A teraz k premenám. Steanly pracuje na svojom herbári, loví kvetinky, fotí ich a popisuje. On sa vyzná. Ja vnímam iba krásu a zvláštnosti. Občas si ľahnem do trávy, aby som získal nevšedný pohľad na vec. Moje dnešné premeny sa týkajú záhrady. Jahody sme už vychutnali, za pár dní sa začne sezóna ríbezlí. Tu sú červené, ale máme i žlté a čierne.

Vo fóliovníku ma dnes prekvapila dvojitá šalátová uhorka. Chcel som nafotiť aj spojené nakrájané rezy pred spracovaním šalátu, manželka ma však predbehla, keď som ich chcel fotiť, bol z dvojičky chutný šalát.

Nenápadná premena sa odohrala pod kríkom mahónie – vyrástli tam dve pekné biele huby. Podľa mriežkovania zospodu nejedlé, ale aj tak už niekto z jednej skoro polovicu zjedol. Tak musela byť jedlá...

Vlčie maky sa uplatnia aj v záhradke pri jazierku. Náš predstaviteľ tohto druhu už odkvitol, ostali len makovičky so zamatovou strieškou, na ktorej čosi hľadá pavúčik ako duch.

Ostružiny kvitnú a už nejaký čas aj plody začínajú rásť súčasne s ďalšími kvetmi. A kde sú kvety, tam sa nájdu i včely.

V „makovaní“ som ešte predvčerom mohol snímať len veľké puky, ktoré sú najprv ovisnuté a postupne sa dvíhajú do vzpriamenej polohy, až rozkvitnú. (Na ploche menšej ako 100 m2 možno pestovať mak siaty bez povolenia iba na potravinárske účely).

Dnes sa objavili prvé kvety.

Začal som ich fotografovať a vietor ich pred mojimi očami postupne zbavoval kvetných lístkov.

Znovu sa objavil neznámy maličký chrobáčik a mám obavu, že tam robí nejakú nekalú činnosť pre môj mak. Je dlhý asi 6 mm bez tykadiel.

Blížime sa k záveru a k rozlúšteniu perexovej záhady. Tento odvážny kvet patrí zelenine baklažán .

Tu je dôkaz – ide o kvet baklažánu (to je taká chutná zelenina, čo vyzerá ako veľká fialová hruška). Na detailnom obrázku v perexe je stredná časť kvetu.

Tu je baklažán vo svojej plnej kráse. Stíhal som to tak akurát, lebo so sadaním slnka sa baklažánové kvietky na noc zatvárali.

To je na dnes všetko zo záhrady.
Ostatná zelenina nabudúce.