Štítnik je malá obec neďaleko Rožňavy, cez ktorú preteká potok s rovnakým názvom. V písomnostiach si ju prvýkrát všimli v roku 1243, ale dá sa doložiť osídlenie obce už v 12. storočí. Miestni obyvatelia sa od začiatku venovali ťažbe nerastov, najmä železnej rude, ktorú aj spracovávali, ale aj medi, pričom natrafili aj na ložiská zlata.
V Štítniku sa narodil slovenský básnik a prekladateľ Ctibor Štítnický (vlastným menom Tibor Dörner), manžel slovenskej spisovateľky Jarmily Štítnickej.

Námestie v Štítniku s pamätníkom SNP.

Evanjelický gotický kostol pochádza zo 14. - 15. storočia. Bol budovaný vo viacerých etapách. Poslednou bola mohutná veža, ktorá mala mať aj obranný charakter. Je ukončená drevenou barokovou nadstavbou.

Evanjelický gotický kostol je národnou kultúrnou pamiatkou. Bazilika je pôvodne trojloďová.

Má krásne hviezdicové a sieťové klenby. V interiéri kostola sa našiel prvý nepriamy doklad slovenskej svetskej piesne z r. 1571.

V kostole sa náchádzajú dva organy. Jeden z nich je najstarším organom na Slovensku. Na tomto obrázku je novší barokový organ (starší je na obrázku v článku L. Kramaričovej).

Hlavný vchod a mohutné múry svedčia o pôvodnom obrannom charaktere veže.

Na druhom konci námestia je katolícky barokový kostol sv. Júdu Tadea z roku 1753.

Obec Štítnik dodnes nazývajú mestom. Na námestí sú poschodové meštianske domy, aj rokokový palác s figurálne stvárneným štítom, postavený v druhej polovici 18. storočia. Táto časť obce s námestím bola vyhlásená za pamiatkovú zónu.

V historickom centre Štítnika sa zachovala stará liatinová nádrž na vodu.

Veľmi krátke zastavenie v Štítniku končíme a pokračujeme v ceste na hrad Krásna Hôrka.
Pre lepšiu predstavu o interiéri gotického kostola odporúčam článok Lucie Kramaričovej.