuLietavského hradu pri usilovnom snažení urobiť prvé reálne kroky na záchranuruín. Symbolicky sme zamávali krompáčom na záchranu hradu a kúpili sme siknihu o hrade Lietava.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu


Ešte pred vstupom na hrad upútajú pozornosť mohutné hradnémúry, akoby vyrastali zo skaly.

Obrázok blogu


Vstupnú bránu aj ostatné múry hradu pomaly pohlcuje zelenáprírodná zmes, od tráv až po stromy.

Obrázok blogu


Múry sa znižujú vplyvom poveternosti a vegetácie zhora,ale aj zákerne – vypadávaním skál zdola a tiež sa pomaly opticky strácajúv zelenej hmote.

Obrázok blogu


Tento záber mi pripomenul egyptské pyramídy, ktoré tiežčasom stratili svoj krajší obklad. Ich statika je však neporovnateľne lepšiavďaka tvaru.

Obrázok blogu


Stromy sa dlho na múroch neudržia a časom ich vietorskloní k zemi a spolu s koreňmi strhnú na zem aj dávkumuriva.

Obrázok blogu


Niektoré časti hradu si na prvý pohľad zachovávajú svojuniekdajšiu krásu a človek si vie predstaviť, po zabezpečení statiky aúprave nádvorí aj príjemne strávený deň na takomto mieste.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu


Nádvorie pod horným hradom možno ešte v budúcnostiožije návštevníkmi a rytierskymi súbojmi. Záchranári zo Združenia sa tuchcú usadiť na dlhšie a hrad zachovať v dnešnej podobe zaistením statiky a zakonzervovaním.

Obrázok blogu


Návštevníci sa zatiaľ môžu potešiť do neba sa týčiacimihradnými múrmi na pamiatku dávnych čias,

Obrázok blogu


priehľadmi cez otvory, aké nepoznali ani hradní páni,

Obrázok blogu


alebo výhľadmi do blízkeho i vzdialeného okolia.

Obrázok blogu


Z hradu sa nám nechcelo odchádzať, ale hradní páni ešteneponúkajú ubytovanie (len pre nadmieru odvážnych mladých ľudí), tak sme zišliz hradu miestami trochu strmším chodníkom na Majer a cestou sme plánovaliďalší výlet do Súľovských skál.

Jozef Javurek

Jozef Javurek

Bloger 
  • Počet článkov:  865
  •  | 
  • Páči sa:  128x

Neoznačené fotografie na blogu výlučne z vlastnej tvorby (c). Inak je všetko vo hviezdach... "štandardný už tradičný bloger, s istou mierou poctivosti" (jeden čitateľ) Zoznam autorových rubrík:  SlovenskoČeský rajCestovanieFotografieHistóriaKultúraPoéziaPrózaMyšlienky, názoryBlogovanieTechnika a technológiaDomácnosťZáhradaZábavaZdravieSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Monika Nagyova

Monika Nagyova

289 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu