Zaujímavé a náročné boli životné osudy Mikuláša Galandu. Začínal na gymnáziu v Lučenci, potom pokračoval na budapeštianskej akadémii. Kvôli vojne štúdium prerušil. V roku 1922 začal študovať maliarstvo v Prahe, kde sa stretol s Martinom Benkom, Milošom Bazovským, Jankom Alexym, Ľudovítom Fullom a ďalšími. Pri celoživotnom hľadaní vlastnej umeleckej cesty prešiel rôznymi vývojovými obdobiami.
Prvým obdobím je grafická tvorba so zložitou problematikou mesta a sociálnych rozporov. Neskôr sa vo svojej tvorbe inšpiroval Picassom. Od roku 1929 žil a tvoril v Bratislave. Bolo to jeho záverečné životné aj umelecké obdobie. V ňom často zobrazoval matku s dieťaťom. Prechádzal fázou ružovou, modrou, sivomodrou, zelenkavou a jasnohnedou. Poslednou fázou bol návrat ku folklórnym motívom.
Podrobnejšie o živote a diele Mikuláša Galandu je písané na stránke Galérie.
V roku 1937 získal ocenenie svojej tvorby v zahraničí - striebornú medailu za knižnú grafiku v Paríži. Zomrel v roku 1938 a je pochovaný na Národnom cintoríne v Martine. Rád som si pripomenul Mikuláša Galandu práve teraz, keď je v Mirbachovom paláci GMB výstava Galandovci, ktorá potrvá až do polovice apríla. Vystavované sú tam diela autorov patriace do zlatého fondu výtvarnej kultúry Slovenska.

Rodný dom Mikuláša Galandu v Turčianskych Tepliciach, dnes je v ňom jeho galéria.

V príjemných priestoroch domu návštevníkom na úvod premietnu výborne spracovaný video dokument o živote a diele Mikuláša Galandu.

Jeden z viacerých autoportrétov.
Moje pohľady na niektoré exponáty v Galérii Mikuláša Galandu v Turčianskych Tepliciach z rôznych tvorivých období majstra (pre potešenie očí, nie je potrebné komentovať).

"Parížske obdobie"

Ženy, priateľky dobré...





"Folklórne obdobie"


"Ružové obdobie"

"Stará žena"


"Maliar"


Najznámejšie dielo Mikuláša Galandu, matka s dieťaťom.
...
Životopisné údaje som čerpal z bulletinu Galérie.