Náš cieľový priestor je v zásade skoro celý na nasledujúcej mapke. Diaľková trasa viedla cez rakúske diaľnice až do Salzburgu, ďalej už Nemeckom do Schwangau (v tesnej blízkosti mesta Füssen). Prechod cez rakúsko-Nemecké hranice sme potom absolvovali viackrát, to dnes vodič ani nepostrehne, kde vlastne je, akurát, že v Rakúsku musí mať diaľničnú známku.
Orientačná mapa časti Bavorska.

Zaujímavý objekt z Rakúska, pôsobiaci ako pevnosť, či väznica upútal našu pozornosť okenicami v národných farbách.

Náš alpský hotel Waldmann, Alpská ruža neďaleko Turistického centra.

Rozprávkový zámok Neuschwanstein, ktorý dal postaviť Bavorský kráľ Ludwig II., bol dokončený v roku 1886. V tom istom roku, za neobjasnených okolností Ludwig II. zomrel.

Kým žil, na zámok Neuschwanstein nesmel vstúpiť žiaden obyčajný neurodzený človek, kráľ by to považoval za znesvätenie tej nádhery. O niekoľko týždňov po jeho smrti však zámok sprístupnili verejnosti.

Z mestečka je najlepšie nechať sa odviezť k zámku autobusovou linkou. Neďaleko konečnej zastávky autobusu je oceľový mostík Marienbrücke, ktorý bol postavený počas výstavby zámku, aby umožnil nádherné výhľady do doliny a na zámok.

Most je zostavený z dvoch častí, každá je zakotvená do skaly.

Pohľad z mosta na zámok je tu hádam najviac fotografovaná panoráma. V čase našej návštevy bola práve táto strana zahalná lešením.

Pod mostom v údolí je vodopád.

V detaile pripomína biely závoj nevesty.

Najvyššia zámocká veža, jeden z prvkov, ktoré boli inšpiráciou pri stavbe Disneylandu.

Swangau sa pyšní dvomi zámkami, z cesty na Neuschwanstein je výborný výhľad na zámok Hohenschwangau, ktorý tu dal postaviť Ludwigov otec, kráľ Maximilian II.

Alpské velikány a jazero Alpsee.

Pod zámockými vežami.

...

Spätný pohľad z nádvoria zámku na údolie s vodopádom a Marienbrücke.

Nemecká dôkladnosť, tu dominovala naplno. Všetko muselo klapať na sekundu presne. Vstupenka na hrad má svoje číslo a čas vstupu je presne určený. Až keď padla tá správna sekunda, mohli ste vstúpiť do zámku.

Každý návštevník dostal čiernu skrinku - elektronického sprievodcu vo zvolenej reči. Pre nás bola najbližšia čeština. V každej miestnosti bol automaticky aktivovaný príslušný komentár. Na Hohenschwangau to však nešlo automaticky, ale sprievodca priblížením svojej skrinky aktivoval návštevníkom príslušnú stať komentára.
Raz som vošiel ako prvý do miestnosti, natrčil som svoju skrinku k prichádzajúcim návštevníkom, ako to robil sprievodca. Návštevníci poslušne "aktivovali" svoje aparáty, až ma so smiechom odhalila poľská turistka (jediná si ma zafixovala ako návštevníka:). Tak pribudla ku kráse zámku aj veselosť...
Vnútri bolo zakázané fotografovať, chvíľami sa zdalo, že pre niektorých návštevníkov to neplatí, ale ja som v tomto smere disciplinovaný ako Martin Marušic...
Podľa informácie od sprievodcu, Schwangau navštívi ročne viac ako milión turistov z celého sveta. Približne toľko turistov za rok navštívi aj ostrovný štát Malta. Z historického pohľadu sa teda stavba Ludwigových zámkov vyplatila. O zaujímavých detailoch zo života Ludwiga II. sa dočítate v odkazoch uvedených v závere článku.