Kníhkupkyňa z Paríža

Kerry Maherová píše o kníhkupkyni z Paríža Sylvii Beachovej v období medzi 1. a 2 svetovou vojnou.

Kníhkupkyňa z Paríža
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Sylvia Beachová z historického románu Kerry Maherovej s názvom "Kníhkupkyňa z Paríža" je skutočná historická osoba. Američanka, ktorá si v Paríži otvorila kníhkupectvo s anglickými knihami a bola aj vydavateľkou. Vydala síce len jednu knihu, ktorú napísal James Joyce, ktorá bola v tom čase v USA zakázaná, lebo bola v rozpore s prísnou morálkou. V istom zmysle to bol v literatúre prelomový čin v otvorenosti písania. Tak je to hodnotené v knihe...

James Joyce je írsky spisovateľ, ktorý v tom čase žil aj v Paríži a chodil do kníhkupectva Sylvie Beachovej, ako aj mnoho iných historických postáv, ktoré v literatúre čosi znamenali. Stretávali sa v kníhkupectve Shakespeare and Company , ktoré založila a viedla cca 20 rokov Sylvia Beachová. V súčasnosti je pokračovateľom toho obchodu v Paríži s rovnakým názvom nové kníhkupectvo Shakespeare and Company, ktoré otvoril v roku 1951 George Whitman.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sympatické je, že autorka tejto knihy v autorskej poznámke na konci knihy vysvetľuje historické okolnosti života postáv a kníhkupectva. Píše o tom, ktoré skutočnosti sú presne podľa reality zistenej z dokumentov a ktoré prispôsobila dejovej línii a príbehu postáv. To, čo si prispôsobila, sú vlastne nepodstatné okolnosti, dialógy medzi zúčastnenými a to sa jej podarilo veľmi dobre, lebo kniha je čitateľsky celkom príjemná.

Sylvia Beachová v súkromí žila s inou parížskou kníhkupkyňou Adrienou Monnierovou, ktorá mala francúzske kníhkupectvo na ulici oproti Shakespeare and Company. To je tiež jeden z aspektov príbehu, ktorému sa autorka patrične venuje. V týchto dvoch kníhkupectvách sa stretávali vtedajší spisovatelia i podporovatelia knižnej tvorby, napríklad aj Ernest Hemingway. Čitateľ sa s knihou ocitne v dobrej spoločnosti literátov obdobia rokov 1917 - 1936.

SkryťVypnúť reklamu

Dejová línia je rozdelená do štyroch častí podľa časových úsekov. V závere kníh býva zvyčajne autorské poďakovanie, tentokrát to je už spomínaná autorská poznámka a tú určite nevynechajte, je rovnako zaujímavá ako iné kapitoly knihy a mnohé osvetľuje. V knihách týkajúcich sa histórie, ako táto, je samozrejmosťou aj zoznam literatúry. Kerri Maherová uvádza v záverečnej kapitole Vybranú bibliografiu.

Ak chcete niečo viac o tejto knihe, nájdete to aj tu: niečo viac...

-.-

Kerri Maher, Kníhkupkyňa z Paríža (príbeh ženy, ktorá zmenila svet literatúry), IKAR, a.s., 2024

Jozef Javurek

Jozef Javurek

Bloger 
  • Počet článkov:  901
  •  | 
  • Páči sa:  230x

Neoznačené fotografie na blogu výlučne z vlastnej tvorby (c). Inak je všetko vo hviezdach... "štandardný už tradičný bloger, s istou mierou poctivosti" (jeden čitateľ) Zoznam autorových rubrík:  SlovenskoČeský rajCestovanieFotografieHistóriaKultúraPoéziaPrózaMyšlienky, názoryBlogovanieTechnika a technológiaDomácnosťZáhradaZábavaZdravieSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
INEKO

INEKO

117 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

213 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu