Možno to bola náhoda, že sa mi "Matematika v komikse" od Larryho Gonicka dostala do rúk, ale potešilo ma to. Pripomenul som si stredoškolské roky, ktoré boli a sú v živote človeka vždy niečim výnimočné. Tento "zábavný ilustrovaný sprievodca matematikou" je niečim novým. Sú v nej zábavným spôsobom vysvetľované matematické definície.
Matematiku som mal celkom rád. Možno to bolo vďaka nášmu vynikajúcemu profesorovi Jánovi Rybárovi, ktorý nás učil matematiku a deskriptívnu geometriu zrozumiteľným spôsobom. Som mu vďačný aj za trpezlivé zopakovanie stredoškolskej matematiky pred mojimi prijímačkami na vysokú školu.
Matematická teória má svoj odraz v mnohých praktických oboroch ľudskej činnosti, preto si ju vážim a keď je príležitosť, rád si z jej teórie, čo to zopakujem. Chcel som porovnávať túto knihu s mojou starou zbierkou úloh zo stredoškolskej matematiky, ale tá sa bohužiaľ nenašla. Príručku elementárnej matematiky a fyziky od Jozefa Eliáša (SVTL 1961) však mám stále v pohotovosti. Tak som si v nej aj teraz zalistoval pre porovnanie.
Komiksová matematika sa zaoberá algebrou cez mocniny, odmocniny, až po kvadratické rovnice a mladého žiaka ničím nevystraší. Obsahuje aj niekoľko praktických príkladov na precvičenie poznaného. Moja "stará", ale zachovalá príručka obsahuje v oblasti matematiky algebru, funkcie a ich grafy, cez rovnice až po riešenie nerovností.
Nechajme však spomínanie, matematika v komikse je celkom sympatický počin, V pútavosti možno viac pritiahne mládež, ktorá sa v komiksoch cíti ako doma. Pre moju generáciu (pozrite si môj prvý článok v tomto blogu) komiksové obrázky trochu komplikujú prehľadnosť v takejto "vážnej" problematike, akou je matematika. Zvykli sme si na jasné a stručné vyjadrenia, preto nás práve také veci priťahujú.
Kriticky sa pozerám na fakt, že všetky texty v tejto knihe sú písané kapitálkami (s výnimkou matematických výrazov). Viacriadkové vysvetľujúce texty sú nahustené, bez primeranej riadkovej medzery a v takomto texte veľké písmená zhoršujú prehľad. Chápem to, ide o komiks, len som chcel vyjadriť svoj názor.
Aj v tomto matematickom komikse som si našiel príklad (ako obvykle, citácia z knihy), ľahký, aby som ho zvládol, ktorý som aj sám vyriešil . Rátajte so mnou:
Chrobák konzumuje kúsok koláča. Ak má teraz koláč hmotnosť 3 gramy a chrobák ho žerie rýchlosťou 2 g/min., koľko koláča tam bolo pred 10 minútami?
Keďže som vám to zadal ako úlohu, výsledok neprezradím. Kto si chce overiť správnosť riešenia, nájde výsledok na strane 233 v knihe Matematika v komikse a kto chce o tejto knihe vedieť viac, môže si zalistovať na stránke 1, alebo na stránke 2.
Pravdou však je, že všade nájdete ten oficiálny text z prebalu knihy, len tu sa dozviete vždy o niečo viac. :)
Zábavný ilustrovaný sprievodca matematikou - Matematika v komikse, Larry Gonick, Ikar, edícia YOLI, 2016
p.s: dnes (8. 9.) v Novinách o 12. hovoril Milan Buno aj o tejto knihe. Nájdete v archíve Joj.