Keď si položím pred seba mapu Slovenska, zisťujem, že najvýchodnejšou obcou Slovenska je Nová Sedlica a najvýchodnejší bod je Kremenec na trojitom hraničnom bode Poľsko - Ukrajina - Slovensko.
Tak ďaleko na východe Slovenska som však nikdy nebol, aj keď môj najvýchodnejší bod sveta je Kyjev. Za svoj slovenský Ďaleký východ som vždy považoval Medzilaborce a Čertižné...
Podľa mapy blogerov je najvýchodnejším blogerom Peter Falis zo Sobraniec. Severne, v okolí Medzilaboriec píše iba Martin Semanco z Habury. Medzi tým ešte treba spomenúť (okrem iných okolo Sniny), aj znalca tamojších lesov Juraja Lukáča.
Habura je obec na pol ceste z Medzilaboriec do Čertižného.. Neviete, kde sú Medzilaborce? Ani ja som to nevedel, keď som tam prvýkrát cestoval, musel som si vziať na pomoc mapu. Dnešný stav krajiny nájdete na turistickej mape č. 106.
Z Čertižného do Medzilaboriec je 12 km, z Medzilaboriec do Humenného 42 a kde je Humenné, to už asi každý vie... :)

Grécko-katolícky kostol v Čertižnom stojí na vyvýšenom mieste.
Čertižné je (bývala) slávna obec, o ktorej sa kedysi učili žiaci už na Základnej škole v dejepise, že tam bola tzv. Čertižňansko-Haburská vzbura. V roku 1935 vyhnali z obce exekútorov a demonštrovali proti exekúciám.

Budova bývalého MNV, na ktorej je pamätná tabuľa vzbury.

Starý dom.
Na miestnom cintoríne je pochovaný A. I. Dobrianský (1817 – 1901), publicista a ukrajinský politik.

Náhrobná doska na hrobe Dobrianskeho.

Na cintoríne je aj vyhradený priestor, vojenský cintorín padlých vojakov z 1. svet. vojny.

Kostol s cintorínom.

Grécko-katolícky kostol - cerkev.
Čertižné je tichá dedinka v údolí, ktorým tečie začínajúci Laborec, prameniaci v horách nad dedinou, neďaleko hranice s Poľskom.

Hranica.
Všade na okolí sú nádherné, zachovalé lesy s bohatstvom zveri. Sú tu aj vlky a najnovšie neďaleko hranice poľovníkov prekvapil medveď.

Na hranicu je to z obce asi 2 km, vedie tadiaľ cesta do poľského Lipowca. Colníci a pohraničná stráž už z Čertižného odišli, tak prekročiť hranicu vôbec nie je ťažké.

Kedysi za starých čias budovania vojnou zničenej Waršavy, ak niekoho chytili Poliaci, (vraj) mal zaistený najmenej týždenný pobyt ako budovateľ mesta.

Čertižnianske lesy sú ako stvorené na prekrásne vychádzky a zber húb. Obec pomaly ale isto starne, mladí chodia domov iba na letné pobyty s vnúčatami k babkám.
Medzilaborce (ML), okresné mesto v posledných rokoch známe hlavne kvôli Múzeu Andyho Varhola (ako o tom píše aj Dana Pančurová vo svojom blogu).

Hlavná ulica v Medzilaborciach je čistá a upravená.

Nové budovy na hlavnej ulici.

V meste je pekný pravoslávny kostol na vyvýšenom mieste nad mestom, nový hotel a neďaleko na Danovej je rekreačné stredisko s lyžiarskymi vlekmi.
Všade na okolí Medzilaboriec sú zaujímavé dedinky so starými kostolíkmi. Nie je ďaleko do Svidníka, na Duklu a cestou do Humenného sa môžete zastaviť v Monastyre v Krásnom Brode.
Je to nádherný kraj, zatiaľ turisticky príliš neobjavený. Ako všade na východe, a v chudobnejších oblastiach Slovenska, aj tu sa pasujú s rómskou komunitou, večer sa zdá, že mesto im patrí.. Napriek tomu alebo hlavne preto, by bolo žiaduce, aby tento kraj zažil väčší záujem turistov, ktorí túžia po čistej panenskej prírode...
Budúce zastavenie: Humenné