Recenzia našej doby, tak sa volá kniha Johna Greena a možno práve pre ten názov som si ju vybral. Nie je to žiaden román, ani detektívka, je to zbierka esejí tak, ako sa postupne zbierali a vychádzali na internetovej stránke autora. Celkom prirodzene to začínalo knižnými recenziami, v ktorých hodnotil diela hviezdičkami. Píše, že "každá kritika musela knihu predstaviť a pritom ju aj analyzovať" (asi by to tak malo byť...). Recenzoval dokonca aj diétny nápoj Dr Pepper a kanadské husi, ktoré tak nejako zasiahli do života ľudí.
Od Johna Greena som už dávnejšie čítal knihu Na vine sú hviezdy (... "internet je využívaný ako náhradný mozog súčasnej generácie") a Papierové mestá. John Green napísal sedem kníh. Čítal som už dve, toto je tretia a úplne iná ako tie dve. Autor sa prostredníctvom kníh snaží zistiť, na čo sa má v živote zamerať a všíma si veľmi pozorne dianie vo svete. Tie udalosti, ktoré ho zaujali príslušne opíše a okomentuje, pričom nachádza aj na prvý pohľad skryté súvislosti.
"Recenzie" sú vo forme hodnotiacich esejí o viac ako 40-tich svetových udalostiach, ktoré sú viac, či menej známe aj nám. Napríklad príbeh Halleyho kométy, Nástenné maľby v jaskyni Lascaux, migrujúce kanadské husi, ale nezabudol ani na fenomén dneška, internet. Tvrdí tiež smelo, že Edison nevynašiel žiarovku, že to bola kolektívna práca a práve to spoločné stavanie na minulých poznatkoch považuje u ľudstva za super silnú stránku. Zaujala ma aj esej o počítačovej klávesnici QWERTY.
V Československu malo rozloženie kláves počítača tiež svoju históriu. Vychádzalo sa, pochopiteľne z rozloženia kláves na písacom stroji a tam to bola skôr konštrukčná záležitosť, aby sa mechanizmus nepoplietol. Keď prišli počítače, na klávesnicu sa prevzalo rovnaké rozloženie, aby sa skúsené pisárky nemýlili. Zo neznámych dôvodov písacie stroje u nás mali klávesnicu QWERTZ a tak to spočiatku prešlo aj do našich počítačových klávesníc. Kódovanie však umožňuje, aby sme sa pridali k anglickej klávesnici s rozložením QWERTY. John Green dal klávesnici QWERTY štyri hviezdičky, pridávam svoje.
Nedá sa tu všetko spomenúť, myslím, že každý, kto už čosi prežil na tomto svete si v knihe Recenzia našej doby nájde svoje svetlé miesta. Ešte jedna vec čo nás spája, keď bol John na strednej škole, chodieval do kina na premietanie krátkych filmov za dolár. Ja som tiež rád chodil do kina Čas na krátke filmy za korunu. Lákadlom bol vždy posledný film v sérii: Chaplin, alebo Frigo a podobné grotesky...
Nezabudnite si prečítať aj záverečnú kapitolu "Poznámky", je tam viac priblížení k tomu, ako sa autor dostal k inšpirácii k napísaniu jednotlivých esejí. Je to zaujímavý pohľad do spisovateľskej kuchyne.
-/-
John Green, Recenzia našej doby, Ikar 2023. Preložila Jana Melcerová.