Pred rokmi sme často cestovali cez Kremnicu, ale málokedy sme sa v meste zdržali dlhšie. Tentokrát sme nešli do starého mesta hlavnou mestskou bránou:

ale okolo vonkajšieho opevnenia k mestskému hradu, cez staré kremnické uličky:

s atmosférou stredoveku:

Ani teraz sme tradíciu krátkej zastávky neporušili a za dve hodiny sme stihli prehliadku Mestského hradu aj kostola sv. Kataríny. Malá veža a vyhliadková veža kostola:

Na hrad sme prišli necelé dve hodiny pred záverečnou. Na prehliadku mesta a okolia z vyhliadkovej veže som ostal sám, manželke sa 127 točitých schodov zdalo veľa.

Bolo to vo štvrtok, bol som sám v celom hrade, sám na veži kde kedysi strážcovia pozorovali Kremnicu a ohlasovali blížiace sa nebezpečenstvá (dnes by tam namontovali kamery...). Zdalo sa, že mestu nič nehrozí... Celé okolie vyzeralo bezpečne a útulne. Nie vždy to tak bývalo.
Pohľad zhora na severnú vežu a karner:

Pôvodné opevnenie hradu pochádza z 13. storočia, ešte pred udelením mestských privilégií v r. 1328. Súčasne s hradbou bol postavený aj neskororománsky karner. Zachovala sa z neho kostnica, v ktorej možno vidieť časť z kostí, ktoré tam boli nájdené. História Kremnického hradu je veľmi zaujímavá, mala niekoľko zvratov a stojí za to podrobne sa s ňou oboznámiť. Na veži bolo príjemne, až do chvíle keď zadul tak silný vietor, že som mal problém otvoriť dvere na schodište. Podarilo sa keď vietor ako začal, tak aj prestal. Možno to bolo varovanie strážnych duchov...

V kostole sv. Kataríny sme boli dvaja návštevníci a dve sprievodkyne. Napriek tomu sme si vypočuli kompletnú históriu hradu i kostola. Najviac ma zaujalo rozprávanie o organe, o akustike v kostole, ktorá vyznievala majestátne aj pri výklade sprievodkyne.
Zábery z interiéru nemám, fotografovanie vnútri nie je dovolené. Môžem len potvrdiť, že kostol je naozaj nádherný a zvláštny nielen svojim tvarom kríža, ale aj výzdobou a vzácnymi pamiatkami. Z každej strany dýcha história a zároveň moderný duch súčasnosti v podobe zreštaurovaných starých diel a najmodernejšieho organu na Slovensku. Pri pohľade z námestia sa prekrýva malá veža opevnenia a vyhliadková veža kostola:

Neskorogotický kostol sv. Kataríny vznikol prestavbou staršieho objektu zo 14. stor. Po statickom narušení prešiel kostol v rokoch 1884-1887 veľkou neogotickou prestavbou. Pripojená veža je v podstate samostatnou stavbou z druhej polovice 15. storočia. Ako najvyšší objekt bola sídlom strážcov mesta.
Posledné úpravy hradu sa uskutočnili v r. 1978-1995, kedy sa uskutočnil archeologický výskum a komplexná obnova všetkých objektov. Hrad je v správe kremnického múzea.
Kremnický hradný organ 2005V kostole sa každoročne v lete, každú nedeľu konajú organové koncerty. Teraz sa práve začal 9._európsky organový festival a potrvá až do 21. augusta. Veľmi rád by som sa niektorého koncertu zúčastnil, lebo mám organovú hudbu rád a v takom prostredí, s takým nástrojom a vynikajúcimi interpretmi to musí byť zážitok.
Z hradu sme odchádzali vďační za obsiahly výklad o histórii s predsavzatím, že niektorý z koncertov musíme navštíviť už toto leto. Kremnica má ešte veľa zaujímavostí, ktoré stoja za pozornosť. V meste sa koná okrem Kremnického hradného organu aj niekoľko ďalších tradičných podujatí, ako Kremnické GAGY, Biela stopa Kremnica, obliehanie hradu a iné. Na záver ešte niekoľko záberov z mesta - jedna z panorám videná z vyhliadkovej veže:

Námestie s trojičným stĺpom a fontánou:

Detail trojičného stĺpa:
