Už zďaleka uvidíte profil mesta Mdina, ktorému dominuje kostolná kopula s dvomi vežami. Na Malte majú kostoly často dve veže, na ktorých sú aj dvoje vežových hodín. Ale správny čas ukazujú len jedny. Je to vraj preto, ak by veriacich chcel diabol pokúšať, pomýli ho rôzny čas na hodinách.
Do Mdiny sa vstupuje cez hlavnú bránu z mesta Rabat. Mestom sa môžete nechať sprevádzať, alebo navštíviť múzeum s výkladom, alebo len tak sa poprechádzať úzkymi uličkami a obdivovať starú architektúru, kostoly. Na Malte sú všadeprítomné mačky a môžete ich stretnúť aj tu.
Z histórie mesta Mdina - založili ho pred troma tisíckami rokov Feníčania. V dobe rímskej sa bývalé hlavné mesto súostrovia volalo Melita a z toho pochádza aj dnešné meno Malty.
Meno Mdina pochádza od arabských dobyvateľov, ktorí osídlili mesto a v deviatom storočí a oddelili od Mdiny mesto Rabat. Až do roku 1530 bola Mdina politickým, kultúrnym a náboženským centrom ostrova.
Mesto leží na kopci 213 metrov nad morom nad lúkami a údoliami a má jednu z najkrajších vyhliadkových panorám. Za zmienku stojí pohľad na mesto Mosta, kde je kostol s kopulou, ktorá je štvrtá najväčšia v Európe.
Cez druhú svetovú vojnu sa v katedrále ukrývali ľudia a modlili sa k Panne Márii, keď cez kopulu vletela do kostola letecká bomba, ale nevybuchla. Odvtedy sa traduje, že to ľudí zachránila Panna Mária. Repliku bomby majú v kostole dodnes vystavenú. Vraj ju vyrobili v českej zbrojovke, kde sa snažili výrobu sabotovať.
Mdina je osídlená niekoľkými aristokratickými rodinami, sú tam malé penzióny, obchody a množstvo výborných reštaurácií. Vedľa vstupnej brány sa nachádza Palác Vilhena, v ktorom je dnes Prírodovedecké múzeum - National Museum of Natural History, kde sú aj ukážky stredovekého mučenia.
Neďaleko Mdiny je najznámejšia skláreň na Malte – Mdina Glass, kde si môžete kúpiť nádherné farebné výtvory zo skla.







