V krajine ako je Malta sa takého zovšednenia tak ľahko nedočkáte, aj po rokoch je tu skrytých stále dosť záhad a zaujímavostí, aj zaujímavých objektov na fotografovanie.
Na začiatku našej trojtýždňovej dovolenky som mal veľké veľké "oči", čo všetko mi bude stáť ako objekt pred objektívom, tie stáročné, aj niekoľkotisícročné pamiatky čakajú len na mňa... Týždeň po návrate si ešte netrúfam hodnotiť výsledok, aj keď štatistiku už poznám, ale tá je vedľajšia, je len istým predpokladom... Stačí keď poviem, že som ešte všetky fotky z tejto dovolenky nevidel.
Stále hľadám vhodný spôsob, ako sa podeliť o skúsenosti zážitky a postrehy z cesty. Jednou z možností by bola forma cestopisu vo viacdielnom seriáli, ale cestopis s faktografiou by bol dosť náročný a možno aj dosť nezaujímavý pre nezainteresovaného čitateľa, veď všetko je už na webe a Malta predsa nie je Terra incognita.
Obrázky z dovolenky sú obvykle najzaujímavejšie práve pre autora, potom pre zúčastnených, trochu pre rodinu a potom dlho, dlho nič... Až nakoniec, možno nejaký zúžený výber osloví pár čitateľov.
Takže bez ďalších rečí, poďme rovno na Maltu...
Maltská republika leží na niekoľkých ostrovoch v Stredozemnom mori. Ostrov Malta meria na dĺžku asi 27 km, takže keby ste vyšli na najvyšší vrch ostrova, 253 m nad morom, uvideli by ste celú Maltu ako na dlani. Samozrejme, podmienka je dobrá viditeľnosť, ale o tú na Malte nebýva núdza.
Údaj o najvyššom bode na Malte mám z mapy, ale možno to už nie je pravda, lebo sa mi zdá, že najvyšším miestom na ostrove je vrchol skládky odpadu... V súčasnosti je už táto skládka skultivovaná a vysádzajú tam stromy a kry. Pred piatimi rokmi však bolo treba pri jazde v okolí prepínať vetranie na vnútorný okruh. Ako nakladajú s odpadom teraz, to neviem.
Ak si myslíte, že na Malte nie je dosť zeme na pokrytie skládky odpadu, môžete si byť istý, že ak by ju nemali, tak ju dovezú odniekiaľ, podobne ako vraj doviezli piesok na jednu exkluzívnu pláž v Pacevile z Afriky za 60 mil. €...
Geografické aj historické podrobnosti o Malte si môžete ľahko pozrieť napríklad aj na Wikipedii , alebo inde na nete, tak ja iba okrajovo...
Na Malte sme boli už tretíkrát, spolu sú to dva mesiace pobytu (Napoleon tam vraj vydržal iba 6 dní). Napriek toľkému času je tam pre nás stále ešte dosť neobjavených historických a iných zaujímavostí. Najdôležitejším lákadlom však stále ostáva čisté more s nádherným pobrežím a skalnatými plážami s priamym prístupom k moru. Sú tam však aj piesočnaté pláže, vhodné pre rodiny s deťmi.

Kamenné pláže na severovýchodnom pobreží Sliemy. Skala je hladká, dobre sa po nej chodí, je príjemná na dotyk.
Malta i ďalšie ostrovy Maltskej republiky - Gozo, Comino, Cominotto, Filfla a St. Paul's Island sú skalnaté, dá sa povedať, že celá Malta je vápencová skala, z ktorej sú postavené aj takmer všetky ľudské obydlia na ostrovoch. Stačí nájsť vhodné miesto, odkryť malú vrstvičku zeme a už je možné píliť kvádre.

Kameňolom na ostrove Gozo
Maltské mestá svojimi úzkymi uličkami a spôsobom stavby domov pripomínajú arabský svet. Nakoniec, aj maltština je akoby skrížená medzi taliančinou a arabským jazykom. Našťastie druhým oficiálnym jazykom je angličtina, ktorou sa dá všade dohovoriť. Francúzi boli na ostrove dosť krátko, Napoleon iba chvíľu, tak po sebe nezanechali jazykovú stopu.
V roku 1798 sa cestou do Egypta, na krátku a neúspešnú výpravu, francúzske vojsko zastavilo na Malte, kde len tak mimochodom zvrhli vládu maltézskych rytierov (ostrov daroval rádu Johanitov cisár Karol V. v roku 1530, potom, čo ich Turci vyhnali z ostrova Rhodos).
Po odchode Francúzov zabrali Maltu Angličania a odišli odtiaľ až po druhej svetovej vojne (1964). Zaujímavé je, že po odchode Angličanov začali Malťania budovať svoj vlastný socializmus. Kamarátili sa s Husákom a z vďačnosti nakúpili u nás Embéčky. Československé autá je ešte stále vidieť jazdiť na ostrovoch, ale oproti roku 2003 sa mi zdá, že ich je už menej.
To bol iba "kuk" do histórie Malty, tá je oveľa oveľa bohatšia, ale dnešná Malta sa už modernizuje. Dokonca nedávno chceli staré tradičné autobusy, zdedené ešte po Angličanoch, nahradiť novými modernými, ale dopravcovia sa vzbúrili a pár dní štrajkovali s neznámym výsledkom.

