Slovenské jaskyne - Jasovská

Na Slovensku je 12 verejnosti prístupných jaskýň, ktoré spravuje Správa slovenských jaskýň.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (32)

Sú to jaskyne Belianska, Bystrianska, Demänovská, Demänovská ľadová, Dobšinská ľadová, Domica, Driny, Harmanecká, Jasovská , Ochtinská aragonitová a Važecká.

Všetky fotografie v tomto článku sú z Jasovskej jaskyne...

Obrázok blogu

Všetky sprístupnené jaskyne súvyhlásené za národnú prírodnú pamiatku a od roku 1995 sú štyri z nichsúčasťou svetového prírodného dedičstva: Ochtinská aragonitová jaskyňa,Domica, Gombasecká jaskyňa a Jasovská jaskyňa a od roku 2000 ajDobšinská ľadová jaskyňa. Tieto si vyžadujú osobitnú ochranu,starostlivosť a prezentáciu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Najstaršia sprístupnená jaskyňa na Slovensku je Plavecká jaskyňa sprístupnená v rokoch 1802 – 1809 a Jasovská jaskyňav roku1846. Tvoria ju priestory o piatich poschodiach, prepojenézvislými komínmi, oválne chodby a stropné korytá dokladajú, že jaskyňuvytvorila rieka Bodva.

Obrázok blogu

Rozmanitá je sintrová výzdoba, hlavneobrovské stalagnáty o priemere až 18 m v Starom dóme, palicovitéstalagmity v Medvedej sieni, brčká vo Veľkom a Bielom dóme a v Brčkovejchodbe, bubny, alebo nástenné vodopády v Dóme netopierov. Prvéprehliadky tu od r. 1846 predvádzali mnísi z jasovského kláštora .

Obrázok blogu


Veľa zaujímavostí a naj... sa dá nájsť na stránke správy slovenských jaskýň. Okrem týchto 12 jaskýň sú sprístupnené ešte ďalšie 4: Krásnohorská jaskyňa, Jaskyňa mŕtvych netopierov, Zlá diera a Bojnická hradná jaskyňa.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Každá jaskyňa má v zime obdobie, keď je zatvorená. V tomoto období(február) by mali byť otvorené jaskyne Belianska, Bystrianska,Demänovská jaskyňa slobody, Domica a Važecká jaskyňa.

Obrázok blogu

Vo väčšine našich jaskýň je návštevníkom dovolené fotografovať,samozrejme ako inak, po zaplatení príslušného poplatku (200 - 300 Sk).Pri fotografovaní je možné použiť bleskové svetlo, ale v jednej jaskyni(myslím, že v Jasovskej) upozorňujú, že nie je dovolené používať prifotografovaní statív.

Obrázok blogu

Rozmýšľal som nad dôvodmi a prišiel som na to, že použitie statívu bysi jednoznačne vyžiadalo viac času, čo by narušilo presne načasovanétempá prehliadok a naviac, všade je zakázané skupinu predbiehať alebozaostávať za ňou.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Druhou príčinou je iste fakt, že pri fotografovaní zo statívu byfotograf využíval existujúce umelé nasvietenie priestoru, čím byvlastne využil tvorivý výsledok autorov osvetlenia, fotografie by mohlimať vyšší umelecký efekt.

Obrázok blogu

Pri použití blesku sú výsledky kombináciou oboch princípov, čo nedávavždy dobrý, alebo želaný výsledok. Návštevníkovi je teda za poplatokumožnené urobiť si fotografie na úrovni dokumentu do rodinného archívutypu - aj tu som bol... a nie profesionálne zábery pre komerčnévyužitie..

Obrázok blogu

Čertova ruka...

Dobrou pomôckou pri fotografovaní v jaskyni je fotoaparát vybavenýzariadením na elimináciu otrasov a s možnosťou nastavenia vysokejcitlivosti. Vysoká citlivosť však ovplyvňuje iné charakteristikyvýsledného obrazu, preto je len kompromisným riešením.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

V minulosti som pochodil veľa slovenských jaskýň, ale doba digitálnejrozšafnosti začala len pred niekoľkými málo rokmi, tak moje prvé"jaskyniarske" fotografie boli z jaskyne Driny .

Obrázok blogu

Teraz, v čase keď je Jasovská jaskyňa ešte zatvorená, vás do nejpozývam prostredníctvom mojich fotografií z mojej minuloročnejdovolenky...

Obrázok blogu

Jasovská jaskyňa ma očarila...bol som ochotný práve vtedy dosvedčiť, že je najkrajšia zo všetkých slovenských...;)

Obrázok blogu

V Jasove, po výstupe z jaskyne možno vyjsť na vrchol hory, ktorá skrýva jaskyňu, sú tam pozostatky hradu...

Obrázok blogu

V obci je kláštor, ktorý tiež stojí za prehliadku a zoznámenie sa s jeho históriou...

Obrázok blogu

...Jozef Javurek

Jozef Javurek

Bloger 
  • Počet článkov:  836
  •  | 
  • Páči sa:  87x

Neoznačené fotografie na blogu výlučne z vlastnej tvorby (c). Inak je všetko vo hviezdach... "štandardný už tradičný bloger, s istou mierou poctivosti" (jeden čitateľ) Zoznam autorových rubrík:  SlovenskoČeský rajCestovanieFotografieHistóriaKultúraPoéziaPrózaMyšlienky, názoryBlogovanieTechnika a technológiaDomácnosťZáhradaZábavaZdravieSúkromné

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu