Nachádza sa tu ojedinelý útvar - skalné okno. Na svahoch kopca sú zvyšky hradiska keltského pôvodu. To boli lákadlá, za ktorými sme sa vydali dnes, v tropickej horúčave. Zvolili sme si za východisko Velčice, trasa je síce trochu dlhšia, ale nie je tak strmá ako z Kostoľan.

Za dedinou sme išli kúsok k lesu a tešili sme sa na lesné tiene. Bola to príjemná a očakávaná zmena, aj keď lesná tôňa bola náramne kontrastná.

Najčastejšie sa popri našej trase vyskytoval kvietok, ktorému som dal pracovný názov veterník.

Pavučiny v lese smerovali takmer zvisle k zemi, to podľa prognózy znamená pekný (horúci) aj nasledujúci deň.

Zo sedla pod Lyscom to bolo na vrchol skál ešte 100 m výškových, tak na dobrých 10 minút. Turistický komfort silne narúšal úzky chodník lemovaný vysokou trávou. Bolo treba počítať s hromadnými pokusmi kliešťov, zachytiť sa na našich pohybujúcich sa nohách i rukách, čo aj bohato využili. Na úpätí skál okrem takýchto prekážok v podobe obrovskch parohov sme zo seba striasli desiatky malých klieštikov.

Sú príliš malí na fotografovanie ale krvilační ako upíri (slabším povahám neodporúčam pohľad na túto príšerku). Kto sa chce o nich dozvedie viac, môže sa informovať napríklad na tejto stránke. Ak sa chystáte na výlet do lesa, mali by ste sa o kliešťoch informovať podrobne.

Zo skalnatého vrcholu sú veľmi pekné výhľady na juhovýchode od Zobora, cez Žibricu a Gýmeš až po Veľký Tríbeč takmer na severe.
Za hradbou skál sú lesy, hory...

Žiadal by sa citát od P. O. Hviezdoslava:
Pozdravujem Vás, lesy, hory,
z tej duše, pozdravujem Vás.
Či je niečo lepšie, než Vašim tieňom chodiť as ?
Ja viem, že asi myslel na lesy oravské (a písal to v letnej horúčave), voňajúce živicou, ale nech, i tento les má krásy dosť, aj keď trochu inej.

Vráťme sa k skalám, túto som si pomenoval "kameňožrút", aj keď sa zdá, že mu viac chutia stromy. Malou nevýhodou pre návštevníkov skál je, že sú dosť obrastené stromami a je problematické nájsť vhodnú pozíciu pre fotografovanie.

Hľadal som avizované ojedinelé skalné okno, pomáhali mi aj chlapci z Ladíc. Po krkolomnom lezení sme ho našli, ale zakrytý stromami, nevhodný na fotografovanie z dostupnej pozície.

Toto je malá kópia skalného okna.
Čo povedať na záver?
Nebyť kliešťov, bol by to celkom zaujmavý výlet. Bohužiaľ, kliešte sú vraj v našich južnejších lesoch aktívne od mája až do októbra... Takže, je vhodná preventívna ochrana očkovaním proti kliešťovej encefalitíde, alebo sa aspoň chrániť pevným obutím a dlhými nohavicami.
A pokiaľ je to možné, nechodiť cez vysokú trávu, chodiť len po udržiavaných značkovaných chodníkoch...