Maltské autobusy, dostanete ich ako suvenír v rôznych veľkostiach. V skutočnosti sú nízke, pri jednej ceste nastúpil turista s výškou nad 2 m, tak sa presúval autobusom v komickom predklone...
Napriek tomu, že Malta sa modernizuje, zachováva si aj v novej výstavbe isté tradičné prvky, ako je stavebný materiál, balkóny a terasy.

Maltské balkóny
Stavia sa často v hustej mestskej zástavbe, kde je nedostatok miesta, a to vyháňa nové hotely a domy do väčších výšok. V tomto období sa na Malte stavia možno až príliš veľa domov, ponuka bytov presahuje dopyt.

Na konci výbežku ostrova v Slieme sa rozbehla nová moderná výstavba Tigne point.

Detail konštrukcie prechodovej lávky pre peších

Večerný pohľad z hradieb Valletty na nový komplex Tigne point, na mapách je táto plocha ešte označená ako športový areál.
Jedno z najkrajších miest na Malte je Sliema so svojimi kamennými plážami. Sliema je blízko Valletty, čo by kameňom dohodil, ale doprava na Malte je zložitá, je treba obchádzať zálivy, rešpektovať jednosmerky, úzke uličky a premávka je teda aspoň v sezóne, riadne hustá.

Časť pobrežných pláži v Slieme
Na väčšie vzdialenosti (na druhý koniec ostrova) sa dá ísť dokonca diaľnicou. Jazdí sa vľavo, na čo sa dá zvyknúť, ale najzložitejšie sú podľa mňa improvizované kruhové križovatky s množstvom vstupov a výstupov. Nie je to tak dávno, čo na Malte nebol na križovatkách ani jeden semafor.

Pohľad do vnútra novostavby - oceľová nosná konštrukcia, ale aj prvky tradičnej architektúry (Tigne point)
Hovorí sa, že každá maltská rodina má aspoň dve autá (cca 400 tis. obyvateľov)... Ako som už povedal, na verejnú dopravu sú tu tradičné maltské autobusy z čias, keď boli na ostrove pánmi Angličania... Dodnes ich tam (Angličanov) radi vítajú ako turistov, ktorí nepozerajú na nejaký drobný cent...
Maltská architektúra - to je možno až prisilný výraz pre mňa, laika v tejto oblasti, ale zaujal ma vzhľad domov, hotelov a maltských ulíc. V súčasnosti sú stavebné žeriavy častou zložkou panorámy miest... Vidieť ich takmer všade.
Keď sme u žeriavov - používajú sa aj ako sťahovacie mechanizmy. Keďže schodištia sú úzke a každý byt má balkón, pristaví sa na ulici autožeriav s jednoduchou plošinou na háku a nábytok sa premiestňuje zhora dolu i naopak aj do najvyšších poschodí... V jednoduchosti je krása.
Pred piatimi rokmi som videl také plošiny v činnosti bez akéhokoľvek zaistenia osoby na plošine, teraz už majú na plošinách aj zábradlie a dokonca pripnutý bezpečnostný pás... Veď hovorím, že Malta sa modernizuje.
K zamysleniu o architektúre ma priviedol aj fakt, že vraj občas spadne niektorý zo starých tradičných maltských balkónov, ale nedávno sa stalo, že majiteľ odchádzal zo svojho domu, buchol dvermi a dom sa zrútil. Teda, obvodové múry ostali stáť, aj uličná fasáda, ale spadli dve podlažia a strecha. Dodnes tam akoby stojí...
V maltských mestách sa domy stavajú v rade, ak sa nejaký búra, musia sa najprv založiť rozperky, aby nespadli dva susediace domy.
A ešte jeden postreh - pred siedmimi rokmi sme boli na pláži Golden Bay, nad ktorou stál hotel. Dnes tam už nestojí, zbúrali ho a namiesto neho je tam nový moderný hotelový komplex. Môj záver k stavebnému boomu na Malte teda hovorí: ak sa im na Malte nejaký hotel nepáči, zbúrajú ho a postavia nový, krajší...
Na záver niekoľko variácií novostavieb na pobreží Sliemy, bez komentára (niektoré sú na predaj...).

.

.

.

.

.

.

Malta sa naozaj modernizuje a tiež - komercionalizuje... ale o tom nabudúce.
Práve som sa dočítal, že Maltský hotel The Westin Dragonara Resort bol nominovaný na cenu WTA 2008 - Európa ako najlepší plážový hotel (aby nedošlo k omylu, neboli sme ubytovaní v tomto 5 star hoteli...).
.
.