Sex v meste

Písmo: A- | A+

Vo wikipédii sa píše, že je to názov úspešného seriálu. Zobrazuje život štyroch Newyorčaniek, ich ľúbostné zážitky, ich priateľstvo, konflikty a debaty na takmer všetky témy ľudských vzťahov. Na toto som si spomenul pri čítaní "rozlúčkovej" knihy Dady S. Brezovskej, s názvom "Rozlúčka s (ne)slobodou".

Takmer vo všetkých informáciách o autorke sa píše, že sa narodila v znamení Rýb. O knihe sa píše, že v literatúre pre ženy je ešte stále množstvo nevyčerpaných tém a Dada S. Brezovská sa jednej perfektne zmocnila. Budem zlý, lebo po prečítaní tejto knihy tvrdím, že neexistuje literatúra (len) pre ženy. To zaradenie je v tomto prípade dosť nepresné, lebo o čom by mohla byť literatúra pre ženy, keby v nej nebola reč o mužoch (hlavne) a o vzťahoch žien k mužom i naopak?

Rozlúčka je príbehom štyroch žien, štyroch osudov lásky a sklamaní, ale aj o nájdení východiska. Silnú úlohu v tom hrá sex a to je ženské, ale aj mužské. To by však bol len povrchný pohľad, za tým sú skutočne silné a pútavo opísané ľudské osudy. Každá je iná, ale veľmi dobre si rozumejú aj po rokoch, keď si vzájomne a s úprimnosťou spovede rozprávajú svoje odlišné životné príbehy.

Som muž a svoje prvotné príbehy lásky už mám dávno uložené v jednom veľkom historickom románe, ale musím sa priznať, že táto kniha ma napriek tomu dojala. Dokonca trikrát a nehanbím sa ani za tých pár sĺz na líci. Je to vďaka umeniu autorky, pôsobivo opísať tie dôležité momenty vo vzťahoch. A tým nemyslím len a jedine sex.

Nerád by som prezrádzal pointu príbehov, lebo čitateľ (myslím skutočne čitateľ muž) aj čitateľka, keď vezmú do rúk túto knihu, už nedopustia, aby im ušli ľudské príbehy týchto žien.

Z prečítaných kníh si všímam zaujímavé vety, nad ktorými sa možno zamyslieť. Nad niektorými sa netreba zamýšľať, sú tak povediac "hotové", aj keď niekedy môžu byť nepríjemne pravdivé, ako táto: "... chlapi sú ako psy - ak ukážete, že sa ich bojíte, brešú, skáču a hryzú". Rozhodne je v tom pravá "ženská" logika, aj keď niekedy získaná skúsenosťou.

Toľko by hádam stačilo. Moja čitateľská recenzia je možno zaujatá, ale na príčine zaujatia je práve táto kniha. Skoro sa teším na ďalšie príbehy z pera Dady S. Brezovskej. Mám rád bestselley, aj keď sú slovenské...


Dada S. Brezovská, Rozlúčka s (ne)slobodou, Ikar 2014, edícia "Príbehy z kabelky". [/content>

Skryť Zatvoriť reklamu