História starovekého Grécka

Históriu treba poznať, lebo je vraj matkou našej múdrosti. Zvlášť je dobré vedieť niečo o gréckej demokracii, lebo...

História starovekého Grécka
Akropola (Zdroj: Ivona Matejková)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Veľmi zaujímavá a poučná kniha Dávida Stuttarda sa zaoberá históriou starovekého Grécka na podklade životných príbehov 50 osobností tých čias. Ide o obdobie na časovej osi pred našim letopočtom, od roku 776 až po rok 30, v ktorom zomrela posledná faraónka Egypta Kleopatra VII.

Nie som historik a vedomosti o gréckej histórii získané kedysi dávno v škole boli chabé a aj to, čo ostalo, zapadlo prachom (minulého storočia). Aj preto som rád siahol po tejto knihe, ktorá opisuje starú grécku históriu podľa životopisov gréckych vojvodcov, politikov, vládcov, ale aj vedcov, umelcov a filozofov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nedávno som čítal článok o tom, že "Rimania založili jednu z prvých demokracií a priviedli ju ku svetovláde... vtedajšia spoločnosť ani politici neboli zástupom svätcov, mysliacich v prvom rade na blaho štátu..." (internet: Ondra Urban). V knihe Dávida Stuttarda sú dôkazy o tom, že už v starovekom Grécku začali experimentovať s demokraciou.

Demokracia, ako si ju dnes predstavujeme (formálne) všeľudovo, v Grécku platila pre aristokraciu, teda tých, čo vlastnili bohatstvo mesta, štátu. Popritom existovali otroci, ktorí mali jediné právo a všeobecnú povinnosť "pracovať".

Grécka demokracia nebola "prechádzkou ružovým sadom" , bolo to obdobie vojen Atén so Spartou, s Perziou, alebo aj každého s každým, až sa zdá, že evolúcia ľudstva (našej civilizácie) nie je nič iné, len neustály boj o moc, prípadne o slávu, ktorá prináša moc. Keď víťazi povraždili po boji 2000 bojovníkov nepriateľa, bolo to úplne normálne. Takmer na dennom poriadku boli aj osobné útoky, aj vraždy v boji o moc...l

SkryťVypnúť reklamu

Možno som to trochu necitlivo napísal a zjednodušil, ale to všetko sa dá v opísanej histórii starovekého Grécka nájsť. Otázkou je len, nakoľko sú spoľahlivé všetky historické záznamy z toho obdobia. Gréci totiž radi písali o svojej histórii, aj si ju radi prikrášľovali, prípadne svoje literárne diela používali ako nástroje na boj proti svojim odporcom, tak ich vraj niekedy treba brať s rezervou.

Po formálnej stránke obsahuje táto kniha všetko, čo je potrebné k pochopeniu súvislostí - mapy, slovník, časovú os, kapitolu "kto je kto", podrobný zoznam literatúry, 29 ilustrácií a samozrejme register. Všetko potrebné pre hlbšie štúdium danej problematiky.

SkryťVypnúť reklamu

-.-

David Stuttard, História starovekého Grécka v 50 životoch, preložil Róbert Hrebíček, vydavateľstvo IKAR 2023

Jozef Javurek

Jozef Javurek

Bloger 
  • Počet článkov:  901
  •  | 
  • Páči sa:  230x

Neoznačené fotografie na blogu výlučne z vlastnej tvorby (c). Inak je všetko vo hviezdach... "štandardný už tradičný bloger, s istou mierou poctivosti" (jeden čitateľ) Zoznam autorových rubrík:  SlovenskoČeský rajCestovanieFotografieHistóriaKultúraPoéziaPrózaMyšlienky, názoryBlogovanieTechnika a technológiaDomácnosťZáhradaZábavaZdravieSúkromné

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu