Nad skrytými vlastnosťami a vzťahmi kníh sa zamýšľa autor knihy "Tajný život kníh" Tom Mole. Kladie si otázku, prečo knihy znamenajú viac, než len slová a prečo viac ako vec? Zaujímavá a podnetná úvaha, ktorá je aj príležitosťou na vlastné spomínanie čitateľa kníh. Myslím si, že môžem v našom kultúrnom prostredí povedať, že všetci sme čitatelia (vieme čítať) a všetci čítame nielen noviny (návrat do minulosti), ale aj knihy. Niektorí čítajú elektronické knihy na čítačkách, ale aj v mobiloch. Mobil dnes už nie je len telefón, mobil je naše "všetko" s dosahom na externú informačnú a komunikačnú databázu internetu, fotoaparát, videokamera, platobná karta a všeličo iné bude asi aj v budúcnosti.
Kapitoly v tejto knihe sú o vzťahu knihy k človeku, ku svetu, k životu. Zaujali ma tiež kapitoly o nových technológiách a v tej súvislosti aj o možnej budúcnosti kníh s ďalším vývojom technológií.
"Naučiť sa čítať znamená nepozerať sa na knihu len ako na vec, ale vidieť cez ňu, dostať sa k príbehom." Vzťah medzi knihou a jej obsahom môže pripomenúť "vzťah medzi telom a dušou".
S knihami zaobchádzame počas života rôzne. Niekto si ich uchováva v panenskej forme, robia mu pozadie v obývačke, iní si robia poznámky pri čítaní na okraje stránok, iní krčia stránky a tak sa knihy stávajú aj obrazom svojho čitateľa. Ale aj knihy robia niečo s tými, s ktorými prichádzajú do styku.
Tom Mole je profesorom anglickej literatúry a dejín knihy na Edinburskej univerzite. Svoj príbeh o knihách pochopiteľne píše z tejto pozície, je to akýsi jeho profesný životopis. Píše aj o svojom vzťahu ku knihám, ako sa vyvíjal, ako knihy zhromažďoval a čítal. Z jeho pôsobenia vyplýva aj kultúrny okruh, o ktorom píše a pre nás môže byť mierne vzdialený, aj keď sympatický. Tiež máme svoj okruh známych osobností v oblasti knižnej kultúry, s ktorými sme žili a žijeme .
Pri opise materiálnej stránky kníh spomína aj občasné chyby, ktoré sa v knihách vyskytujú. Napríklad chýbajúce stránky. S chýbajúcimi stránkami som sa stretol raz dávno na dovolenke pri Palcmanskej Maši a bola to katastrofa:
Zaujala ma kniha v stánku PNS (Poštová novinová služba) Teória katastrof, tak som si ju kúpil a vo voľných chvíľach som sa do nej pustil. Teória katastrof sa prehupla do praxe - stránky 71 až 80 chýbali. Podľa všetkého boli vytrhnuté, ale keď som na to prišiel, bolo už dávno po dovolenke... Druhý prípad má na svedomí tlačiareň, ktorá tlačila moju zbierku básní - stránky boli zoradené v opačnom poradí, najprv koniec, potom začiatok. Priznali sa k tomu, tú knihu mi dali a mám ju ako zberateľskú raritu v domácej knižnici.
"Tajný život kníh" je napísaný pestrým a živým štýlom s náznakom humoru aj s malými filozofickými úvahami. Rekapituluje históriu kníh od hlinených doštičiek a pergamenov až po dnešok, ale nazerá aj do možnej budúcnosti, ktorú ovplyvňujú hlavne nové technológie. Zvláštnym fenoménom sú podľa neho elektronické knihy. Príbeh si na nich prečítame ako na papierových, ale do domácej knižnice si ich nedáme. Domáce knižnice sú už tradične zvláštnou vizitkou, podľa ktorej je možné posudzovať ich majiteľa, o čo sa zaujíma, alebo čo mu uniká... Elektronické knihy, aj keď ich budete mať tisíce, túto vlastnosť nemajú. Zaujímavá otázka by bola, či som všetko z domácej knižnice prečítal...
To, čo som tu spomenul, je len malá ukážka z toho, čo v tejto knihe o knihách nájdete. Pre tzv. "knihomoľov" je to skoro ako spätný pohľad do zrkadla. Určite sa každý v niektorej kapitole nájde.
Je pochopiteľné, že každý si musí v živote nájsť svoju mieru čítania, lebo keby sme len čítali knihy, skutočný život by nám možno unikal. Aj to je dobré vedieť.
-.-
Tom Mole, Tajný život kníh (prečo knihy znamenajú viac než slová), Ikar 2023.