Delírium

Nebude to o delíriu tremens, ktoré ospevoval filmový Kryštof Rozruch po alkoholickej noci, keď U pokladny stál..., ale o inom, trochu nenápadnejšom a pôsobivejšom v knižnom finále Michala Jelínka Delírium.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Delírium ako také je obľúbený titul filmov a kníh, je to krátke a výstižné. Podľa encyklopédie je delírium "krátkodobé porušenie vedomia s blúznením a halucináciami, chorobná zmätenosť, blúznenie. To je dobré vedieť pred čítaním tejto knihy.

Aby som bol úprimný musím napísať, že kniha sa dobre číta, fakticky až do konca, je to zábavný a zvláštny pohľad do života istej časti "smotánky" v New Yorku. Šokujúce prekvapenie príde až v závere rozuzlenia. V podstate je to detektívka so zvláštnym koncom a úspešne možno podozrievať autora, že si nechal otvorenú cestu na ďalší príbeh, ako to robia tvorcovia niektorých úspešných filmov.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čitateľ sa môže nechať unášať po baroch a reštauráciách veľkomesta, stretávať sa s krásnymi ženami, ale aj posedieť si v psychiatrickej ambulancii, lebo hlavnou postavou príbehu je známy psychiater. Celkom príznačne autor o tomto diele napísal, že prosí čitateľov, všetkých známych a pacientov i doktorov v psychiatrických liečebniach, aby tento príbeh "nevnímali ako skrytú autobiografiu". Pozornému čitateľovi to niečo naznačí...

Na tomto mieste musím napísať niečo zo životopisu Michala Jelínka: Okrem písania skladá džezovú hudbu, ale vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave a pokračuje v oblasti bankovníctva. Takže tak. Preto je obdivuhodné, s akým prehľadom opisuje to veľké mesto. Asi má z neho osobnú skúsenosť.

Skryť Vypnúť reklamu

Autor sa nevyhýba kritickým a humorne ladeným postrehom z našej súčasnosti, čo dodáva príbehu "korenie" a povznáša chuť na vyššiu úroveň. Moje dojmy, ktoré by som sem nechcel vnášať, boli veľmi dobré, ale užil som si patričný záverečný šok. Tak to má byť v dobrej detektívke, kde je málo podozrivých a vrah je nakoniec "záhradník". Trochu pravdivých viet som si poznačil:

- "Kedysi spôsobovali rodičia traumy deťom, dnes je to presne naopak." Nielen v New Yorku, ale čo chcete od psychiatra... Podobných vyjadrení o pacientoch je tam viac.

- "Banka... zhmotňovala stošesťdesiat rokov hrdej americkej tradície systematického okrádania klientov." A sme doma...

Samozrejmosťou pri opise (aj súčasnej) spoločnosti je delenie na ľudí, ktorí chodia oblečení v značkových oblekoch a ostatných, ako to už vyspieval Jan Werich v piesni "Šaty dělaj člověka...". (Podle kabátu se svět delí, lháři ve fraku každý věří...) V každom prípade, pozorný čitateľ nájde v tejto knihe nenáročnú zábavu, aj trochu vzrušenia, trochu psychológie a finálové prekvapenie (už sa opakujem, tak končím).

Skryť Vypnúť reklamu

Počkám si na ďalšiu knihu Michala Jelínka (fandím slovenským spisovateľom) a potom sa uvidí...

----------------

Michal Jelínek, Delírium, Ikar 2018

Jozef Javurek

Jozef Javurek

Bloger 
  • Počet článkov:  823
  •  | 
  • Páči sa:  49x

Neoznačené fotografie na blogu výlučne z vlastnej tvorby (c). Inak je všetko vo hviezdach... "štandardný už tradičný bloger, s istou mierou poctivosti" (jeden čitateľ) Zoznam autorových rubrík:  SlovenskoČeský rajCestovanieFotografieHistóriaKultúraPoéziaPrózaMyšlienky, názoryBlogovanieTechnika a technológiaDomácnosťZáhradaZábavaZdravieSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

3 články
Skryť Zatvoriť reklamu