Pohyblivý sviatok

Pohyblivý sviatok napísal Ernest Hemingway a je to po mojom dlhšom čase (56 prečítaných a recenzovaných kníh) prvou knihou, do ktorej som si nečmáral svoje poznámky na okraj.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Zaumienil som si preto, že budem písať ako Hemingway v parížskych kaviarničkách, teda aspoň technicky... Beriem si zápisník, večné pero a pokúšam sa písať si svoje postrehy bez klávesnice, rukou ako on. Je to ťažké, ale ešte som písať nezabudol, aj keď ma to naučili tak dávno, v prvej ľudovej. Len dúfam, že to po sebe prečítam, ale to sa pozná, až keď bude článok publikovaný.

Sedím tu teda, ako v jednom z rokov Pána na začiatku dvadsiateho storočia, akože v kaviarni neďaleko Sacré Coeur a počúvam harmoniku. Na stole mám pol krčah červeného vína a píšem poviedku o živote navôkol. Pozorujem ľudí podľa Ernestovho opisu. Sú to nádejní, budúci slávni spisovatelia i básnici, ktorí upadli do zabudnutia, alebo sa neskôr naozaj preslávili.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ilúzia končí, sedím doma a v ruke mám Pohyblivý sviatok. Taký malý čitateľský sviatok, čítanie zážitkov Ernesta Hemingwaya z Paríža naživo. Dúfam, že zažijem to čo on, keď dopísal svoju poviedku, zatvoril ju do zápisníka a cítil sa šťastným ako po milovaní. Ako píše, pravda o poviedke sa však ukáže až deň po dopísaní, keď si ju doma prečíta.

Pohyblivý sviatok je malý, milý a zaujímavý z dvoch príčin. Tou prvou je Paríž, ktorý sa nemení vo svojej podstate romantického miesta pre básnikov, literátov a milovníkov umenia. To z časti zažívajú aj dnešní turisti. Druhým zaujímavým aspektom je autorovo nahliadnutie do tvorivej kuchyne spisovateľov, básnikov a čiastočne aj maliarov.

SkryťVypnúť reklamu

Keď som si vybral túto knihu na prečítanie, nečakal som strhujúci príbeh a napätie, ale skôr tú atmosféru Paríža, ktorú som pred niekoľkými rokmi zažil, síce len ako turista, nie básnik, či umelec, ale boli to všetko poetické a trochu aj umelecké zážitky. 

Hemingway písal tieto poviedky z Paríža ešte predtým, ako napísal svoj prvý román Slnko aj vychádza. V Paríži pôsobil ako novinár. Jeho životopis na wikipédii sa číta ako napínavý román. Zažil slávu i neúspechy. Pohyblivý sviatok je jeho autobiografiou zo života v Paríži a bol jeho posledným úspechom, ktorého sa už nedožil. 

Ostáva už len nahliadnutie do môjho zápisníka s poznámkami ku knihe:

SkryťVypnúť reklamu

> Ernest Hemingway v Paríži chodieval na dostihy a uzatváral stávky. Úspech bol neistý, preto to po čase zanechal. K tomu si poznamenal, že všetko, s čím človek prestane, nech je to už dobré, či zlé, zanechá v ňom prázdnotu.

> Poznatok, ku ktorému časom príde každý, kto píše - z napísaného možno vynechať čokoľvek, výsledok to posilní a ľudia sú schopní cítiť viac, ako len to, čomu zo slov rozumejú.

> Z kaviarne urobia útulné miesto len ľudia, ktorí sa starajú jeden o druhého, či len o svoj nápoj, noviny alebo časopis a nikto sa nepredvádza. Tak asi preto dnes nie je ľahké nájsť útulnú kaviareň. Alebo aj útulné miesto vo vlaku - nedávno sme museli prejsť do iného vagóna, lebo jedna malá skupinka akusticky obsadila celý vagón.

SkryťVypnúť reklamu

> Zaujímavá hláška od priateľa spisovateľa - kniha sa ktovieako nepredáva, ale má výborné recenzie... Možno by sa tento paradox dal aplikovať aj na dnešok, či nie?

> Pri opise istého človeka píše, že nie oči, ale ústa má znepokojivé. To mi pripomenulo jednu dávnejšiu úvahu o vzťahu očí a pier.

> V obchode s literatúrou už vtedy boli veľkí a malí básnici - jednému platili za báseň 1200 dolárov, inému za zverejnenú stranu poviedky len 12.

Ernest Hemingway v tejto knihe píše tak, ako myslí, teda pravdivo. Keď píše ako rozmýšľa, ako potom myslí keď nepíše? Moja hlúpa otázka na konci tejto jednoduchej úvahy o knihe plnej zaujímavých okolností a ľudí zo života spisovateľa v Paríži na začiatku 20. storočia. 

---

Ernest Miller Hemingway (* 21. júl 1899, Oak Park, Illinois – † 2. júl 1961, Ketchum, Idaho) bol americký spisovateľ, nositeľ Nobelovej ceny (1954) a Pulitzerovej ceny (1953). (wikipedia)

Ernest Hemingway, Pohyblivý sviatok, Ikar 2016, edícia ODEON

Jozef Javurek

Jozef Javurek

Bloger 
  • Počet článkov:  902
  •  | 
  • Páči sa:  233x

Neoznačené fotografie na blogu výlučne z vlastnej tvorby (c). Inak je všetko vo hviezdach... "štandardný už tradičný bloger, s istou mierou poctivosti" (jeden čitateľ) Zoznam autorových rubrík:  SlovenskoČeský rajCestovanieFotografieHistóriaKultúraPoéziaPrózaMyšlienky, názoryBlogovanieTechnika a technológiaDomácnosťZáhradaZábavaZdravieSúkromné

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
INEKO

INEKO

117 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu