Hľadali sme ju najprv v Liptovskej Porúbke a ona je pri Váhu, poblíž cesty, medzi Liptovským Hrádkom a Kráľovou Lehotou. Je treba prejsť cez most smerom na Kráľovu a za mostom zísť doprava, okolo vodných zdrojov. Nie sú tam žiadne značky. Na mapke (mapový server SAŽP )je to naznačené červenou čiarou.
Maša je vysoká pec, ktorá tu bola postavená v roku 1792. Železnú ruda, vážili "vážnici", a tá sa potom spracovávala vo vysokej peci. Železo bolo veľmi kvalitné, preto z neho vyrábali v Liptovskom Hrádku pušky, karabíny a pištole. V mašianskej vážnici je múzeum, kde návštevníkom ochotne podajú obsiahly historický výklad, s mnohými zaujímavosťami. Na obrázku je klopačka.

Medzi vzácne kusy múzea patria tieto dva originálne banské vozíky.

V areáli vážnice rastie 200 ročná lipa (podľa rozprávania správcu múzea), v zozname chránených stromov som ju však nenašiel... Možno ju zapíšu o sto rokov, lebo je v dobrej kondícii...

Oproti vážnici za cestou sú zvyšky stavieb bývalej "priemyselnej zóny".

Z Maše sme prešli cez most za odbočkou do Kráľovej Lehoty na druhý breh Váhu, vo vzdialenosti asi 2 km sa ukázal náš hľadaný balvan. Na jeho vrchol sa dá vyjsť zo zadnej strany. Okolo balvana je chránené územie s rozlohou 0,28 ha.




Z plošiny je prvý dojem dosť podobný súčasnej technickej dobe... Balvan je "zadrôtovaný" vysokým napätím...

Pohľad zhora na prístupovú lúku smerom k mostu cez Váh. Namiesto smerových značiek možno použiť stožiare vedenia VN...

Na skale rastú skalničky a iné chránené rastliny.



Ak by ste sa rozhodli pozrieť sa na balvan zblízka, odporúčam dopoludňajší čas, inak sú na fotografovanie nevhodné podmienky s protisvetlom. Taktiež stojí za to, zastaviť sa v múzeu na Maši a vypočuť si zasvätené rozprávanie správcu.
Iné o Liptovskom Hrádku:
-o návšteve folkového klubu
- o mojej vojenskej službe v Hrádku