Mechanický pomaranč od Anthonyho Burgessa prvýkrát vyšiel pred viac ako 50-timi rokmi. Stanley Kubrick podľa tejto knihy (v origináli A Clockwork Orange) natočil "kultový" film a to už niečo hovorí. Film som nevidel, ale po prečítaní knihy si ho už viem predstaviť. Kniha je zaujímavá, ale trochu náročná na chápanie, lebo sa v nej používa zločinecký slang z londýnskeho podsvetia (vysvetlivky sú v pripojenom slovníku). Pripomenulo mi to slovenské rozprávky od Dobšinského v origináli. Mechanický pomaranč je vlastne psychologický príbeh zločinného konania a následne zvláštny psychiatrický pokus o nápravu mladého zločinca. Otázkou ostáva, či je zlo možné absolútne nahradiť dobrom?
Zvláštna reč knihy, bola určite riadnym orieškom pre prekladateľa (Otakar Kořínek), ale dielo sa vydarilo. Alex je vodcom skupiny 4 mladých výrastkov, ktorí po večeroch chodia po uliciach a do nemoty bijú hlavne starých a slabších jedincov. Občas niečo vykradnú a tak financujú svoj nočný život. Alex sa nakoniec dostane do väzenia a keď mu navrhnú zvláštny experiment na skrátenie väzby, súhlasí. Je to psychologický experiment zameraný na jeho "nápravu" a tak sa dostane znova na slobodu, ale už je to celkom iný človek.
V závere knihy je odborný komentár psychológa a psychoterapeuta Antona Heretika st., ktorý stojí za pozornosť, lebo stiesnený pocit z príbehu Alexa a jeho násilníckych druhov je treba odborne zaradiť. Každý človek (podľa vyjadrenia A.H.) zrejme má v sebe dobro aj zlo. "Agresivita je osobnostnou výbavou každého z nás, líšime sa len v jej intenzite a spôsobe, akým ju prejavujeme navonok".
Násilnosti opisované v knihe sú drastické a neľútostné. Možno práve týmto filmom sa začala éra zobrazovania násilností a možno ešte horšie prišli v ďalších filmoch našej doby. Moja čaša pri takýchto filmoch sa naplnila a preto ich už nepozerám... Knihu som si rád prečítal, možno sa z nej poučiť. Len tak mimochodom, toto je už tretie slovenské vydanie Mechanického pomaranča.
.-.
Anthony Burgess, Mechanický pomaranč, Ikar 2024