Počas vládnutia Arpádovskej dynastie (900-1301) bolo mesto sídlom kniežaťa a neskôr aj kráľovským sídlom. Štefan I. tu založil prvé biskupstvo na území krajiny. Baziliku Sv. Michala na hrade založila Gizela Bavorská, manželka Štefana, zakladateľa štátu. Neskôr bol na hrade postavený Palác kráľovien, preto sa Veszprém volá mestom kráľovien (viac zaujímavostí z histórie mesta tu).
Bátovce (na Slovensku) sú prvý raz písomne doložené listinou z roku 1037. Neskôr sa spomínajú ako "trh kráľovnej", z toho sa usudzuje, že v časoch arpádovských panovníkov boli majetkom kráľovnej.

Bazilika Sv. Michala -Veszprém.
Mesto bolo počas týchto sviatkov (Traja králi) takmer bez ľudí. Stretli sme ich len v kaviarni pri kávičke a v kostole. Keby nebolo množstvo zaujímavých pamiatok, bola by to nuda. K tomu ešte ako bonus, fúkal mrazivý vietor, najmä na hradnej vyhliadke.

Najkrajšia vyhliadka z hradu. Sochy kráľa Štefana a kráľovnej Gizely Bavorskej, zabalené do igelitu. Nie je mi jasné prečo, ale podobne boli zabalené aj iné sochy v meste.

Výhľad na inú časť mesta. Veszprém vraj bol založený, podobne ako Rím, na siedmych pahorkoch.






Minulá éra sa aj tu zapísala panelákovými sídliskami. Čím sa zapíše táto?


Nové mestské časti.

Takmer naša súčasnosť, v roku 2023 bude Veszprém hlavným mestom kultúry.


Najužitočnejšia spomienka, pojazdné WC na námestí napojené na všetky potrebné siete a perfektne vybavené, vrátane potrebnej hygieny.

Na ceste domov - 700-ročný hrad Csesznek v pohorí Bakony, v župe Veszprém.
