Čo máme pod kontrolou a čo nám uniká

To je kardinálna otázka. Niekto verí, že to čo sa mu deje závisí len od neho, iní si myslia, že udalosti v ich živote sú hlavne výsledkom vonkajšieho pôsobenia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Zdá sa však, že také "binárne" videnie sveta nie je dobré, svet nie je len čierny, alebo biely. O tom a o všeličom inom, čo závisí od nášho mozgu, píše Albert Moukheiber v knihe "Ako sa MOZOG s nami zahráva" (Ikar, 2021). Interná, či externá "lokalizácia kontroly" (ILK či ELK) je len jednou zo záhad fungovania nášho mozgu. V prvej časti sa autor zaoberá otázkou "Ako vnímame svet". Druhá časť je zameraná na vzťahy "Môj mozog, ostatné mozgy a svet".

Ak môžem, odporúčal by som najprv prečítať si pozorne "Slovníček" v závere knihy, lebo v texte sa používa veľa odborných výrazov a lepšie sa v nich bude čitateľovi orientovať, ak sa s nimi najprv zoznámi. Nemyslím si, že táto kniha je vyslovene odborná, naopak, snaží sa podať informácie laikom pomerne zrozumiteľnou rečou. Napriek náročnej terminológii a trochu kostrbatému štýlu si myslím, že tie informácie sú zaujímavé, len si ich musí človek prečítať pozorne a aplikovať ich na poznatky z reálneho života.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Reálnemu životu sa autor priblížil aj popisom "aktuálnej" problematiky "Fake news" a "Hoax", čo mi pripadalo trochu ako odbočenie od teórie o mysliacich procesov mozgu, zvlášť, keď pri tom argumentuje niektorými sociálnymi sieťami, ich postupnou kontrolou voľnosti na internete. Tak, či onak, je to tu a treba sa v tom zorientovať aj z pohľadu teórie. 

Zaujala ma kapitola o nejednoznačnosti sveta, demonštrovaná na záhadných nejednoznačných obrázkoch a na kúzelníckych trikoch. Zaujímavá a podnetná je teória o mechanizme našich spomienok, ktoré nie sú fotografiou, či filmom, ale sú prepisom minulosti. Že pamäť nefunguje fotografickým spôsobom, ale naše spomienky vždy prepisuje nanovo.

SkryťVypnúť reklamu

O niečom podobnom som sa presvedčil nedávno, keď sme boli po rokoch vo Vrátnej doline a vystúpili sme na Chleb. Moja pamäť mi hovorila, že Chleb je vpravo od hornej stanice lanovky a on je v skutočnosti vľavo. Vpravo sa ide na Veľký Fatranský Kriváň.

Dôsledkom tohto skreslenia je možné pochybovať o dôveryhodnosti očitých svedkov pri súdnych procesoch, ako sa to aj v praxi dokázalo. Autor uvádza, že pamäť je nástroj, s ktorým treba zaobchádzať veľmi opatrne, pretože ju možno, aj nevedomky, spätne modifikovať. Zaoberá sa tiež viacerými skresleniami, ktoré sa dejú v istých situáciách v našom mozgu. Niektoré z nich s obľubou zneužívajú politici pri svojej (predvolebnej) argumentácii.

Niektorým pasážam tejto knihy je dobré venovať zvláštnu pozornosť. Nemenej zaujímavé sú aj state o inštinktoch a o strese, ktorý nám bol kedysi dávno užitočný, ale neadaptoval sa ešte na súčasné podmienky technickej civilizácie. Blízke realite je rozoberanie aktuálnej situácie na internete, články hlavného prúdu a tzv. alternatívne weby. Pozoruhodná je v tejto súvislosti poznámka pod čiarou k "alternatívnym" webom: ... aby nedošlo k omylu, že ostatné médiá vždy poskytujú pravdivé informácie.  

SkryťVypnúť reklamu

Kniha obsahuje zopár jednoduchých ilustrácií, poznámky a zoznamom použitej literatúry. Je dobre čitateľná, ak si osvojíte dôležité odborné názvoslovie. 

V súvislosti so spomínaním a spomienkami odporúčam moju dávnejšiu úvahu (2004) o spomienkach na minulosť z roku 2004 na stránke i-psychológia. Skúste si urobiť test na spomienky.

Albert Moukheiber, Ako sa MOZOG s nami zahráva, Ikar 2021

Jozef Javurek

Jozef Javurek

Bloger 
  • Počet článkov:  902
  •  | 
  • Páči sa:  233x

Neoznačené fotografie na blogu výlučne z vlastnej tvorby (c). Inak je všetko vo hviezdach... "štandardný už tradičný bloger, s istou mierou poctivosti" (jeden čitateľ) Zoznam autorových rubrík:  SlovenskoČeský rajCestovanieFotografieHistóriaKultúraPoéziaPrózaMyšlienky, názoryBlogovanieTechnika a technológiaDomácnosťZáhradaZábavaZdravieSúkromné

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
INEKO

INEKO

117 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu