V tomto období, keď nastúpilo leto s horúčavami, sa priamo úmerne zvyšuje aj moja knižná "lenivosť", preto mi trvalo trochu dlhšie prečítať knihu, ktorej príbeh rozpráva sám Leonardov obraz Mona Lisa. Je to zvláštne, ešte som sa s tým nestretol. Do istej miery by som to videl aj v žánri "fantasy". Na druhej strane, je to rozprávanie veľmi zaujímavé o maliarovi Leonardovi z Vinci, o živote vo Florencii v 16. storočí, ale aj o Paríži až po súčasnosť.
Som rád, že som mohol vidieť obraz Mony Lisy pri návšteve Paríža v roku 1993 Fotografiu nemám, ani facebook vtedy ešte nebol... Zaumienili sme si, že musíme vidieť v múzeu Louvre Monu Lisu, Venušu z Milós a egyptské pamiatky. Všetko sme naozaj videli, aj Monu Lisu pod bezpečnostným sklom.
Ja, Mona Lisa som čítal ako literatúru faktu. Život Leonarda a jeho súčasníkov bol naozaj fascinujúci. Monu Lisu maľoval dlho, proste ju nechcel nikomu dať, lebo sa s tým obrazom rozprával a ona "Mona Lisa" sa zhovárala s ním. Túto výsadu malo len zopár umelcov, v čase Leonardovom aj Michelangelo. V novšej histórii, keď už Mona Lisa visela v parížskom múzeu s ňou komunikoval aj Picasso.
Obraz sa dostal aj ku francúzskemu kráľovi, kde s ním nezaobchádzali tak ako sa na umelecký skvost patrí. Zažila aj viacnásobné sťahovanie v čase nemeckej okupácie Paríža.
Výborná kniha, ktorá približuje veľký rozsah európskej (umeleckej) histórie. V poďakovaní na záver knihy píše autorka Natasha Solomons, že "udalosti mierne prispôsobila fikcii príbehu", ale v zásade vychádzala z dostupných historických faktov.
Natasha Solomons, Ja, Mona Lisa, Ikar 2023