Sú to jaskyne Belianska, Bystrianska, Demänovská, Demänovská ľadová, Dobšinská ľadová, Domica, Driny, Harmanecká, Jasovská , Ochtinská aragonitová a Važecká.
Všetky fotografie v tomto článku sú z Jasovskej jaskyne...

Všetky sprístupnené jaskyne súvyhlásené za národnú prírodnú pamiatku a od roku 1995 sú štyri z nichsúčasťou svetového prírodného dedičstva: Ochtinská aragonitová jaskyňa,Domica, Gombasecká jaskyňa a Jasovská jaskyňa a od roku 2000 ajDobšinská ľadová jaskyňa. Tieto si vyžadujú osobitnú ochranu,starostlivosť a prezentáciu.

Najstaršia sprístupnená jaskyňa na Slovensku je Plavecká jaskyňa sprístupnená v rokoch 1802 – 1809 a Jasovská jaskyňav roku1846. Tvoria ju priestory o piatich poschodiach, prepojenézvislými komínmi, oválne chodby a stropné korytá dokladajú, že jaskyňuvytvorila rieka Bodva.

Rozmanitá je sintrová výzdoba, hlavneobrovské stalagnáty o priemere až 18 m v Starom dóme, palicovitéstalagmity v Medvedej sieni, brčká vo Veľkom a Bielom dóme a v Brčkovejchodbe, bubny, alebo nástenné vodopády v Dóme netopierov. Prvéprehliadky tu od r. 1846 predvádzali mnísi z jasovského kláštora .

Veľa zaujímavostí a naj... sa dá nájsť na stránke správy slovenských jaskýň. Okrem týchto 12 jaskýň sú sprístupnené ešte ďalšie 4: Krásnohorská jaskyňa, Jaskyňa mŕtvych netopierov, Zlá diera a Bojnická hradná jaskyňa.

Každá jaskyňa má v zime obdobie, keď je zatvorená. V tomoto období(február) by mali byť otvorené jaskyne Belianska, Bystrianska,Demänovská jaskyňa slobody, Domica a Važecká jaskyňa.

Vo väčšine našich jaskýň je návštevníkom dovolené fotografovať,samozrejme ako inak, po zaplatení príslušného poplatku (200 - 300 Sk).Pri fotografovaní je možné použiť bleskové svetlo, ale v jednej jaskyni(myslím, že v Jasovskej) upozorňujú, že nie je dovolené používať prifotografovaní statív.

Rozmýšľal som nad dôvodmi a prišiel som na to, že použitie statívu bysi jednoznačne vyžiadalo viac času, čo by narušilo presne načasovanétempá prehliadok a naviac, všade je zakázané skupinu predbiehať alebozaostávať za ňou.

Druhou príčinou je iste fakt, že pri fotografovaní zo statívu byfotograf využíval existujúce umelé nasvietenie priestoru, čím byvlastne využil tvorivý výsledok autorov osvetlenia, fotografie by mohlimať vyšší umelecký efekt.

Pri použití blesku sú výsledky kombináciou oboch princípov, čo nedávavždy dobrý, alebo želaný výsledok. Návštevníkovi je teda za poplatokumožnené urobiť si fotografie na úrovni dokumentu do rodinného archívutypu - aj tu som bol... a nie profesionálne zábery pre komerčnévyužitie..

Čertova ruka...
Dobrou pomôckou pri fotografovaní v jaskyni je fotoaparát vybavenýzariadením na elimináciu otrasov a s možnosťou nastavenia vysokejcitlivosti. Vysoká citlivosť však ovplyvňuje iné charakteristikyvýsledného obrazu, preto je len kompromisným riešením.

V minulosti som pochodil veľa slovenských jaskýň, ale doba digitálnejrozšafnosti začala len pred niekoľkými málo rokmi, tak moje prvé"jaskyniarske" fotografie boli z jaskyne Driny .

Teraz, v čase keď je Jasovská jaskyňa ešte zatvorená, vás do nejpozývam prostredníctvom mojich fotografií z mojej minuloročnejdovolenky...

Jasovská jaskyňa ma očarila...bol som ochotný práve vtedy dosvedčiť, že je najkrajšia zo všetkých slovenských...;)

V Jasove, po výstupe z jaskyne možno vyjsť na vrchol hory, ktorá skrýva jaskyňu, sú tam pozostatky hradu...

V obci je kláštor, ktorý tiež stojí za prehliadku a zoznámenie sa s jeho históriou...

...